Fízlové, hajzlové - recenze zbrusu nové parádní komedie

23. 9. 2014 21:00 - Recenze | Autor: František Fuka

Fízlové, hajzlové - recenze zbrusu nové parádní komedie Zdroj: Archiv

Hodně černá a hodně divná komedie o partě policajtů, kteří nejenže jsou neschopní, ale místo boje s kriminalitou se sami věnují provádění kriminality nejhrubšího zrna. Například prodávání marihuany v mrtvých krysách.

Podle popisu děje, traileru a českého názvu by se mohlo zdát, že Fízlové, hajzlové jsou něco jako Policejní akademie, což rozhodně není pravda.

Klíčové je, uvědomit si, že film natočil jistý Quentin Dupieux, který například před pár lety natočil celovečerní horor o vraždící pneumatice. Quentin Dupieux zjevně už je přesycen "normálními filmy" a je o krok dál. Což je i případ Fízlů, hajzlů.

Máte pravdu. Kdybych viděl tento trailer, asi bych se na film vůbec nedíval... Marilyn Manson a Jon Lajoie v něm mají  jen malé roličky.

I já jsem do značné míry přesycen "normálním filmy" a tudíž ocením, když je něco odlišné, ale přitom to stále prokazuje známky naprosté profesionality a jasného tvůrčího záměru.

Ve Fízlech se mi líbil scénář, který jednotlivé absurdní historky proplétá téměř tarantinovským způsobem.

Líbila se mi kamera, která je "humorně retro", podobně jako třeba v tomto slavném klipu.

Líbil se mi casting herců a jejich režijní vedení. Jsou to týpci, kteří jsou vlastně strašlivě úchylní, ale nikdy nepřejdou do totální nelidské úchylnosti (jako třeba v nových filmech Davida Lynche). Pořád to jsou lidi, byť strašlivě divní.

Líbilo se mi mnoho hlášek, byť jde většinou o hlášky, které by vám napřipadaly příliš vtipné v psané podobě. Jsou ale kvalitně načasované a přednesené.

Moc se mi líbila total bizar hudba, která hraje ve filmu důležitou roli. Například jeden z policajtů (jednooký, s nádorem na hlavě) svému kolegovi pouští nový hit, který složil:

Těchto 40 sekund, které mi samy o sobě přišly dost vtipné, je pak rozvedeno do celé podzápletky, točící se okolo této skladby, včetně rozhovoru s hudebním producentem o tom, jak funguje hudební byznys. Což je signifikantní.

Dupieux totiž také režíroval také tento slavný videoklip:

A tu divnou hudbu pro žlutého chlupatce složil "Mr. Oizo". Což je i skladatel neuvěřitelného soundtracku Fízlů, hajzlů.

A pointa? Mr. Oizo a Quentin Dupieux jsou tatáž osoba!

Takže jeden člověk má na svědomí scénář, kameru, střih, hudbu a režii. Tomu říkám autorský film.

Fízlové, hajzlové je zajímavý, divný, divný a strašlivě divný mix Monty Python, Todda Solondze a Wese Andersona. Upřímně mě překvapilo, že je možné tyto pány zkombinovat tímto způsobem, a že jsem je takto zkombinované ještě neviděl.

Nevím, jestli bych se na to vydržel dívat dvě hodiny, ale jako 80minutový film je to výborné.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.