Firma Bauhaus musí zaplatit 200.000 korun Zdeňku Svěrákovi

16. 2. 2010 - 7:16 | Téma | red

Firma Bauhaus musí zaplatit 200.000 korun Zdeňku Svěrákovi zdroj: tisková zpráva

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák vysoudil na firmě Bauhaus omluvu a odškodné 200.000 korun. Stalo se tak kvůli porušení autorských práv na píseň z pohádky Princové jsou na draka, Dej cihlu k cihle (Dělání), kterou firma bez svolení použila ve své reklamě v roce 2004.

Kromě vyplacení odškodného Svěrákovi je Bauhaus povinen zveřejnit omluvu v některém z celostátních deníků, a to o velikosti jedné osminy strany. Společnost se proti dnešnímu rozsudku může odvolat k olomouckému vrchnímu soudu.

Firma Bauhaus chtěla podpořit prodej míchačky a proto se na celkem 211 reklamních plochách firmyv září 2004 objevil slogan "upeč...třeba zeď...". Svěrák se proti postupu Bauhausu ohradil.

Podal žalobu s tím, že firma bez jeho svolení neoprávněně změnila a užila část verše z jeho textu. Písnička pochází z pohádky Princové jsou na draka z roku 1980. V písni se objevuje Svěrákův verš "upeč třeba chleba, postav třeba zeď".

Soudce Holeček v odůvodnění rozsudku uvedl, že text "upeč...třeba zeď..." z kampaně Bauhausu logicky odkazuje na Svěrákův text. Soudní znalec Bohumír Štědroň, který ke kauze zpracoval posudek, uvedl, že Bauhaus si musel být vědom, že využitím textu poškodí Svěrákova autorská práva.

I slogan kvůli použití tří teček na dvou místech je podle něj jasným odkazem na to, že text je z něčeho vyjmut. S tím rozhodně nesouhlasí právní zástupce firmy Bohuslav Novák. Firmu hájil tím, že "šlo o záměnu pouhých třech slov". Tvrdil, že pohádka Princové jsou na draka nebyla reprízována v televizi tak často, aby si divák spojil Svěrákův text písně se sloganem Bauhausu. Prohlásil, že slogan byl v podstatě "dobrou reklamou na samotný Svěrákův text". Soudce se s ním ale neztotožnil a plně vyhověl hercovu požadavku na omluvu a odškodné.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.