E.A. Poe: Podivný experiment - recenze thrilleru inspirovaného povídkou od mistra hororů

19. 1. 2015 - 21:30 | Recenze | František Fuka

E.A. Poe: Podivný experiment - recenze thrilleru inspirovaného povídkou od mistra hororů zdroj: tisková zpráva

Vánoce 1899. Do psychiatrické léčebny Stonehearst přijíždí mladý psychiatr Jim Sturgess, aby zde začal působit jako zástupce ředitele (Ben Kingsley). Vypadá to ale, že v tomto blázinci jsou blázni - nebo aspoň mentálně labilní - na obou stranách mříží...

Film je inspirován mou oblíbenou povídkou E.A. Poea "Metoda doktora Téra a profesora Péra".

A nejdříve si krátce vysvětleme, proč jako adaptace povídky tento film zcela a totálně selhává. Původní povídka je opravdu kratičká, celá se odehrává během jedné večeře a především je absurdní a vtipná (obojí záměrně). Je to spíše taková delší anekdota, vrcholící jistým (poměrně předvídatelným) zásadním zvratem.

E.A. Poe zdroj: tisková zpráva

Ve filmu ale není ani stopa humoru a k onomu "překvapivému zvratu" dojde už někdy po 30 minutách - a pak následuje 90 minut zcela vycucaných z prstu. Film se snaží být zcela vážný, plný překvapení, nejistoty a tísnivé atmosféry. Něco jako třeba Scorseseho film Prokletý ostrov (ve kterém Ben Kingsley shodou okolností hraje velmi podobnou postavu).

A to všechno je v naprostém rozporu s atmosférou původní povídky.

To ale píšu spíše pro zajímavost, protože většinou nepokládám za důležité, zda se film přesně drží své literární předlohy, či nikoliv.

A teď už tedy k samotnému filmu, bez odkazů na původní předlohu:

Objevuje se v něm mnoho poměrně slavných herců, ale pouze Kingsley, Sturgess a Beckinsaleová (jako jedna z pacientek) mají podstatné role. Všichni ostatní jsou nedůležití a moc se na plátně neohřejí (včetně Michaela Cainea).

zdroj: Archiv

Velmi záhy (dlouho před 30. minutou) musí být divákovi jasné, že úplně všichni ve filmu jsou nějakým způsobem nenormální, psychicky narušení, vykolejení, nebo aspoň prožili nějaké zásadní trauma, které bude zúročeno. Včetně pana ředitele a včetně hlavního hrdiny.

Následně pak poněkud ztrácí smysl celá složitá zápletka, protože od nikoho ve filmu nemůžeme očekávat logické jednání. A skutečně: Čím více překvapení tvůrci odhalují a čím více se snaží vše vysvětlit, tím trapněji, nudněji a nesmyslněji to celé působí.

Bohužel, film ani dostatečně nevyužívá atraktivní prostředí a přirozenou strašidelnost rozpadajícího se blázince na konci 19. století. Kamera, hudba, střih, kulisy, osvětlení... nic z toho není nijak zajímavé. S přibývajícími minutami mi všechny ty absurdní zvraty začaly připomínat hradní dovádění v Rocky Horror Picture Show, ale bez humoru a bez písniček.

Nejlepší nakonec na celém filmu jsou ty okamžiky, kdy nějaký dobrý herec může předvést "total 100% magora". Ale ani těch moc není.

Hodnocení: 40 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.