Fantastická čtyřka (Fantastic Four)

19. 8. 2005 - 11:13 | Téma | red

Fantastická čtyřka (Fantastic Four) zdroj: tisková zpráva

Zakázaná adaptace komiksu o rodinném klanu superhrdinů. Kultovní legrace. U příležitosti aktuální adaptace komiksu Fantastická čtyřka (Fantastic Four) stojí za to připomenout si i stejnojmenný béčkový pokus Oleyho Sassonea z roku 1994, který nikdy neměl spatřit světlo světa aniž to štáb věděl

U příležitosti aktuální adaptace komiksu Fantastická čtyřka (Fantastic Four) stojí za to připomenout si i stejnojmenný béčkový pokus Oleyho Sassonea z roku 1994, který nikdy neměl spatřit světlo světa aniž to štáb věděl.

Ten film vznikl vlastně z jednoho jediného důvodu: majitelům licence končil termín a zároveň bylo jasné, že se chystá velkorozpočtová adaptace – její producenti by rozhodně nestáli o to, aby měli konkurenta. Úvaha zněla natočit „něco“ za málo a pak to prodat. Podařilo se.
S jedenáctiletým odstupem a onou stomiliónovou adaptací za zády mi pak není jasné jediné: jak to, že nová verze je kromě efektů stejný průser, jako ta stará?

Fantastická čtyřka „Zakázaná“ Fantastická čtyřka začíná kolosálním intrem. Nekonečné záběry do vesmírného PROSTORU doplňuje monumentální hudba. Vesmír je vpravdě nekonečný a ruka sahá po tlačítku rychlého přetáčení.
Reed Richards/ Pan Fantastický (Alex Hyde-White) a jeho pozdější nemesis Victor von Doom/ Dr.Doom (Joseph Culp) chodí na stejnou univerzitu. Oba společně pracují na troufalém vesmírném pokusu – chtějí získat energii z vesmírné bouře. Experiment se ale zvrhne a popálený Doom skončí v nemocnici. Vzápětí je prohlášen za mrtvého, ale jeho poskoci ho přitom odvážejí zadními dveřmi pryč…
Po deseti letech už má Reed vlastní raketu i vědomosti, jak dřívější nehodě předejít. Za posádku si zvolí kámoše z univerzity – pilota Bena Grimma (Michael Bailey Smith), svou milou Sue (Rebecca Staab) a jejího bratra Johnnyho Storma (Jay Underwood) – a letí se do kosmu. Mezitím ale byl z rakety ukraden obrovský diamant, zásadní pro celou operaci. Nic netušící Reed dá povel k odletu a díky diamantové náhražce se pokus nejen, že nevyvede, ale posádku ozáří vesmírné paprsky.
Fantastická čtyřka Zpátky na Zemi si hrdinové brzy všimnou, jaké na nich nechalo ozáření památky: Reedovo tělo náhle vyniká v elasticitě – ten chlapík se může natáhnout až do nebe – inu Pan Fantastický. Johnny Storm dokáže létat a hořet – tedy Lidská pochodeň (Human Torch). Sue dokáže být neviditelná a později je schopná vyvolat energetické pole – Neviditelná holka (Invisible Girl). A Ben? Ben má smůlu. Na rozdíl od svých kamarádů se Ben změní fyzicky. Stane se z něj oranžové kamenné obřisko Cosi (The Thing).
Podobně jako v nové verzi, i tady jsou hrdinové se svými nově nabytými vlastnostmi brzy v pohodě a po krátkém extempore se zvědavými vědci je F4 připravená rozdat si to s králem plechovek, Dr Dooomem.
Tohle je nepochopitelná vlastnost obou filmových adaptací – i když v nové verzi je větší akcent na smolaře Cosiho, Fantastičtí jsou pořád jedna selankovitá rodinka jako vystřižená z televizního seriálu.
Fantastická čtyřka Když Lee s Kirbym komiks na přelomu 50. a 60. let vymýšleli, vytvořili proti hrdinům jako byl Batman a Superman něco nového – superhrdinskou rodinu, která mezi sebou řešila problémy normálních lidí – tedy to, co nedávno úspěšně předvedli animovaní Užasňákovi.
A zatímco v jiné marvelovské komiksové týmovce X-Men se filmaři alespoň dotýkají závažnějších témat, Fantastická čtyřka působí jako reklama na zmrzlinu.

Sassoneho Fantastickou čtyřku produkoval německý magnát Bernd Eichinger, mezi jehož pozdější úspěchy patří oscarové drama
Nikde v Africe (Nirgendwo in Afrika), hitovku Resident Evil, či novou, komerčně velmi úspěšnou F4. Druhým producentem byl ovšem Roger Corman, známý tvrdě béčkovými tituly.
Fantastická čtyřka z roku 1994 je technická demence – od naivního, navíc zmateně vyprávěného příběhu přes televizní kameru až k bezostyšně směšným trikům. Scénář vyniká absurdně prvoplánovými dialogy a hercům nezbývá, než pochodovat po scéně dřevěně a mluvit prkenně.

Snad jedinou „výhodou“ F4 z poloviny 90.let je, že tenhle kus má k ději původního komiksu o něco blíž, než nová Fantastická čtyřka. Navíc, a to je důležitější, je díky primitivním trikům poněkud upřímnější ve své prostotě a dětinskosti. A proto může pobavit víc, než verze z roku 2005.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.