Festival španělských filmů La Película bude v Praze a Brně

18. 12. 2009 - 15:00 | Téma | red

Festival španělských filmů La Película bude v Praze a Brně zdroj: tisková zpráva

Komedie, dramata, dokumenty, thrillery i vášnivé romance španělské provenience nabídnou domácímu publiku organizátoři filmového festivalu La Película. V pořadí pátý ročník přehlídky španělsky mluvené kinematografie představí od 16. do 21. února v pražském kině Světozor a od 24. do 28. února v brněnském kině Art výběr toho nejaktuálnějšího ze španělského hraného i dokumentárního filmu.

Nadcházející ročník přehlídky se navíc stal součástí speciálního kulturního programu v rámci španělského předsednictví Evropské unie, které potrvá od ledna do června 2010.

"V průběhu čtyř předchozích ročníků postupně vzrůstal počet promítaných filmů i diváků a festival se proměnil ve výkladní skříň španělské a iberoamerické kinematografie v rámci kulturní nabídky v České republice," uvedl v tiskové zprávě kulturní rada španělského velvyslanectví Álvaro Díaz Duque. Věří, že se i letos podaří přivézt známé osobnosti španělské kinematografie.

Mezi magnety festivalu La Película bude patřit vítěz Zlatého medvěda z Berlinale 2009 - drama Mléko strachu, které bude uvedeno ve spolupráci s velvyslanectvím Peru. Režisérka Claudia Llosaová tímto snímkem nabízí mrazivou sondu do kultury poznamenané konflikty a násilím.

"Dramaturgie představí i aktuální drama režisérky Chusy Guttiérrezové Návrat do Hansaly a profil Gonzala Suáreze, jehož tvorbě se dostane většího prostoru a diváci se tak budou moci seznámit s jeho novějšími i staršími snímky. Romantickou a komediální tvorbu bude reprezentovat například romance Snoubenec pro Jasmínu režisérky Irene Cardonové. Program doplní psychologické drama Casual Day Maxe Lemckeho," uvedla mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková.

Dokument Ich bin Enric Marco se zaměřil na mýty a lži obestírající čelní osobnost španělského odporu proti nacismu Enrika Marka. La Película přinese také portrét velké osobnosti české a evropské kinematografie 60. let 20. století Vojtěcha Jasného z dílny režiséra Arkaitze Basterry.

Ucelený přehled filmů bude počátkem roku 2010 zveřejněn na internetové adrese www.lapelicula.cz.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.