Festival španělských filmů La Película bude v Praze a Brně

18. 12. 2009 - 15:00 | Téma | red

Festival španělských filmů La Película bude v Praze a Brně zdroj: tisková zpráva

Komedie, dramata, dokumenty, thrillery i vášnivé romance španělské provenience nabídnou domácímu publiku organizátoři filmového festivalu La Película. V pořadí pátý ročník přehlídky španělsky mluvené kinematografie představí od 16. do 21. února v pražském kině Světozor a od 24. do 28. února v brněnském kině Art výběr toho nejaktuálnějšího ze španělského hraného i dokumentárního filmu.

Nadcházející ročník přehlídky se navíc stal součástí speciálního kulturního programu v rámci španělského předsednictví Evropské unie, které potrvá od ledna do června 2010.

"V průběhu čtyř předchozích ročníků postupně vzrůstal počet promítaných filmů i diváků a festival se proměnil ve výkladní skříň španělské a iberoamerické kinematografie v rámci kulturní nabídky v České republice," uvedl v tiskové zprávě kulturní rada španělského velvyslanectví Álvaro Díaz Duque. Věří, že se i letos podaří přivézt známé osobnosti španělské kinematografie.

Mezi magnety festivalu La Película bude patřit vítěz Zlatého medvěda z Berlinale 2009 - drama Mléko strachu, které bude uvedeno ve spolupráci s velvyslanectvím Peru. Režisérka Claudia Llosaová tímto snímkem nabízí mrazivou sondu do kultury poznamenané konflikty a násilím.

"Dramaturgie představí i aktuální drama režisérky Chusy Guttiérrezové Návrat do Hansaly a profil Gonzala Suáreze, jehož tvorbě se dostane většího prostoru a diváci se tak budou moci seznámit s jeho novějšími i staršími snímky. Romantickou a komediální tvorbu bude reprezentovat například romance Snoubenec pro Jasmínu režisérky Irene Cardonové. Program doplní psychologické drama Casual Day Maxe Lemckeho," uvedla mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková.

Dokument Ich bin Enric Marco se zaměřil na mýty a lži obestírající čelní osobnost španělského odporu proti nacismu Enrika Marka. La Película přinese také portrét velké osobnosti české a evropské kinematografie 60. let 20. století Vojtěcha Jasného z dílny režiséra Arkaitze Basterry.

Ucelený přehled filmů bude počátkem roku 2010 zveřejněn na internetové adrese www.lapelicula.cz.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.