Cenu za nejlepší herecký výkon získali britští herci Tilda Swintonová a Colin Firth. Melancholie kontroverzního filmaře von Triera s osmi nominacemi, z nichž proměnila tři, platila za favorita večera.
Pětapadesátiletý režisér se v květnu postaral o skandál na letošním filmovém festivalu v Cannes, kde jeho snímek soutěžil o hlavní cenu festivalu Zlatou palmu. Von Trier před novináři prohlásil, že trochu sympatizuje s Hitlerem a trochu mu prý rozumí, i když to není "správný typ". Na festivalu byl pak prohlášen za nežádoucí osobu. Filmař se později za své výroky omluvil. Režisérovy výroky ale pobouřily židovské organizace i organizátory canneského festivalu.
Britskou herečku Swintonovou porota ocenila za výkon v dramatu We Need To Talk About Kevin (Musíme si promluvit o Kevinovi). Firth zaujal rolí britského krále Jiřího VI. ve filmu Králova řeč, za kterou již herec letos dostal Oscara. Snímek Králova řeč si stejně jako Melancholia odnesl tři ceny.
V kategorii dokument vyhrál 3D snímek Pina režiséra Wima Wenderse o uznávané německé choreografce Pině Bauschové. Ten by podle agentury DPA mohl mít šanci i při únorovém předávání cen americké Akademie filmových věd a umění.
Cenu za nejlepší režii si odnesla Susanne Bierová z Dánska. Drama Lepší svět této režisérky už má na svém kontě i Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Potlesku ve stoje se dočkal pětaosmdesátiletý francouzský herec Michel Piccoli, který obdržel zvláštní cenu.
Celkem rada EFA vybrala do soutěže 45 filmů ze 32 zemí. Následně pak několik týdnů vybíralo 2500 členů Evropské filmové akademie nominace pro jednotlivé kategorie. Soutěže se účastnily i české filmy Lidice režiséra Petra Nikolaeva a Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera, které však nezískaly nominaci v žádné z celkových 13 kategorií.
Předávání cen se uskutečňuje každý rok v jiné evropské metropoli. Do Německa se vrátilo poprvé od roku 2007.