Film Bibliotheque Pascal ukazuje drsný svět sexuálních otrokyň

24. 9. 2010 7:30 - Téma | Autor: red

Film Bibliotheque Pascal ukazuje drsný svět sexuálních otrokyň Zdroj: Archiv

Přiblížit palčivé a aktuální téma sexuálního zneužívání žen ze zemí východní Evropy v divácky "stravitelnější" formě se v koprodukčním snímku Bibliotheque Pascal pokusil maďarský režisér Szabolcs Hajdu. Drsný příběh Rumunky zavlečené do anglického nevěstince proto odlehčil prvky magie a černého humoru. Jeden z nejvýraznějších evropských filmů posledních let ověnčený mnoha oceněními vstupuje 30. září do českých kin.

Touha po lepším životě přiměje mladou Rumunku Monu vydat se spolu s otcem na vysněný "Západ". Svou malou dceru proto zanechá u vzdálených příbuzných. Po příchodu do Německa však dívku prodá vlastní otec dvěma nebezpečným obchodníkům s bílým masem, aby tak urovnal své dluhy.

Mafiáni pak Monu spolu se skupinou několika dalších východoevropských dívek propašují v kamionu do Velké Británie, kde je donucena pracovat jako prostitutka v liverpoolském nevěstinci s názvem Bibliothèque Pascal maskovaném jako intelektuální literární klub. Ve skrytých místnostech rozlehlé budovy musí Mona uspokojovat zvrhlá přání náročných a bohatých zákazníků. O svých šokujících životních osudech poté po návratu vypráví úředníkovi na sociálce, protože jen tak se jí může podařit získat zpět do své péče dceru.

Bibliotheque Pascal Zdroj: Archiv

"Příběh ženy, která je nalákána do Anglie a stane se prostitutkou a sexuální otrokyní, mi vyprávěla dívka pracující v divadelním bufetu, jež si prošla stejnou cestou jako filmová Mona," vzpomínal na prvotní inspiraci režisér Hajdu. Některé sekvence se prý staly jemu osobně nebo jeho blízkým a jiné motivy pochází z novin. Popisované příběhy jsem navíc přizpůsobil své imaginaci, dodal.

Kontroverzní snímek, který byl v české předpremiéře uveden na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti, provází velmi dobré kritiky. Čeští a slovenští diváci ho označují za "pohádkově natočený mrazivý příběh". Bude se prý líbit všem, kteří mají rádi magický realismus ve stylu brazilského spisovatele Paula Coelha. Pochvalu se prý zaslouží především skvělý herecký výkon představitelky Mony Orsolye Törökové-Illyésové. V celkovém hodnocení u nich film získal nadprůměrných 79 procent.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.