Festival českých filmů Finále 2006

9. 4. 2006 - 14:31 | Téma | red

Festival českých filmů Finále 2006 zdroj: tisková zpráva

V hlavní soutěži o Zlatého ledňáčka Finále 2006 představí patnáct českých celovečerní filmů natočených od dubna 2005 do dubna 2006

V hlavní soutěži o Zlatého ledňáčka Finále 2006 představí patnáct českých celovečerní filmů natočených od dubna 2005 do dubna 2006. Také vybrané dokumenty se utkají, ve dvou kategoriích. Finále nabídne i řadu nesoutěžních projekcí, setkání s tvůrci, výstav, koncertů a dalších doprovodných akcí. Letos poprvé se část festivalového programu uskurteční v pražských kinech Světozor, Evald a Ponrepo.

Hlavní cenu Finále získalo Štěstí Bohdana Slámy

Finále Plzeň 2006 Plzeň, 3. – 9. dubna, kina Elektra – Velký sál a Minikino, Měšťanská beseda - sály A a B

Soutěžní a bilanční přehlídka české filmové dlouhometrážní tvorby; soutěžní přehlídka české dokumentární tvorby (v kategoriích: do 30 a nad 30 minut); další nesoutěžní projekce a setkání s filmovými tvůrci.

O vítězi v hlavní soutěži rozhodne mezinárodní porota ve složení: Maciej Karpinski – předseda poroty (Polsko), Wendy Ide (Velká Británie), Danny Krausz (Rakousko) a Ivan Franěk (Česká Republika / Francie). V soutěži dokumentů zhlédnou diváci 5 snímků v kategorii do 30 minut a 15 v kategorii nad 30 minut, které byly vybrány z celkového počtu 56 přihlášených dokumentárních filmů. V porotě usednou Jana Hádková, Ulrike Schaz (Německo) a Michael Pilz (Rakousko). Na Finále se tradičně uděluje i Don Quijote - cena Poroty FICC (Mezinárodní federace filmových klubů), cena studentské poroty pro nejlepší celovečerní film, Divácká cena plzeňského Prazdroje, Výroční cena Asociace českých filmových klubů a cena pro nejlepšího herce a herečku, letos na základě hlasování čtenářů Mladé fronty DNES.

Ústřední osobností Finále bude režisér Otakar Vávra V programové nabídce jsou jeho filmy (Romance pro křídlovku, Kladivo na čarodějnice) a filmy jeho žáků – režisérů české nové vlny - Věry Chytilové, Jiřího Menzela, Jana Schmidta a Evalda Schorma.

Sekce „Nejbouřlivější desetiletí české kinematografie“ přinese Hotel pro cizince“ a „Kočár do Vídně“ z roku 1966. Sekce „Báječní lidé s klikou“ připomene filmy hereček Vlasty Chramostové, Ivy Janžurové a Jaroslavy Schallerové, herce a režiséra Jana Kačera, slovenského režiséra Dušana Trančíka a scénáristy Jiřího Křižana. Nová sekce „Události“ představí knižní publikace za osobní účasti aktérů a projekce jejich filmů: Dušana Hanáka (3 scénáře Dušana Hanáka) a Jana Stránského (Srdcerváč). Tradicí už se stala sekce filmových škol i sekce videoklipů Zdeňka Suchého. Festival v premiéře představí dokumentární snímek „Hříšný člověk Jiří Sequens“, který je otevřeným portrétem kontroverzní osobnosti českého filmu. Novinkou je sekce poeticky nazvaná „Ovoce stromů filmových jíme“, v níž se budou Alice Nellis, Eva Holubová a Petr Zelenka zamýšlet nad filmy, které je ovlivnily. Chybět nebudou ani tradiční „Kinolektoráty Borise Jachnina a Pavla Taussiga“. Víkendová sekce „Středoevropských filmů“ umožní srovnat tvorbu českých filmařů s tím, co se natočilo v okolním regionu.

Vlasta Chramostová Předzvěstí festivalu Finále se v březnu staly dvě výstavy malíře Adolfa Borna v Univerzitní galerii a v kavárně Vídeňka v Plzni. „Pocta Adolfu Bornovi“, který v loňském roce oslavil 75. narozeniny, vyvrcholí v průběhu festivalového týdne stejnojmennou sekcí jeho animovaných filmů (včetně Macha a Šebestové i opičky Žofky a animovaného Robinsona Crusoe). Tvůrčí dráhu loni tragicky zemřelé režisérka Judity Křížové připomene kolekce jejích filmů. Výjimečnou události bude uvedení filmového záznamu bytového divadla „Macbeth“, uskutečněného v roce 1978 v bytě herečky Chramostové. Vzpomínat budou Vlasta Chramostová, Stanislav Milota, Pavel Kohout, Pavel Landovský, Vlastimil Třešňák a Tereza Boučková. Především filmovým odborníkům od nás i ze zahraničí jsou určeny panelové diskuze o stavu českého filmu, které bude letos moderovat Jan Lukeš.

Vybrané projekty ve stavu scénáře, v produkci nebo v postprodukci v Plzni osobně představí producenti, režiséři nebo scénáristé v pátek 7. dubna od 10:30 v Měšťanské Besedě. V den prezentace vyjde dvoujazyčná brožura s kompletními informacemi o filmových projektech, jejichž realizace začne v roce 2006.

Praha, 6. – 9. dubna, Světozor, Evald, Ponrepo

Výběr z programu (sekce Otakar Vávra a jeho žáci, Nejbouřlivější desetiletí české kinematografie – rok 1966, Báječní lidé s klikou). V pražských kinech Světozor a Evald můžete pořídit vstupenky za 85 Kč, v Ponrepu za 60 Kč, a to přímo v pokladnách jednotlivých kin. Na pražské projekce je možné využít festivalových pasů.

Vstupenky a akreditace

Lístek do Velkého sálu kina Elektra stojí 85 korun, za projekce v Minikině kina Elektra a v kinosále A Měšťanské Besedy zaplatí diváci 70 korun, za projekce v kinosále B Měšťanské Besedy, kde se promítají převážně dokumentární filmy a tvorba filmových škol, pak pouze 55 korun. Vstupenky se prodávají od 27. března v Informačním centru města Plzně na náměstí Republiky. Rezervace přes internet je možná od 20. března. Během festivalu jsou vstupenky k dostání také v pokladnách v kinech Elektra a Měšťanská beseda. Filmové festivalové pasy: celotýdenní od 3. do 9. dubna za 900 korun (zlevněný pro studenty a členy filmových klubů za 500 korun), dvoudenní pas za 250 korun a jednodenní v ceně 180 korun.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.