Firma Bauhaus musí zaplatit 200.000 korun Zdeňku Svěrákovi

16. 2. 2010 - 7:16 | Téma | red

Firma Bauhaus musí zaplatit 200.000 korun Zdeňku Svěrákovi zdroj: tisková zpráva

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák vysoudil na firmě Bauhaus omluvu a odškodné 200.000 korun. Stalo se tak kvůli porušení autorských práv na píseň z pohádky Princové jsou na draka, Dej cihlu k cihle (Dělání), kterou firma bez svolení použila ve své reklamě v roce 2004.

Kromě vyplacení odškodného Svěrákovi je Bauhaus povinen zveřejnit omluvu v některém z celostátních deníků, a to o velikosti jedné osminy strany. Společnost se proti dnešnímu rozsudku může odvolat k olomouckému vrchnímu soudu.

Firma Bauhaus chtěla podpořit prodej míchačky a proto se na celkem 211 reklamních plochách firmyv září 2004 objevil slogan "upeč...třeba zeď...". Svěrák se proti postupu Bauhausu ohradil.

Podal žalobu s tím, že firma bez jeho svolení neoprávněně změnila a užila část verše z jeho textu. Písnička pochází z pohádky Princové jsou na draka z roku 1980. V písni se objevuje Svěrákův verš "upeč třeba chleba, postav třeba zeď".

Soudce Holeček v odůvodnění rozsudku uvedl, že text "upeč...třeba zeď..." z kampaně Bauhausu logicky odkazuje na Svěrákův text. Soudní znalec Bohumír Štědroň, který ke kauze zpracoval posudek, uvedl, že Bauhaus si musel být vědom, že využitím textu poškodí Svěrákova autorská práva.

I slogan kvůli použití tří teček na dvou místech je podle něj jasným odkazem na to, že text je z něčeho vyjmut. S tím rozhodně nesouhlasí právní zástupce firmy Bohuslav Novák. Firmu hájil tím, že "šlo o záměnu pouhých třech slov". Tvrdil, že pohádka Princové jsou na draka nebyla reprízována v televizi tak často, aby si divák spojil Svěrákův text písně se sloganem Bauhausu. Prohlásil, že slogan byl v podstatě "dobrou reklamou na samotný Svěrákův text". Soudce se s ním ale neztotožnil a plně vyhověl hercovu požadavku na omluvu a odškodné.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.