Film Bibliotheque Pascal ukazuje drsný svět sexuálních otrokyň

24. 9. 2010 - 7:30 | Téma | red

Film Bibliotheque Pascal ukazuje drsný svět sexuálních otrokyň zdroj: tisková zpráva

Přiblížit palčivé a aktuální téma sexuálního zneužívání žen ze zemí východní Evropy v divácky "stravitelnější" formě se v koprodukčním snímku Bibliotheque Pascal pokusil maďarský režisér Szabolcs Hajdu. Drsný příběh Rumunky zavlečené do anglického nevěstince proto odlehčil prvky magie a černého humoru. Jeden z nejvýraznějších evropských filmů posledních let ověnčený mnoha oceněními vstupuje 30. září do českých kin.

Touha po lepším životě přiměje mladou Rumunku Monu vydat se spolu s otcem na vysněný "Západ". Svou malou dceru proto zanechá u vzdálených příbuzných. Po příchodu do Německa však dívku prodá vlastní otec dvěma nebezpečným obchodníkům s bílým masem, aby tak urovnal své dluhy.

Mafiáni pak Monu spolu se skupinou několika dalších východoevropských dívek propašují v kamionu do Velké Británie, kde je donucena pracovat jako prostitutka v liverpoolském nevěstinci s názvem Bibliothèque Pascal maskovaném jako intelektuální literární klub. Ve skrytých místnostech rozlehlé budovy musí Mona uspokojovat zvrhlá přání náročných a bohatých zákazníků. O svých šokujících životních osudech poté po návratu vypráví úředníkovi na sociálce, protože jen tak se jí může podařit získat zpět do své péče dceru.

Bibliotheque Pascal zdroj: tisková zpráva

"Příběh ženy, která je nalákána do Anglie a stane se prostitutkou a sexuální otrokyní, mi vyprávěla dívka pracující v divadelním bufetu, jež si prošla stejnou cestou jako filmová Mona," vzpomínal na prvotní inspiraci režisér Hajdu. Některé sekvence se prý staly jemu osobně nebo jeho blízkým a jiné motivy pochází z novin. Popisované příběhy jsem navíc přizpůsobil své imaginaci, dodal.

Kontroverzní snímek, který byl v české předpremiéře uveden na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti, provází velmi dobré kritiky. Čeští a slovenští diváci ho označují za "pohádkově natočený mrazivý příběh". Bude se prý líbit všem, kteří mají rádi magický realismus ve stylu brazilského spisovatele Paula Coelha. Pochvalu se prý zaslouží především skvělý herecký výkon představitelky Mony Orsolye Törökové-Illyésové. V celkovém hodnocení u nich film získal nadprůměrných 79 procent.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.