Film o Hitlerovi ukazuje, jak jsou Indové diktátorem fascinováni

12. 7. 2010 - 13:15 | Téma | red

Film o Hitlerovi ukazuje, jak jsou Indové diktátorem fascinováni zdroj: tisková zpráva

Když se židovská komunita začala bouřit proti připravovanému indickému filmu o nacistickém vůdci Adolfu Hitlerovi, byl scénárista filmu zcela upřímně překvapen tím, že jeho film vyvolal nějakou kontroverzi. V Indii totiž není Hitler považován za symbol zla. Studenti managementu jej s určitou fascinací považují podobně jako Niccola Machiavelliho za zdatného organizátora a lidé, kteří touží po trochu větším řádu v neuspořádané indické společnosti, jej dokonce vnímají s určitým obdivem, píše agentura AP.

Při nedávném skandálu okolo chystaného filmu dávala zahraniční média najevo pobouření a kvůli protestům zástupců židovské komunity z projektu odstoupil herec, který měl ztvárnit ústřední roli diktátora.

"Indy Hitler stále zajímá. Západní publikum o něm vidělo již mnoho filmů, dosud o něm ale nepojednával žádný indický snímek," zdůvodnil scénárista Nalin Singh výběr tématu.
Indie se druhé světové války zúčastnila pouze okrajově, nemá proto tak vyhraněný názor na nacistický režim jako ostatní státy. V bollywoodských filmech poukazuje hanlivé oslovení Hitler většinou pouze na méně zlotřilé postavy, jako je například panovačný šéf.

Indové jsou ale zvláštním způsobem fascinováni nacistickým vůdcem, jehož jméno se v západním světě kvůli násilí na Židech během druhé světové války stalo synonymem pro ďábla. V roce 2006 musel majitel malé restaurace v Bombaji kvůli protestům židovské obce změnit její název z Hitlerova kříže na Křížovou kavárnu a odstranit svastiky a kopie nacistických propagačních materiálů z jídelních lístků a stěn. Podobné stížnosti vyvolala také kolekce ložního prádla s nacistickými symboly. Hitlerův Mein Kampf, který je v zemi oficiálně vydáván, se prodává ročně po tisících.

Mein Kampf, ve kterém Hitler nastínil svoji totalitářskou vizi světa včetně nutnosti vyhladit židovskou rasu, byl dříve inspirací pro některé politiky extrémní pravice. Podle nakladatelů ale nyní promlouvá i k mladším, politicky ne tolik vyhraněným čtenářům.
"Jedná se především o mladé, kteří se chtějí bouřit," říká vydavatel Anudž Bahrí, podle kterého mladým imponuje zejména to, že se Hitler "postavil celému světu".

Podle sociologa Ašiše Nandyho je chaotické uspořádání indické společnosti také důvodem, proč některým imponuje Hitlerova diktatura. Určitou roli podle Nandyho hraje také koloniální minulost Indie, pro kterou byl nepřítel Británie často automaticky považován za přítele. Hitler je tak někdy vnímán jako ten, "kdo dokázal Britům pěkně zavařit".

Nový film má pojednávat o dopisech, které Hitlerovi napsal Mahátma Gándhí, jenž nacistického vůdce žádal o pomoc v boji Indů za nezávislost. Židovská komunita označila film za necitlivý a pobuřující, Singh se ale brání, že jeho hlavním cílem je ukázat Hitlerovu osobnost v kontrastu s Gándhího pacifismem.

"Bylo by zavádějící tvrdit, že náš film opěvuje Hitlera," uvedl Singh, který údajně chce natočit především autentický snímek srozumitelný pro indické publikum.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.