Film Talisman rozesmál publikum v Benátkách a dočkal se potlesku

- Téma autor: red

Dvě hvězdy francouzského filmu, Catherine Deneuvová a Gérard Depardieu, jsou protagonisty komedie francouzského režiséra Françoise Oznona Potiche (Talisman), která při sobotním promítání na 67. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách vyvolávala bouře smíchu a potlesk.

Film odehrávající se v roce 1977 pojednává o tom, jak manželka majitele továrny na deštníky, který byl postižen infarktem, převrátí vše naruby, když převezme vedení podniku. V té době bylo úkolem žen střední třídy především bdít nad domácností.
"Od té doby se postavení žen zlepšuje, ale pomalu," řekla tisku Catherine Deneuve, "i když jsou i dnes rozdíly v přístupu k mužům a ženám, zvláště pokud jde o mzdy."

Deneuve ve filmu zpívá, tančí, směje se a rozesmává publikum. "Nejsem komická herečka, mám tento žánr velmi ráda, ale je to těžké," svěřila se francouzská hvězda. Gérard Depardieu zde vystupuje v roli komunistického poslance.

François Ozon, který se prý inspiroval komediemi Louise de Funese s Claude Gensace, prohlásil, že je překvapen, že pro soutěž o Zlatého lva byla vybrána komedie, často považovaná za jakýsi nižší žánr. "Ve Francii mají lidé komedie rádi, ale neváží si jich," uvedl.
Další film, který byl uveden v sobotu, byla La Passione (Vášeň) Carla Mazzacuratiho, která nabízí podle jeho vyjádření "úvahu o strachu z tvorby a omezení, která z toho vyplývají". Mazzacurati ve svém snímku nabízí galerii portrétů bytostí, jež jsou pro svou sensibilitu vystaveny těžkostem života více než jiní. "Někdy je to k smíchu, ale mě to především dojímá," řekl autor.

Třetím sobotním soutěžním filmem byl poetický snímek Alexeje Fedorčenka Ovsjanki (Tiché duše).

Benátský festival dnes nabídne film Post Mortem chilského režiséra Pabla Larraina, Meek's Cutoff Američana Kellyho Reichardta či Detective Dee and the mystery of Phantom Flame (Detektiv Dee a záhada Fantomova plamene) Tsui Harka z Číny.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.