Exodus: Bohové a králové - recenze zbrusu nového biblického velkofilmu

20. 12. 2014 - 21:00 | Recenze | František Fuka

Exodus: Bohové a králové - recenze zbrusu nového biblického velkofilmu zdroj: tisková zpráva

Bizarní fantasy příběh z alternativní historie vypráví o tom, jako Hebrejec Mojžíš (Christian Bale) vyrůstá na dvoře egyptského faraona, pak začne mít psychické problémy, je vyhnán, začne mít ještě větší psychické problémy a halucinace, nechá si narůst vousy, nesouvisle s tím přijde několik ošklivých pohrom, a pak začne mít psychické problémy 400 000 dalších lidí a protože je zrovna odliv, nechají se Mojžíšem odvést z Egypta...

A je to prý podle slavné literární předlohy, která se asi líbí lidem, co čtou "Twilight"...

A teď o něco vážněji (ale ne o moc).

Pokud náhodou pohádku o Mojžíšovi neznáte, celý tento film vám bude připadat naprosto tripovitý, WTF a bez nejmenšího smyslu.

Pokud pohádku o Mojžíšovi znáte (nebo aspoň filmy Desatero přikázání či Princ egyptský, který se mi velice líbil), pak vám tento nový velkofilm Ridleyho Scotta nabídne neotřelý pohled na tuto klasickou látku. Je to pohled někdy zajímavý, někdy nechtěně směšný, někdy totálně WTF, ale rozhodně je neotřelý.

zdroj: Cinemart

Příběh začíná nikoliv košíkem v řece, jak bývá zvykem, nýbrž již dospělým Mojžíšem, který se svým nevlastním bratrem Ramsesem Joel Edgerton vyvražďuje domorodé kmeny a soupeří o přízeň otce Faraona (John Turturro, takže Jesus!!!).

Těchto úvodních 30 minut ve mně vzbudilo velkou naději, protože byly zajímavé z čistě filmově - dějově - hereckého hlediska. Přestože nikdo z herců nevypadá ani vzdáleně egyptsky, vzájemné pnutí jejich postav je velmi zajímavé a herectví je příjemně civilní, nechávající nás nahlédnout do niter těchto postav, které v tuto chvíli ještě působí sympaticky realistickým dojmem. V tuto chvíli!

Exodus zdroj: tisková zpráva

Bohužel, pak se objeví Deus ex Machina Ben Kingsley, který Mojžíšovi prozradí, že není pravým faraonovým synem, Mojžíš hned na to zabije dvě nevinné stráže, které mu nic neudělaly, a začne provádět všechen ten crazy shit, který provádí v Bibli, a který nemá nic společného s tou zajímavou, civilní první půlhodinou.

Ridley Scott (a několik scenáristů) se snaží místy být kontroverzní, třeba když Boha ztvární místo tradičního hořícího keře jako malého arogantního chlapečka s britským přízvukem (a hořícím keřem nenápadně v pozadí). Také to nějakou dobu vypadá, jako by tvůrci naznačovali, že se možná Mojžíš jen praštil do hlavy, všechna boží zjevení jsou jeho halucinace a k "ranám egyptským" došlo jen souhrou okolností. Ale časem se to ukáže jako mylná domněnka, protože se pak dějí i bezpochyby nadpřirozené věci...

Exodus zdroj: tisková zpráva

Místy je vidět sympatická snaha o dekonstrukci klasické podoby tohoto příběhu, jako třeba když Mojžíš pronese tradiční "Let my people go!" a Ramses na to zcela vážně odpoví "Z ekonomického hlediska je to problematické". Jindy se Ramses celkem logicky zeptá Mojžíše "Jací fanatici uctívají Boha, který vraždí děti?" a Mojžíš na to nemá nic, co by se dalo považovat za uspokojivou odpověď.

A do toho občas velkolepé bojové scény jako z Gladiátora a špičkové triky při realisticky vypadajících pohromách.

Hlavně ale platí, že ať se ve Scottově Exodu děje cokoliv zajímavého, můžete si být jisti, že nejpozději o 20 minut později se začne dít něco, co je svou atmosférou a stylem někde totálně jinde (byť je to samo o sobě třeba taky zajímavé).

Exodus zdroj: tisková zpráva

Je velmi patrné, že film musel být původně mnohem delší a byla z něj spousta scén vystříhána. Mnohé postavy (Jozue, Áron, královna Sigourney Weaverová) nakonec zůstaly na plátně jen jako malá camea, postrádající jakýkoliv smysl.

Netuším, jak vypadá tříapůlhodinová režisérská edice, která pravděpodobně vyjde na BluRayi, ale v této kinopodobě je Exodus jen zvláštním, velmi výpravným torzem, ze kterého vyčnívá několik potenciálně zajímavých myšlenek, z nichž žádná není pořádně rozvinuta.

P.S: Viděl jsem titulkovanou verzi a odvážím se tvrdit, že dabovaná nebude lepší.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.