FEBIOFEST 2009 v regionech, na Slovensku

15. 7. 2009 - 13:01 | Téma | red

FEBIOFEST 2009 v regionech, na Slovensku zdroj: tisková zpráva

V Praze ve dnech 26. 3. do 3. 4. 2009 proběhl 16. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest

V Praze ve dnech 26. 3. do 3. 4. 2009 proběhl 16. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest. Návštěvnost v Praze dosáhla počtu 68 799 diváků v pražských kinech. Odpromítáno bylo 214 filmů z 58 zemí, v doprovodném programu proběhlo 40 koncertů 4 výstavy. Příští 17. ročník MFF Praha – Febiofest by měl odstartoval v Praze ve čtvrtek 25.března 2010 (plánovaný termín 17. ročníku: 25. 3. až 2. 4. 2010, v regionech 6. 4. až 18. 4. 2010).

Mike Leigh Festival navštívili hosté ze 13 zemí, mezi nimiž vynikli britský režisér Mike Leigh, německý režisér a předseda Evropské filmové akademie Wim Wenders či komediální dvojice Delépine a Kervern nebo charismatický Dán Thomas Vinterberg. Projekce svých filmů uvedli i další hosté, například ázerbájdžánsko-ruský režisér a scénárista Rustam Ibragimbekov, francouzský světoběžník Barbet Schroeder a další. V průběhu festivalu k nim přibývali také čeští a slovenští tvůrci, například režiséři Jan Schmidt, Jiří Krejčík i celý štáb tvůrců v čele s režisérem Jurajem Nvotou (doprovázejícím snímek Muzika). Vzácným hostem zakončení festivalu byla bosenská filmařka Aida Begičová, která za svůj film SNÍH převzala Grand Prix, udělenou 33člennou porotou a předanou čestným předsedou jury, výtvarníkem Davidem Černým. Druhý ročník mezinárodní soutěže Nová Evropa byl velmi vyrovnaný.

KatyLetošní ročník po skončení v Praze pokračuje ještě v 8 městech a 10 kinosálech Moravy i Čech. Regionální ozvěny odstartovaly v pondělí 6. 4. v Brně, kde jsou také nejrozsáhlejší. Dalšími místy Febiofestu na Moravě jsou Olomouc a Ostrava . Po jediné pražské projekci se premiérová Holka Ferrari Dino Jana Němce objeví např. v českobudějovickém kině Kotva. Pořadatelé v Hradci Králové se připojili k festivalové tradici projekcí mimo kino, a tak kromě kina Centrál můžete navštívit Terminál hromadné dopravy v Nádražní ulici a podívat se tam na Účastníky zájezdu. V nově zrekonstruovaném kině Dukla v Jihlavě poběží zahajovací Muzika Juraje Nvoty (17. 4.) a další filmy. Libereckou specialitou je promítání v Radničním sklípku, které obsahuje především filmy ze sekce Svět obchodu a nakupování a je stejně jako jeho pražská obdoba zdarma. Pardubický program probíhá v Cinema City, ale snímek polské režisérské legendy Andrzeje Wajdy Katyň bude promítnut v areálu bývalé vojenské posádky Zdechovice, kterou využívala okupační ruská armáda.

Slovenský Febiofest se po týdenním promítání v jedenácti kinosálech v Bratislavě, kde byl zaměřen především na nové české filmy a přinesl i zvláštní přehlídku českých televizních děl pokračuje od pondělí v dalších osmi slovenských městech. Celkem uvede 135 filmů na 259 představeních (177 v Bratislavě, 82 v regionech). Skončí v poslední dubnový den ve východoslovenském Prešově, odkud se kdysi z místního gymnázia vydal na svou cestu za filmem jeho zakladatel Fero Fenič.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.