Excalibur

3. 7. 2008 - 13:22 | Téma | red

Excalibur zdroj: tisková zpráva

Král Artuš: Klasická fantasy Johna Boormana, která současnou verzi artušovské legendy strčí hravě do kapsy svým: „Anail Nathrach. . . Uatha Bha'is Bith. . .Thonn Du'iseacnt. . . Le De'anamh E!“ Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. + Fotogalerie. Zpracování knihy Thomase Maloryho Le Morte d'Arthur od Johna Boormana z roku 1981 se průběhem doby stalo klasickým a také zřejmě nejlepším snímkem o legendárním králi Artušovi a jeho Rytířích kulatého stolu

Zpracování knihy Thomase Maloryho Le Morte d'Arthur od Johna Boormana z roku 1981 se průběhem doby stalo klasickým a také zřejmě nejlepším snímkem o legendárním králi Artušovi a jeho Rytířích kulatého stolu. Režisérovi nejde o historickou přesnost. Spojením žánrů umírněné fantasy a historického filmu Boorman vytváří kouzelný mýtus o zemi a jejím králi, kteří jedno jsou. Žádný div, že Excalibur je vedle Vysvobození (Deliverance) jedním z jeho nejlepších filmů.

Excalibur Excalibur je na první pohled velmi divadelní podívaná. Od pečlivě vyslovovaných dialogů a činů velkých emocí, přes pohádkové kulisy a intenzivní svícení.
V zahřívacím kole je představen legendární meč, Artušův původ, kletba, až je konečně Excalibur vetknut do kamene. Skvěle zde funguje archetypální Utherovo vzplanutí k Igrayne, a to zejména díky zápalu mladého Gabriela Byrnea a půvabu Katrine Boormanové.

Přesouváme se o dvě desítky let vpřed. Mladý Artuš (Terry), se spolu s otčímem dostává na posvátné místo, kde se udatní rytíři pokoušejí vytrhnout Excalibur ze země – komu se to podaří, bude králem. Boorman se skvěle vyhýbá všudypřítomnému patosu, když nechá Artuše vytáhnout meč jakoby mimochodem, bez přítomnosti ostatních. Současně exponuje Artuše jako toho, který své království našel, nikoli, že by za ním šel.

Excalibur Následující hodinu Artuš formuje své vojsko a buduje slavný hrad Camelot, po boku se ženou Guinevere a s přátelským rádcem Merlinem (Williamson) v pozadí.
Artušův nejbližší přítel Lancelot (Clay) se však nemůže zbavit záletných myšlenek na Guinevere (Lunghi) a okolo Merlina se motá Artušova sestra Morgana (Mirren), jejíž duše je černá jako antracit.
Po následujícím zvratu film trochu ztrácí z tempa a možná by před svým ikonickým finále zasloužil o něco zkrátit.

Excalibur Charaktery Boorman nechává ovládat emocemi. Záleží na hercích, jak toho využijí. Nigel Terry je vynikající především jako mladý Artuš. V závěru nedosahuje výbušnosti, která by slavnému králi odpovídala. Slabší je i Nicholas Clay jako Lancelot, jehož role však spočívá v tom být ticho a být pěkný. Zcela jedinečný je naopak Nicol Williamson jako Merlin. Jestli kouzelníkovi patřila stará Anglie, pak Williamsonovi patří plátno – ovládá jej svou dikcí, svýma lišáckýma očima i kostýmem. McGellanův Gandalf je vedle něj jen unavený příbuzný.
Vedle Byrnea se v roli Gawaina objevuje další mladý a později slavný herec – Liam Neeson.

Excalibur Bitvy Excaliburu jsou ze staré školy. Na koních sedí skuteční lidé ve skutečném brnění a v rukou drží skutečné zbraně. Podle toho se také pohybují. Samozřejmě, dnes tyto souboje, kdy rytíři nepředvádějí žádné akrobatické zákroky, ale jsou rádi, že soupeře vůbec nějak zasáhnou, budí lehký úsměv na tváři. V té chvíli už ale Boorman přihazuje čerstvou dávku otevřených ran a rudé krve a divák zapomíná, že je to jen jako.

Vizuálně je Excalibur velmi kašírovaná, scénická a symbolická podívaná: když je Artuš v koncích, země strádá, když naopak vojsko vyjede, vše okolo kvete. Boorman ale symboly nepopisuje, používá je v druhém plánu. Silné svícení předznamenává nástup 80. diskolet. Meč i brnění hlavních hrdinů bývají přesvícená do takových extrémů, že se v lesku zbrojí zračí filmový štáb. Ve scénách s panenskou krajinou Boorman používá chemicky zářivou zeleň.
Merlinova tenká kovová přilba zase evokuje čarodějův nadpozemský původ.
Intenzivní momenty doprovází Orffova Carmina Burana a kusy Richarda Wagnera, které atmosféru díla ještě víc romantizují.

Ačkoli se Excalibur mnohde pohybuje na samé hraně kýče (Lancelot s Guinevere), nebo trpí přílišnou délkou, nikdy mu nechybí nadhled a ohromné nasazení – dvě zbraně, které Bruckheimerův Král Artuš zatraceně postrádá.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.