Film Bibliotheque Pascal ukazuje drsný svět sexuálních otrokyň

24. 9. 2010 - 7:30 | Téma | red

Film Bibliotheque Pascal ukazuje drsný svět sexuálních otrokyň zdroj: tisková zpráva

Přiblížit palčivé a aktuální téma sexuálního zneužívání žen ze zemí východní Evropy v divácky "stravitelnější" formě se v koprodukčním snímku Bibliotheque Pascal pokusil maďarský režisér Szabolcs Hajdu. Drsný příběh Rumunky zavlečené do anglického nevěstince proto odlehčil prvky magie a černého humoru. Jeden z nejvýraznějších evropských filmů posledních let ověnčený mnoha oceněními vstupuje 30. září do českých kin.

Touha po lepším životě přiměje mladou Rumunku Monu vydat se spolu s otcem na vysněný "Západ". Svou malou dceru proto zanechá u vzdálených příbuzných. Po příchodu do Německa však dívku prodá vlastní otec dvěma nebezpečným obchodníkům s bílým masem, aby tak urovnal své dluhy.

Mafiáni pak Monu spolu se skupinou několika dalších východoevropských dívek propašují v kamionu do Velké Británie, kde je donucena pracovat jako prostitutka v liverpoolském nevěstinci s názvem Bibliothèque Pascal maskovaném jako intelektuální literární klub. Ve skrytých místnostech rozlehlé budovy musí Mona uspokojovat zvrhlá přání náročných a bohatých zákazníků. O svých šokujících životních osudech poté po návratu vypráví úředníkovi na sociálce, protože jen tak se jí může podařit získat zpět do své péče dceru.

Bibliotheque Pascal zdroj: tisková zpráva

"Příběh ženy, která je nalákána do Anglie a stane se prostitutkou a sexuální otrokyní, mi vyprávěla dívka pracující v divadelním bufetu, jež si prošla stejnou cestou jako filmová Mona," vzpomínal na prvotní inspiraci režisér Hajdu. Některé sekvence se prý staly jemu osobně nebo jeho blízkým a jiné motivy pochází z novin. Popisované příběhy jsem navíc přizpůsobil své imaginaci, dodal.

Kontroverzní snímek, který byl v české předpremiéře uveden na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti, provází velmi dobré kritiky. Čeští a slovenští diváci ho označují za "pohádkově natočený mrazivý příběh". Bude se prý líbit všem, kteří mají rádi magický realismus ve stylu brazilského spisovatele Paula Coelha. Pochvalu se prý zaslouží především skvělý herecký výkon představitelky Mony Orsolye Törökové-Illyésové. V celkovém hodnocení u nich film získal nadprůměrných 79 procent.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.