Firma Bauhaus musí zaplatit 200.000 korun Zdeňku Svěrákovi

16. 2. 2010 - 7:16 | Téma | red

Firma Bauhaus musí zaplatit 200.000 korun Zdeňku Svěrákovi zdroj: tisková zpráva

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák vysoudil na firmě Bauhaus omluvu a odškodné 200.000 korun. Stalo se tak kvůli porušení autorských práv na píseň z pohádky Princové jsou na draka, Dej cihlu k cihle (Dělání), kterou firma bez svolení použila ve své reklamě v roce 2004.

Kromě vyplacení odškodného Svěrákovi je Bauhaus povinen zveřejnit omluvu v některém z celostátních deníků, a to o velikosti jedné osminy strany. Společnost se proti dnešnímu rozsudku může odvolat k olomouckému vrchnímu soudu.

Firma Bauhaus chtěla podpořit prodej míchačky a proto se na celkem 211 reklamních plochách firmyv září 2004 objevil slogan "upeč...třeba zeď...". Svěrák se proti postupu Bauhausu ohradil.

Podal žalobu s tím, že firma bez jeho svolení neoprávněně změnila a užila část verše z jeho textu. Písnička pochází z pohádky Princové jsou na draka z roku 1980. V písni se objevuje Svěrákův verš "upeč třeba chleba, postav třeba zeď".

Soudce Holeček v odůvodnění rozsudku uvedl, že text "upeč...třeba zeď..." z kampaně Bauhausu logicky odkazuje na Svěrákův text. Soudní znalec Bohumír Štědroň, který ke kauze zpracoval posudek, uvedl, že Bauhaus si musel být vědom, že využitím textu poškodí Svěrákova autorská práva.

I slogan kvůli použití tří teček na dvou místech je podle něj jasným odkazem na to, že text je z něčeho vyjmut. S tím rozhodně nesouhlasí právní zástupce firmy Bohuslav Novák. Firmu hájil tím, že "šlo o záměnu pouhých třech slov". Tvrdil, že pohádka Princové jsou na draka nebyla reprízována v televizi tak často, aby si divák spojil Svěrákův text písně se sloganem Bauhausu. Prohlásil, že slogan byl v podstatě "dobrou reklamou na samotný Svěrákův text". Soudce se s ním ale neztotožnil a plně vyhověl hercovu požadavku na omluvu a odškodné.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.