Filmový režisér Cameron se chystá do největší mořské hlubiny

10. 3. 2012 - 13:00 | Téma | red

Filmový režisér Cameron se chystá do největší mořské hlubiny zdroj: tisková zpráva

Filmový režisér James Cameron se chystá ponořit do nejhlubšího podmořského místa, tedy jedenáct kilometrů na dno Mariánského příkopu v Tichém oceánu. V úterý se již tvůrce Titaniku a Avataru stal rekordmanem v nehlubším sólo ponoření ve speciální jednomístné ponorce, uvedla americká společnost National Geographic, která se na Cameronově projektu podílí.

Kanadský režisér navrhl ponorku Deepsea Challenger, kterou nechal vyrobit v Austrálii. V úterý jí vyzkoušel u pobřeží Papuy-Nové Guineje, kde v ní sestoupil do hloubky 8,2 kilometru a překonal tak rekord v sólovém sestupu.

Během několika týdnů a po dalších testech se chce sedmapadesátiletý filmař ponořit na Challenger Deep v Mariánském příkopu, které je podle posledních měření 10.994 metrů pod hladinou Tichého oceánu. Poprvé a naposledy sem sestoupili v lednu 1960 ve speciálním batyskafu Trieste Američan Don Walsh a švýcarský oceánograf Jacques Piccard.

Cameron hodlá na Challenger Deep strávit šest hodin, kdy chce sbírat vzorky ze dna a také filmovat za pomocí 3D kamer s vysokým rozlišením. Hlubinu, kam nedopadá sluneční světlo, bude osvětlovat dva a půl metru dlouhý pás reflektorů.

"Podmořské příkopy jsou poslední neprozkoumanou hranicí planety," řekl Cameron, který je znám svou vášní pro oceány a použil záběrů z ponorek i v Titaniku.

"Když jsme se tam ponořili, mysleli jsme si, že vědci se na dno Mariánského příkopu vrátí během dvou let," řekl stanici BBC Walsh. "Takže jsem rád, že to Cameronův tým podniká," dodal.

Vědci nicméně zkoumají mořské hlubiny ponorkami bez lidské posádky. Biologové byli překvapeni nejrůznějšími formami života v hlubinách oceánů, zatímco geologové se domnívají, že takový výzkum ukáže, jak mořské příkopy ovlivňují zemětřesení a změnu klimatu, uvedla BBC.

Cameron doufá, že by jeho sestup mohl přinést odpověď i na některé nejzákladnější otázky, například, zda v největších hlubinách žijí ryby. Žádná robotická ponorka rybu v Mariánském příkopu nezaznamenala, i když jeden z členů posádky Trieste se domnívá, že ji tam zahlédl.

Cameronova úzká ponorka je sedm metrů "vysoká", protože ve vodě má vertikální polohu a Cameron v ní stojí. Sestup by mu měl trvat hodinu a půl. Po šesti hodinách na Challenger Deep by měl stoupat zhruba stejně dlouho. Trieste sestupoval pět hodin, na dně byl asi 20 minut a vystupoval na hladinu tři hodiny.

Pro Camerona to ale příliš pohodlné nebude. Během celé doby si nebude moci v omezeném prostoru protáhnout ruce ani nohy, i když se bude muset převléknout. Když se na hladině příklop ponorky uzavře, tak je to uvnitř jako v sauně, líčil své zážitky Cameron, který začal svůj úterní sestup v tričku a krátkých kalhotách. Pak se postupně oblékal, protože teplota klesala k bodu mrazu.

Expedici na nejhlubší místo oceánů organizují i další dvě celebrity - britský magnát Richard Branson a Eric Schmidt ze společnosti Google.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.