Filmová legenda, herec Al Pacino se dožívá sedmdesátky

24. 4. 2010 - 17:00 | Téma | red

Filmová legenda, herec Al Pacino se dožívá sedmdesátky zdroj: tisková zpráva

Na samém začátku své filmové kariéry se americký herec Al Pacino dostal k roli, na kterou jiní čekají marně celý život. Jeho zlověstný Michael Corleone z mafiánské ságy Kmotr je postavou, která by sama o sobě stačila na uvedení Pacina do síně slávy.

Ve skutečnosti má ale tento postavou malý herec a milovník Williama Shakespeara, který 25. dubna oslaví 70. narozeniny, na svém kontě další řadu filmů, na jejichž kvalitách se vzácně shodují diváci i kritici.

Alfredo James "Al" Pacino se narodil v roce 1940 v Harlemu v New Yorku. Když mu byly dva roky, jeho rodiče se rozvedli. Přestěhoval se s matkou do Bronxu, kde žili jeho prarodiče, kteří do Ameriky přišli z Corleone ze Sicílie. Vyrůstal v přísné a starostlivé rodině.

Začal studovat herectví a vedle toho si přivydělával jako redakční poslíček, uvaděč v kině či stěhovák. Na umělecké cestě jej zásadně formoval pobyt v legendární herecké škole Actors Studio. V roce 1963 zahájil úspěšnou divadelní kariéru a úspěchy posléze sklízel i na Brodwayi.

Koncem 60. let se Pacino poprvé objevil na stříbrném plátně a již jeho druhá role narkomana a dealera ve filmu Panika v Needle Parku mu otevřela cestu ke slávě. Všiml si ho totiž režisér Francis Ford Copolla a nabídl mu roli ve svém filmu Kmotr. Role nekompromisního a chladnokrevného mafiána nové generace Michaela Corleoneho katapultovala Pacina mezi hereckou smetánku a přinesla mu první nominaci na Oscara. Samotný film, který se dočkal dalších dvou pokračování, je většinou kritiků řazen mezi nejlepší snímky všech dob.

Al Pacino - Kmotr zdroj: tisková zpráva

Úspěch Kmotra otevřel Pacinovi dveře k elitním režisérům a v dalších letech tak natočil sérii filmů, které s odstupem let patří do zlatého fondu světové kinematografie. Navíc dostal možnost předvést celou šíři svého hereckého rejstříku - byl psychicky labilním tulákem (psychologické drama Strašák), odvážným policistou odhalujícím korupci ve vlastních řadách (Serpico) či bisexuálním zlodějíčkem, kterému se z rukou vymkne přepadení banky (Psí odpoledne).

V 80. letech se Pacino, zklamán několika neúspěchy, poněkud stáhl z Hollywoodu a věnoval se na plno své další vášni, divadlu. I tak ale v té době natočil například slavné kriminální drama Zjizvená tvář s režisérem Brianem de Palmou.

V roce 1993 se po šesti oscarových nominacích konečně dočkal a získal cenu akademie za roli slepého plukovníka ve filmu Vůně ženy. V roce 1995 se pak před kamerou sešel s další hereckou legendou své generace - Robertem de Niro. Strhující duet dvou hereckých hvězd stojících na opačné straně zákona ve filmu Nelítosný souboj byl oceněn diváky i kritikou a patří mezi snímky, které ani po letech neztrácejí svůj náboj a sílu.

V dalších letech natočil například další mafiánské drama Krycí jméno Donnie Brasco, tísnivý thriller z aljašských pustin Insomnie, či třetí pokračování krimikomedie Dannyho parťáci.

Vedle toho Pacino zkusil i jiné žánry - v roce 2004 si zahrál v adaptaci klasické divadelní hry Williama Shakespeara Kupec benátský a v roce 2003 se objevil ve strhující šestidílné televizní minisérii Andělé v Americe, v níž se v netradičním provedení objevují témata jako homosexualita, AIDS či rakovina.

Přestože má Pacino charismatu na rozdávání, zůstává i na prahu sedmdesátky svobodným mládencem. Má tři děti - dceru Julii Marii (1989) s Jan Tarrantovou a dvojčata Antona Jamese a Olivii Rose (2001) s herečkou Beverly D'Angelovou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.