Film Piko ukazuje historii vzniku pervitinu a osudy prvních uživatelů

24. 10. 2010 15:15 - Téma | Autor: red

Film Piko ukazuje historii vzniku pervitinu a osudy prvních uživatelů

Temnou a méně známou historii vzniku vyhlášené české drogy pervitin a osudy jejích prvních uživatelů v socialistickém Československu 70. a 80. let představí nový snímek režiséra Tomáše Řehořka Piko. Film vypráví autentický příběh tří mladých mužů - policisty, narkomana a rockera, jejichž osudy droga spojila. Do kin vstupuje poslední snímek nedávno zemřelého producenta Pavla Melounka 11. listopadu.

"Našim cílem nebylo dělat nějaká výchovná cvičení a říkat někomu: Neber drogy!. Chtěli jsme spíše ukázat, jak pervitin vznikl a co to udělalo s jeho uživateli," řekl ČTK na dnešním promítání pro novináře producent David Prudký.

Hlavními hrdiny jsou narkoman Pavel, který se v 70. letech dostal do malé komunity lidí experimentující s omamnými látkami, o nichž se v tehdejším Československu oficiálně nemluvilo. Podílel se na objevu zjednodušeného postupu na výrobu krystalického pervitinu, jenž nahradil do té doby používanou tekutou formu drogy.

Jeho protivníkem byl po dvacet let policista přezdívaný Fífa, člen jednotky zabývající se drogovou kriminalitou. Vzájemný souboj, při němž Pavel skončil několikrát ve vězení a v psychiatrické léčebně, ale postupem času přerostl v přátelství trvající dodnes. Třetí důležitou postavou Pika je hudebník Dan Horyna, frontman legendární rockové kapely Vitacit, jenž se stal zřejmě prvním člověkem, který Pavlovu drogu vyzkoušel.

Piko

I když stál Pavel Gregor u zrodu krystalické formy pervitinu, a nepřímo tak připravil o život statisíce lidí po celém světě, výčitky svědomí ho prý netíží. "Jediná vina, kterou cítím, je, že jsem mohl být v určitých obdobích mého života lepší táta a lepší manžel," prozradil ČTK muž, jenž v současné době pracuje jako terapeut v Psychiatrické léčebně v Bohnicích, kde léčí oběti svého několik desítek let starého vynálezu.

Přestože byl závislý, dodržoval prý určité zásady. "Nikdy jsem nedal drogu tomu, kdo by ji měl poprvé, a nikdy jsem jí nedal lidem mladším osmnácti let," uvedl. Faktu, že se mu na rozdíl od většiny jeho přátel a známých z drogové scény podařilo přežít až do dneška, přičítá pouhému štěstí. "Možná je to i tím, že jsem si byl schopen drogu vyrobit sám pro sebe a nemusel jsem si jí kupovat špinavou někde na ulici," domnívá se. Dlouhodobé užívání drog však zanechalo těžké následky na jeho zdraví. V toxické psychóze několikrát takřka přežil vlastní smrt a doživotní postižení očí a sluchu mu způsobil výbuch laboratorního zařízení, který při výrobě drogy zavinil.

Piko

Projekt původně nazvaný Cestou z pekla měl mít nejdříve formu celovečerního dokumentu, nakonec se ale tvůrci rozhodli pro hraný snímek s dokumentárními prvky. Natáčel se v bohnické léčebně, ve zchátralém domě v centru města, v ruzyňské věznici a ve strašnickém krematoriu. Hlavní role filmu ztvárnili Rosťa Novák, Miloslav König a Štepán Benoni. Na plátně se objeví i Simona Zmrzlá, Vanda Hybnerová, Jiří Černý a Adam Kraus.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.