Exodus: Bohové a králové - recenze zbrusu nového biblického velkofilmu

20. 12. 2014 21:00 - Recenze | Autor: František Fuka

Exodus: Bohové a králové - recenze zbrusu nového biblického velkofilmu Zdroj: Archiv

Bizarní fantasy příběh z alternativní historie vypráví o tom, jako Hebrejec Mojžíš (Christian Bale) vyrůstá na dvoře egyptského faraona, pak začne mít psychické problémy, je vyhnán, začne mít ještě větší psychické problémy a halucinace, nechá si narůst vousy, nesouvisle s tím přijde několik ošklivých pohrom, a pak začne mít psychické problémy 400 000 dalších lidí a protože je zrovna odliv, nechají se Mojžíšem odvést z Egypta...

A je to prý podle slavné literární předlohy, která se asi líbí lidem, co čtou "Twilight"...

A teď o něco vážněji (ale ne o moc).

Pokud náhodou pohádku o Mojžíšovi neznáte, celý tento film vám bude připadat naprosto tripovitý, WTF a bez nejmenšího smyslu.

Pokud pohádku o Mojžíšovi znáte (nebo aspoň filmy Desatero přikázání či Princ egyptský, který se mi velice líbil), pak vám tento nový velkofilm Ridleyho Scotta nabídne neotřelý pohled na tuto klasickou látku. Je to pohled někdy zajímavý, někdy nechtěně směšný, někdy totálně WTF, ale rozhodně je neotřelý.

Příběh začíná nikoliv košíkem v řece, jak bývá zvykem, nýbrž již dospělým Mojžíšem, který se svým nevlastním bratrem Ramsesem Joel Edgerton vyvražďuje domorodé kmeny a soupeří o přízeň otce Faraona (John Turturro, takže Jesus!!!).

Těchto úvodních 30 minut ve mně vzbudilo velkou naději, protože byly zajímavé z čistě filmově - dějově - hereckého hlediska. Přestože nikdo z herců nevypadá ani vzdáleně egyptsky, vzájemné pnutí jejich postav je velmi zajímavé a herectví je příjemně civilní, nechávající nás nahlédnout do niter těchto postav, které v tuto chvíli ještě působí sympaticky realistickým dojmem. V tuto chvíli!

Exodus Zdroj: Archiv

Bohužel, pak se objeví Deus ex Machina Ben Kingsley, který Mojžíšovi prozradí, že není pravým faraonovým synem, Mojžíš hned na to zabije dvě nevinné stráže, které mu nic neudělaly, a začne provádět všechen ten crazy shit, který provádí v Bibli, a který nemá nic společného s tou zajímavou, civilní první půlhodinou.

Ridley Scott (a několik scenáristů) se snaží místy být kontroverzní, třeba když Boha ztvární místo tradičního hořícího keře jako malého arogantního chlapečka s britským přízvukem (a hořícím keřem nenápadně v pozadí). Také to nějakou dobu vypadá, jako by tvůrci naznačovali, že se možná Mojžíš jen praštil do hlavy, všechna boží zjevení jsou jeho halucinace a k "ranám egyptským" došlo jen souhrou okolností. Ale časem se to ukáže jako mylná domněnka, protože se pak dějí i bezpochyby nadpřirozené věci...

Exodus Zdroj: Archiv

Místy je vidět sympatická snaha o dekonstrukci klasické podoby tohoto příběhu, jako třeba když Mojžíš pronese tradiční "Let my people go!" a Ramses na to zcela vážně odpoví "Z ekonomického hlediska je to problematické". Jindy se Ramses celkem logicky zeptá Mojžíše "Jací fanatici uctívají Boha, který vraždí děti?" a Mojžíš na to nemá nic, co by se dalo považovat za uspokojivou odpověď.

A do toho občas velkolepé bojové scény jako z Gladiátora a špičkové triky při realisticky vypadajících pohromách.

Hlavně ale platí, že ať se ve Scottově Exodu děje cokoliv zajímavého, můžete si být jisti, že nejpozději o 20 minut později se začne dít něco, co je svou atmosférou a stylem někde totálně jinde (byť je to samo o sobě třeba taky zajímavé).

Exodus Zdroj: Archiv

Je velmi patrné, že film musel být původně mnohem delší a byla z něj spousta scén vystříhána. Mnohé postavy (Jozue, Áron, královna Sigourney Weaverová) nakonec zůstaly na plátně jen jako malá camea, postrádající jakýkoliv smysl.

Netuším, jak vypadá tříapůlhodinová režisérská edice, která pravděpodobně vyjde na BluRayi, ale v této kinopodobě je Exodus jen zvláštním, velmi výpravným torzem, ze kterého vyčnívá několik potenciálně zajímavých myšlenek, z nichž žádná není pořádně rozvinuta.

P.S: Viděl jsem titulkovanou verzi a odvážím se tvrdit, že dabovaná nebude lepší.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.