Film o Hitlerovi ukazuje, jak jsou Indové diktátorem fascinováni

12. 7. 2010 - 13:15 | Téma | red

Film o Hitlerovi ukazuje, jak jsou Indové diktátorem fascinováni zdroj: tisková zpráva

Když se židovská komunita začala bouřit proti připravovanému indickému filmu o nacistickém vůdci Adolfu Hitlerovi, byl scénárista filmu zcela upřímně překvapen tím, že jeho film vyvolal nějakou kontroverzi. V Indii totiž není Hitler považován za symbol zla. Studenti managementu jej s určitou fascinací považují podobně jako Niccola Machiavelliho za zdatného organizátora a lidé, kteří touží po trochu větším řádu v neuspořádané indické společnosti, jej dokonce vnímají s určitým obdivem, píše agentura AP.

Při nedávném skandálu okolo chystaného filmu dávala zahraniční média najevo pobouření a kvůli protestům zástupců židovské komunity z projektu odstoupil herec, který měl ztvárnit ústřední roli diktátora.

"Indy Hitler stále zajímá. Západní publikum o něm vidělo již mnoho filmů, dosud o něm ale nepojednával žádný indický snímek," zdůvodnil scénárista Nalin Singh výběr tématu.
Indie se druhé světové války zúčastnila pouze okrajově, nemá proto tak vyhraněný názor na nacistický režim jako ostatní státy. V bollywoodských filmech poukazuje hanlivé oslovení Hitler většinou pouze na méně zlotřilé postavy, jako je například panovačný šéf.

Indové jsou ale zvláštním způsobem fascinováni nacistickým vůdcem, jehož jméno se v západním světě kvůli násilí na Židech během druhé světové války stalo synonymem pro ďábla. V roce 2006 musel majitel malé restaurace v Bombaji kvůli protestům židovské obce změnit její název z Hitlerova kříže na Křížovou kavárnu a odstranit svastiky a kopie nacistických propagačních materiálů z jídelních lístků a stěn. Podobné stížnosti vyvolala také kolekce ložního prádla s nacistickými symboly. Hitlerův Mein Kampf, který je v zemi oficiálně vydáván, se prodává ročně po tisících.

Mein Kampf, ve kterém Hitler nastínil svoji totalitářskou vizi světa včetně nutnosti vyhladit židovskou rasu, byl dříve inspirací pro některé politiky extrémní pravice. Podle nakladatelů ale nyní promlouvá i k mladším, politicky ne tolik vyhraněným čtenářům.
"Jedná se především o mladé, kteří se chtějí bouřit," říká vydavatel Anudž Bahrí, podle kterého mladým imponuje zejména to, že se Hitler "postavil celému světu".

Podle sociologa Ašiše Nandyho je chaotické uspořádání indické společnosti také důvodem, proč některým imponuje Hitlerova diktatura. Určitou roli podle Nandyho hraje také koloniální minulost Indie, pro kterou byl nepřítel Británie často automaticky považován za přítele. Hitler je tak někdy vnímán jako ten, "kdo dokázal Britům pěkně zavařit".

Nový film má pojednávat o dopisech, které Hitlerovi napsal Mahátma Gándhí, jenž nacistického vůdce žádal o pomoc v boji Indů za nezávislost. Židovská komunita označila film za necitlivý a pobuřující, Singh se ale brání, že jeho hlavním cílem je ukázat Hitlerovu osobnost v kontrastu s Gándhího pacifismem.

"Bylo by zavádějící tvrdit, že náš film opěvuje Hitlera," uvedl Singh, který údajně chce natočit především autentický snímek srozumitelný pro indické publikum.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.