E.A. Poe: Podivný experiment - recenze thrilleru inspirovaného povídkou od mistra hororů

19. 1. 2015 21:30 - Recenze | Autor: František Fuka

E.A. Poe: Podivný experiment - recenze thrilleru inspirovaného povídkou od mistra hororů Zdroj: Archiv

Vánoce 1899. Do psychiatrické léčebny Stonehearst přijíždí mladý psychiatr Jim Sturgess, aby zde začal působit jako zástupce ředitele (Ben Kingsley). Vypadá to ale, že v tomto blázinci jsou blázni - nebo aspoň mentálně labilní - na obou stranách mříží...

Film je inspirován mou oblíbenou povídkou E.A. Poea "Metoda doktora Téra a profesora Péra".

A nejdříve si krátce vysvětleme, proč jako adaptace povídky tento film zcela a totálně selhává. Původní povídka je opravdu kratičká, celá se odehrává během jedné večeře a především je absurdní a vtipná (obojí záměrně). Je to spíše taková delší anekdota, vrcholící jistým (poměrně předvídatelným) zásadním zvratem.

E.A. Poe Zdroj: Archiv

Ve filmu ale není ani stopa humoru a k onomu "překvapivému zvratu" dojde už někdy po 30 minutách - a pak následuje 90 minut zcela vycucaných z prstu. Film se snaží být zcela vážný, plný překvapení, nejistoty a tísnivé atmosféry. Něco jako třeba Scorseseho film Prokletý ostrov (ve kterém Ben Kingsley shodou okolností hraje velmi podobnou postavu).

A to všechno je v naprostém rozporu s atmosférou původní povídky.

To ale píšu spíše pro zajímavost, protože většinou nepokládám za důležité, zda se film přesně drží své literární předlohy, či nikoliv.

A teď už tedy k samotnému filmu, bez odkazů na původní předlohu:

Objevuje se v něm mnoho poměrně slavných herců, ale pouze Kingsley, Sturgess a Beckinsaleová (jako jedna z pacientek) mají podstatné role. Všichni ostatní jsou nedůležití a moc se na plátně neohřejí (včetně Michaela Cainea).

Velmi záhy (dlouho před 30. minutou) musí být divákovi jasné, že úplně všichni ve filmu jsou nějakým způsobem nenormální, psychicky narušení, vykolejení, nebo aspoň prožili nějaké zásadní trauma, které bude zúročeno. Včetně pana ředitele a včetně hlavního hrdiny.

Následně pak poněkud ztrácí smysl celá složitá zápletka, protože od nikoho ve filmu nemůžeme očekávat logické jednání. A skutečně: Čím více překvapení tvůrci odhalují a čím více se snaží vše vysvětlit, tím trapněji, nudněji a nesmyslněji to celé působí.

Bohužel, film ani dostatečně nevyužívá atraktivní prostředí a přirozenou strašidelnost rozpadajícího se blázince na konci 19. století. Kamera, hudba, střih, kulisy, osvětlení... nic z toho není nijak zajímavé. S přibývajícími minutami mi všechny ty absurdní zvraty začaly připomínat hradní dovádění v Rocky Horror Picture Show, ale bez humoru a bez písniček.

Nejlepší nakonec na celém filmu jsou ty okamžiky, kdy nějaký dobrý herec může předvést "total 100% magora". Ale ani těch moc není.

Hodnocení: 40 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.