Film Smrt čeká všude předstíhl Avatar v počtu získaných cen BAFTA

22. 2. 2010 - 13:34 | Téma | red

Film Smrt čeká všude předstíhl Avatar v počtu získaných cen BAFTA zdroj: tisková zpráva

Drama z irácké války Smrt čeká všude získalo v neděli večer v Londýně šest britských filmových cen BAFTA. Neminulo jej ani ocenění pro nejlepší film. Snímek Avatar, jenž byl hlavním favoritem si odnesl pouze dvě ocenění.

Film Smrt čeká všude přinesl cenu za nejlepší režii Kathryn Bigelowové, bývalé manželce Jamese Camerona, který natočil Avatar. Oba snímky byly nominovány na osm cen BAFTA, které jsou považovány za jeden z ukazatelů před březnovými Oscary.

Snímek Smrt čeká všude o amerických pyrotechnicích v Iráku proměnil nominace v ceny v kategoriích nejlepší film, režie, původní scénář, kamera, střih a zvuk. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Carey Mulliganová za hlavní úlohu v britském snímku ze 60. let An Education (Vzdělání), který byl nominován také osmkrát. Cenu pro nejlepšího herce dostal britský herec Colin Firth za roli homosexuála, kterému zemře partner, ve snímku A Single Man (Svobodný muž). Film je režisérským debutem módního návrháře Toma Forda.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Rakušan Christoph Waltz za úlohu ve filmu Hanebný pancharti. Cenu za vedlejší roli si odnesla Mo'Nique, která hraje zlou matku ve snímku Precious o obézní černošské dívce z newyorského Harlemu, která je analfabetkou.

Scénárista Mark Boal i režisérka Kathryn Bigelowová při přejímání cen za Smrt čeká všude ocenili americké vojáky a řekli, že doufají v mír v Iráku. "Doufám, že tento film by aspoň trochu mohl přispět k zahájení debaty a...k uzavření tohoto konfliktu," řekla Bigelowová.

Britským filmem roku se stalo sociální drama Fish Tank. Cenu pro debut roku převzal syn Davida Bowieho, režisér Duncan Jones, za sci-fi Moon (Měsíc). Nejlepším neanglicky mluveným filmem bylo vyhlášeno francouzské vězeňské drama Prorok

Přestože Avatar překonává rekordy v návštěvnosti a tržbách, z Londýna si tentokrát odnesl "jen" cenu za výpravu a vizuální efekty. Po dvou cenách dostaly také filmy Vzhůru do oblak (nejlepší animovaný snímek a hudba) a Královna Viktorie (masky a kostýmy).

Princ William předal cenu za celoživotní dílo britské herečce Vanesse Redgraveové. Princ se také stal novým prezidentem britské filmové akademie (BAFTA), štafetu převzal od režiséra a herce Richarda Attenborougha.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.