Fantom Opery (Andrew Lloyd Webber's The Phantom of the Opera)

18. 2. 2005 - 15:02 | Téma | red

Fantom Opery (Andrew Lloyd Webber's The Phantom of the Opera) zdroj: tisková zpráva

Klasický muzikálový příběh o tajemném Fantomovi se dostává na stříbrná plátna v režii Joela Schumachera (TELEFONNÍ BUDKA) a v produkci Andrewa Lloyda Webbera. Předností nové adaptace by měla být kamera a velkolepá výprava. + Fotogalerie. Andrew Lloyd Webber a Joel Schumacher předvedou filmovou verzi Webberova úspěšného muzikálu, který sám je adaptací letitého románu Gastona Lerouxe

Andrew Lloyd Webber a Joel Schumacher předvedou filmovou verzi Webberova úspěšného muzikálu, který sám je adaptací letitého románu Gastona Lerouxe.

Historka vypráví o maskovaném podivínovi (Gerard Butler), který se tajemně pohybuje Paříží 19. století a terorizuje štáb i ansámbl Opery. Zároveň vyučuje mladou sopranistku Christine (Emmy Rossum), která brzy zastíní slavnou zpěvačku Carlottu (Minnie Driver). Christine se zamiluje do Vikomta de Chagny (Patrick Wilson), jenže Fantóm miluje Christinu, a v zoufalství ji unese…

Fantom opery Romantický příběh byl zfilmován již několikrát – od horrorového The Phantom of the Opera Ruperta Juliana z roku 1925 až po obskurní Il fantasma dell'opera Daria Argenta z roku 1989, v hlavních rolích s Julianem Sandsem a Asií Argentovou.

Nejnovější verze vzniká přímo ve Webberově produkci. Hudebník, který pro film napsal několik nových písní, si také vybral režiséra. Místo Shekhara Kapura (Elizabeth, Čtyři pírka (Four Feathers)), kterého prosazovali Warner Bros. se tak projekt dostal k Joelovi Schumacherovi. V jeho filmografii jsou jak díla naprosto vyjímečná, tak zcela průměrná.
Fantom opery V polovině 90.let natočil strhující městské drama s Michaelem Douglasem Volný pád (Falling Down), předloni zase neméně výbornou Telefonní budku (Phone Booth). Schumacher má smysl pro dramata všedního dne, kdy jediná maličkost hrdinovi razantně změní celý život.
Naopak se zdá, že v okázalejších produkcích si příliš neví rady – pouťovými Batman navždy (Batman Forever) a Batman & Robin Schumacher Temného rytíře totálně zardousil. Po Fantomovi se chystá na životopisnou The Crowded Room o Billym Milliganovi, který si v dětství vytvořil 24 identit a později páchal neplechu, vraždy a násilnosti.

Fantom opery Webberův a Schumacherův Fantom Opery nebude žádným experimentem, ani krvákem, ale pastvou pro oči, velkolepou kostýmní podívanou s brilantně zvládnutými choreografickými čísly. Tak se alespoň tváří upoutávka k filmu. Vyniká rychlopalným a neprůstřelným střihem a opulentní kamerou, příběh příliš nezdůrazňuje.

Důležitost obrazové složky potvrzuje angažování kameramana Johna Mathiesona, který natáčel Templeovo Vigo, Mayburyho Láska prokletá (Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon), či novější filmy Ridleyho Scotta Gladiátor (Gladiator), Hannibal, Švindlíři (Matchstick Men), či nejnovější Kingdom of Heaven.
Střihač Terry Rawlings zase pracoval na takových legendách, jako Vetřelec (Alien), či Blade Runner.

Fantom opery Gerard Butler se v poslední době objevil v dobrodružném snímku Jana de Bonta Lara Croft Tomb Raider: Kolébka života (Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life), nebo v Bowmanově akci Království ohně (Reign of Fire). Emmy Rossum hrála v Tajemné řece. Ve vedlejších rolích se objeví Miranda Richardson (Pavouk (Spider), Posedlost (Fatale)) a Minnie Driver (Posedlý Mahowny (Owning Mahowny), Dobrý Will Hunting (Good Will Hunting)).

Fantom Opery měl premiéru v USA 22. 12., v ČR 17. 2.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.