Film Smrt čeká všude předstíhl Avatar v počtu získaných cen BAFTA

22. 2. 2010 - 13:34 | Téma | red

Film Smrt čeká všude předstíhl Avatar v počtu získaných cen BAFTA zdroj: tisková zpráva

Drama z irácké války Smrt čeká všude získalo v neděli večer v Londýně šest britských filmových cen BAFTA. Neminulo jej ani ocenění pro nejlepší film. Snímek Avatar, jenž byl hlavním favoritem si odnesl pouze dvě ocenění.

Film Smrt čeká všude přinesl cenu za nejlepší režii Kathryn Bigelowové, bývalé manželce Jamese Camerona, který natočil Avatar. Oba snímky byly nominovány na osm cen BAFTA, které jsou považovány za jeden z ukazatelů před březnovými Oscary.

Snímek Smrt čeká všude o amerických pyrotechnicích v Iráku proměnil nominace v ceny v kategoriích nejlepší film, režie, původní scénář, kamera, střih a zvuk. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Carey Mulliganová za hlavní úlohu v britském snímku ze 60. let An Education (Vzdělání), který byl nominován také osmkrát. Cenu pro nejlepšího herce dostal britský herec Colin Firth za roli homosexuála, kterému zemře partner, ve snímku A Single Man (Svobodný muž). Film je režisérským debutem módního návrháře Toma Forda.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Rakušan Christoph Waltz za úlohu ve filmu Hanebný pancharti. Cenu za vedlejší roli si odnesla Mo'Nique, která hraje zlou matku ve snímku Precious o obézní černošské dívce z newyorského Harlemu, která je analfabetkou.

Scénárista Mark Boal i režisérka Kathryn Bigelowová při přejímání cen za Smrt čeká všude ocenili americké vojáky a řekli, že doufají v mír v Iráku. "Doufám, že tento film by aspoň trochu mohl přispět k zahájení debaty a...k uzavření tohoto konfliktu," řekla Bigelowová.

Britským filmem roku se stalo sociální drama Fish Tank. Cenu pro debut roku převzal syn Davida Bowieho, režisér Duncan Jones, za sci-fi Moon (Měsíc). Nejlepším neanglicky mluveným filmem bylo vyhlášeno francouzské vězeňské drama Prorok

Přestože Avatar překonává rekordy v návštěvnosti a tržbách, z Londýna si tentokrát odnesl "jen" cenu za výpravu a vizuální efekty. Po dvou cenách dostaly také filmy Vzhůru do oblak (nejlepší animovaný snímek a hudba) a Královna Viktorie (masky a kostýmy).

Princ William předal cenu za celoživotní dílo britské herečce Vanesse Redgraveové. Princ se také stal novým prezidentem britské filmové akademie (BAFTA), štafetu převzal od režiséra a herce Richarda Attenborougha.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.