Filmový režisér Cameron se chystá do největší mořské hlubiny

10. 3. 2012 13:00 - Téma | Autor: red

Filmový režisér Cameron se chystá do největší mořské hlubiny Zdroj: Archiv

Filmový režisér James Cameron se chystá ponořit do nejhlubšího podmořského místa, tedy jedenáct kilometrů na dno Mariánského příkopu v Tichém oceánu. V úterý se již tvůrce Titaniku a Avataru stal rekordmanem v nehlubším sólo ponoření ve speciální jednomístné ponorce, uvedla americká společnost National Geographic, která se na Cameronově projektu podílí.

Kanadský režisér navrhl ponorku Deepsea Challenger, kterou nechal vyrobit v Austrálii. V úterý jí vyzkoušel u pobřeží Papuy-Nové Guineje, kde v ní sestoupil do hloubky 8,2 kilometru a překonal tak rekord v sólovém sestupu.

Během několika týdnů a po dalších testech se chce sedmapadesátiletý filmař ponořit na Challenger Deep v Mariánském příkopu, které je podle posledních měření 10.994 metrů pod hladinou Tichého oceánu. Poprvé a naposledy sem sestoupili v lednu 1960 ve speciálním batyskafu Trieste Američan Don Walsh a švýcarský oceánograf Jacques Piccard.

Cameron hodlá na Challenger Deep strávit šest hodin, kdy chce sbírat vzorky ze dna a také filmovat za pomocí 3D kamer s vysokým rozlišením. Hlubinu, kam nedopadá sluneční světlo, bude osvětlovat dva a půl metru dlouhý pás reflektorů.

"Podmořské příkopy jsou poslední neprozkoumanou hranicí planety," řekl Cameron, který je znám svou vášní pro oceány a použil záběrů z ponorek i v Titaniku.

"Když jsme se tam ponořili, mysleli jsme si, že vědci se na dno Mariánského příkopu vrátí během dvou let," řekl stanici BBC Walsh. "Takže jsem rád, že to Cameronův tým podniká," dodal.

Vědci nicméně zkoumají mořské hlubiny ponorkami bez lidské posádky. Biologové byli překvapeni nejrůznějšími formami života v hlubinách oceánů, zatímco geologové se domnívají, že takový výzkum ukáže, jak mořské příkopy ovlivňují zemětřesení a změnu klimatu, uvedla BBC.

Cameron doufá, že by jeho sestup mohl přinést odpověď i na některé nejzákladnější otázky, například, zda v největších hlubinách žijí ryby. Žádná robotická ponorka rybu v Mariánském příkopu nezaznamenala, i když jeden z členů posádky Trieste se domnívá, že ji tam zahlédl.

Cameronova úzká ponorka je sedm metrů "vysoká", protože ve vodě má vertikální polohu a Cameron v ní stojí. Sestup by mu měl trvat hodinu a půl. Po šesti hodinách na Challenger Deep by měl stoupat zhruba stejně dlouho. Trieste sestupoval pět hodin, na dně byl asi 20 minut a vystupoval na hladinu tři hodiny.

Pro Camerona to ale příliš pohodlné nebude. Během celé doby si nebude moci v omezeném prostoru protáhnout ruce ani nohy, i když se bude muset převléknout. Když se na hladině příklop ponorky uzavře, tak je to uvnitř jako v sauně, líčil své zážitky Cameron, který začal svůj úterní sestup v tričku a krátkých kalhotách. Pak se postupně oblékal, protože teplota klesala k bodu mrazu.

Expedici na nejhlubší místo oceánů organizují i další dvě celebrity - britský magnát Richard Branson a Eric Schmidt ze společnosti Google.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.