Exprezident Václav Havel natočí film podle své hry Odcházení

4. 5. 2010 - 9:20 | Téma | red

Exprezident Václav Havel natočí film podle své hry Odcházení zdroj: tisková zpráva

Na jaře příštího roku se má v kinech objevit celovečerní hraný film Odcházení, který podle své stejnojmenné hry natočí poprvé v roli filmaře exprezident Václav Havel. Rozpočet projektu, s jehož realizací má začít 2. července, je 44 milionů korun.

Hlavní role v komorním dramatu, které bylo poprvé uvedeno v květnu 2008 v pražském Divadle Archa, ztvární Josef Abrhám a Dagmar Havlová. Ta se měla původně objevit i na divadelním jevišti vedle Jana Třísky; kvůli zdravotní indispozici však ze zkoušek režiséra Davida Radoka odstoupila a nahradila ji Zuzana Stivínová. Inscenace byla letos na jaře s úspěchem uvedena v Soulu, mohli ji vidět už také diváci ve Švédsku a připravuje se její uvedení ve Spojených státech. V Arše měla v lednu 60. reprízu; v další sérii se tam objeví koncem června.

"Pocházím z částečně filmařské rodiny, můj strýc zakládal československou kinematografii, budoval ateliéry na Barrandově, naše rodina vystavěla palác Lucerna, v němž bylo první velké pražské kino," vysvětluje Havel v brožuře připravovaných filmových projektů, kterou pro potřeby propagace domácí kinematografie právě vydalo České filmové centrum. Přiznává, že i možná trochu pod vlivem tohoto rodinného zázemí chtěl být odmalička filmovým režisérem, ale politické poměry mu to nedovolily.

"A tak se po delším váhání dávám k filmu až teď, tak říkajíc v závěru své veřejné rekariéry. Rád bych, vlastně poprvé v životě, sám interpretoval svou dramatickou látku. Mám o chystaném filmu dost přesnou představu, mám do práce chuť, mám dobré spolupracovníky a film je obsazen výbornými herci. Chci svou relativní nezkušenost obrátit v klad: snadněji se, doufám, vyvaruji různých návyků, klišé a konvencí," napsal Václav Havel.

Za kamerou bude Jan Malíř, snímek sestříhá Jiří Brožek, hudbu složí Michal Pavlíček a výtvarníkem bude Ondřej Nekvasil. Film Odcházení vznikne v produkci společnosti BUC-Film Jaroslava Boučka. V dalších rolích se objeví Vlasta Chramostová (obsazená jako jediná z původní inscenace opět do role babičky) a dále Ivana Uhlířová, Eva Holubová, Barbora Seidlová, Jan Budař, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Stanislav Zindulka, Jan Kraus, Jiří Macháček, Miroslav Krobot, Jaroslav Dušek, Josef Polášek a Pavel Landovský.

Hra spisovatele, dramatika a bývalého prezidenta České republiky Václava Havla Odcházení patřila díky aktuálnosti i umělecké náročnosti k nejsledovanějším premiérám roku 2008. Příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci nepostrádá originalitu ani humor, od premiéry v pražské Arše se objevil i na řadě dalších scén doma i v zahraničí. Dosud byl nastudován například ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, měl premiéry v Polsku, Británii, Německu, Bulharsku a Chorvatsku. Dánská a zároveň skandinávská premiéra se 4. února uskutečnila v Odense. Podle Jitky Sloupové z agentury Aura-pont se další zahraniční nastudování objevilo začátkem dubna ve Stockholmu. Na konec května se připravuje americká premiéra ve Filadelfii, kam Havel odjede s manželkou Dagmar.

Na podzim 2008 představil v Praze francouzský spisovatel Georges-Marc Benamou svou knihu Mnichovský přízrak, podle níž měli Václav Havel a Miloš Forman připravit filmový scénář. Podle Havlovy mluvčí Sabiny Tančevové se francouzský producent rozhodl kvůli finanční krizi přípravy pozastavit. Román líčí okolnosti podpisu dohody, která v roce 1938 převrátila historii tehdejšího Československa a nadlouho znamenala konec svobody.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.