Epizoda III (Pomsta Sithů): Nástin děje a ztvárnění postav

15. 5. 2005 - 17:51 | Téma | red

Epizoda III (Pomsta Sithů): Nástin děje a ztvárnění postav zdroj: tisková zpráva

O co vlastně běží v Epizodě III... Válka mezi Galaktickou republikou a separatisty vedenými hrabětem Dooku nabírá na obrátkách a nezdá se, že by se blížil její konec

O co vlastně běží v Epizodě III...

Válka mezi Galaktickou republikou a separatisty vedenými hrabětem Dooku nabírá na obrátkách a nezdá se, že by se blížil její konec. Představitel Republiky, nejvyšší kancléř Palpatine, byl unesen a je vězněn na nepřátelské lodi. Během mohutné vesmírné bitvy ale mezi povstalce pronikají rytíř Jedi Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) a jeho mladý, avšak o to ambicióznější učedník Anakin Skywalker (Hayden Christensen). Ten konečně dostává příležitost k odvetě za souboj s bývalým Jedim hrabětem Dooku (Christopher Lee) a nad soupeřem, který ho před lety poranil, dominuje. Když pak Anakina vyzve kancléř, aby ukončil život bezmocného Dookua, ten ho i přes váhání poslechne. V Coruscantu, hlavním městě Republiky, je Anakin přivítán jako hrdina, navíc se dozvídá o potomkovi, kterého nosí pod srdcem jeho tajná láska Padmé Amidala (Natalie Portmanová). Trápí se však kvůli vidinám, které Padmé prorokují brzkou smrt.

Na Coruscantu pomalu vyplouvají na povrch rozpory mezi Palpatinem a Radou Jediů, která se obává stále silnějšího kancléře, obestíraného temnou stranou Síly. Mezi oběma tábory se ocitá Anakin, který chce být loajální k Radě, ale zároveň stále častěji naslouchá kancléři Palpatinovi. Přestože o úkrytu robotnického generála Grievouse, nového vůdce separatistů, informuje Radu právě Anakin, Jediové k jeho velké nelibosti vyšlou do souboje s nepřítelem pouze Obi-Wana Kenobiho. Když se pak Anakin dozvídá, že kancléř Palpatine je zároveň skrytý vůdce Sithů Darth Sidious, střetne se v něm poslání rytíře Jedi s naplněním vlastních tužeb. Konečný zápas mezi Jedii, bojujícími za demokracii, a Palpatinem, usilujícím zbudovat tyranské Impérium, se blíží. A s ním i Anakinova volba, ke které ze stran se v rozhodující okamžik přidat…

Jak zvládli herci postavy v Epizodě III

Přesvědčivost tragického vyústění snímku velmi závisí na pojetí ústředních postav, především Anakina Skywalkera. Hayden Christensen ho předvádí jako nezralého rytíře, který má překvapivě malý prostor zvolit si svůj osud. O to silněji ale pád mladíka, který měl být nadějí pro Galaxii, vyznívá. Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) je tentokrát hrdinou srovnatelným s Lukem Skywalkerem v Návratu Jediho. Je mužem s posláním, které musí být naplněno i přes vlastní osobní ztrátu. McGregor výborně vystihl nejen dikci, ale i gesta a pohyby Aleka Guinnesse, který hrál Kenobiho v původních Hvězdných válkách. Vyzdvihnout si zaslouží i Ian McDiarmid, který na malém prostoru vykouzlil charismatického kancléře Palpatina, v jehož slovech a intrikách uvízne nejen Anakin. Palpatine je tak konečně obávaným protivníkem, který nechyběl ve Hvězdných válkách před lety, ale postrádaly ho díly novodobé.

Za zmínku stojí také několik menších úloh. Kůži chundelatého bojovníka Chewbaccy na sebe opět navlékl jeho tradiční představitel Peter Mayhew, příliš prostoru však bohužel nedostal. Také Jar Jar Binks se v Pomstě Sithů pouze mihne. Mistr Yoda naopak dostává příležitost předvést hodně ze svého, především šermířského, umění. Mladičkou královnu planety Naboo hraje patnáctiletá Keisha Castle-Hughesová, která se v roce 2002 představila v novozélandském snímku Pán velryb a byla za něj posléze nominovaná na Oscara. Temuera Morrison, který si předchozím díle zahrál zabijáka Jango Fetta, tentokrát účinkuje v několika dalších rolích klonů tvořících armádu Republiky. Poprvé se ve Hvězdných válkách objevil také sám George Lucas, když ve scéně v Galaktické opeře ztvárnil barona Papanoidu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.