Exprezident Václav Havel natočí film podle své hry Odcházení

4. 5. 2010 - 9:20 | Téma | red

Exprezident Václav Havel natočí film podle své hry Odcházení zdroj: tisková zpráva

Na jaře příštího roku se má v kinech objevit celovečerní hraný film Odcházení, který podle své stejnojmenné hry natočí poprvé v roli filmaře exprezident Václav Havel. Rozpočet projektu, s jehož realizací má začít 2. července, je 44 milionů korun.

Hlavní role v komorním dramatu, které bylo poprvé uvedeno v květnu 2008 v pražském Divadle Archa, ztvární Josef Abrhám a Dagmar Havlová. Ta se měla původně objevit i na divadelním jevišti vedle Jana Třísky; kvůli zdravotní indispozici však ze zkoušek režiséra Davida Radoka odstoupila a nahradila ji Zuzana Stivínová. Inscenace byla letos na jaře s úspěchem uvedena v Soulu, mohli ji vidět už také diváci ve Švédsku a připravuje se její uvedení ve Spojených státech. V Arše měla v lednu 60. reprízu; v další sérii se tam objeví koncem června.

"Pocházím z částečně filmařské rodiny, můj strýc zakládal československou kinematografii, budoval ateliéry na Barrandově, naše rodina vystavěla palác Lucerna, v němž bylo první velké pražské kino," vysvětluje Havel v brožuře připravovaných filmových projektů, kterou pro potřeby propagace domácí kinematografie právě vydalo České filmové centrum. Přiznává, že i možná trochu pod vlivem tohoto rodinného zázemí chtěl být odmalička filmovým režisérem, ale politické poměry mu to nedovolily.

"A tak se po delším váhání dávám k filmu až teď, tak říkajíc v závěru své veřejné rekariéry. Rád bych, vlastně poprvé v životě, sám interpretoval svou dramatickou látku. Mám o chystaném filmu dost přesnou představu, mám do práce chuť, mám dobré spolupracovníky a film je obsazen výbornými herci. Chci svou relativní nezkušenost obrátit v klad: snadněji se, doufám, vyvaruji různých návyků, klišé a konvencí," napsal Václav Havel.

Za kamerou bude Jan Malíř, snímek sestříhá Jiří Brožek, hudbu složí Michal Pavlíček a výtvarníkem bude Ondřej Nekvasil. Film Odcházení vznikne v produkci společnosti BUC-Film Jaroslava Boučka. V dalších rolích se objeví Vlasta Chramostová (obsazená jako jediná z původní inscenace opět do role babičky) a dále Ivana Uhlířová, Eva Holubová, Barbora Seidlová, Jan Budař, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Stanislav Zindulka, Jan Kraus, Jiří Macháček, Miroslav Krobot, Jaroslav Dušek, Josef Polášek a Pavel Landovský.

Hra spisovatele, dramatika a bývalého prezidenta České republiky Václava Havla Odcházení patřila díky aktuálnosti i umělecké náročnosti k nejsledovanějším premiérám roku 2008. Příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci nepostrádá originalitu ani humor, od premiéry v pražské Arše se objevil i na řadě dalších scén doma i v zahraničí. Dosud byl nastudován například ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, měl premiéry v Polsku, Británii, Německu, Bulharsku a Chorvatsku. Dánská a zároveň skandinávská premiéra se 4. února uskutečnila v Odense. Podle Jitky Sloupové z agentury Aura-pont se další zahraniční nastudování objevilo začátkem dubna ve Stockholmu. Na konec května se připravuje americká premiéra ve Filadelfii, kam Havel odjede s manželkou Dagmar.

Na podzim 2008 představil v Praze francouzský spisovatel Georges-Marc Benamou svou knihu Mnichovský přízrak, podle níž měli Václav Havel a Miloš Forman připravit filmový scénář. Podle Havlovy mluvčí Sabiny Tančevové se francouzský producent rozhodl kvůli finanční krizi přípravy pozastavit. Román líčí okolnosti podpisu dohody, která v roce 1938 převrátila historii tehdejšího Československa a nadlouho znamenala konec svobody.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.