E.A. Poe: Podivný experiment - recenze thrilleru inspirovaného povídkou od mistra hororů

19. 1. 2015 - 21:30 | Recenze | František Fuka

E.A. Poe: Podivný experiment - recenze thrilleru inspirovaného povídkou od mistra hororů zdroj: tisková zpráva

Vánoce 1899. Do psychiatrické léčebny Stonehearst přijíždí mladý psychiatr Jim Sturgess, aby zde začal působit jako zástupce ředitele (Ben Kingsley). Vypadá to ale, že v tomto blázinci jsou blázni - nebo aspoň mentálně labilní - na obou stranách mříží...

Film je inspirován mou oblíbenou povídkou E.A. Poea "Metoda doktora Téra a profesora Péra".

A nejdříve si krátce vysvětleme, proč jako adaptace povídky tento film zcela a totálně selhává. Původní povídka je opravdu kratičká, celá se odehrává během jedné večeře a především je absurdní a vtipná (obojí záměrně). Je to spíše taková delší anekdota, vrcholící jistým (poměrně předvídatelným) zásadním zvratem.

E.A. Poe zdroj: tisková zpráva

Ve filmu ale není ani stopa humoru a k onomu "překvapivému zvratu" dojde už někdy po 30 minutách - a pak následuje 90 minut zcela vycucaných z prstu. Film se snaží být zcela vážný, plný překvapení, nejistoty a tísnivé atmosféry. Něco jako třeba Scorseseho film Prokletý ostrov (ve kterém Ben Kingsley shodou okolností hraje velmi podobnou postavu).

A to všechno je v naprostém rozporu s atmosférou původní povídky.

To ale píšu spíše pro zajímavost, protože většinou nepokládám za důležité, zda se film přesně drží své literární předlohy, či nikoliv.

A teď už tedy k samotnému filmu, bez odkazů na původní předlohu:

Objevuje se v něm mnoho poměrně slavných herců, ale pouze Kingsley, Sturgess a Beckinsaleová (jako jedna z pacientek) mají podstatné role. Všichni ostatní jsou nedůležití a moc se na plátně neohřejí (včetně Michaela Cainea).

zdroj: Archiv

Velmi záhy (dlouho před 30. minutou) musí být divákovi jasné, že úplně všichni ve filmu jsou nějakým způsobem nenormální, psychicky narušení, vykolejení, nebo aspoň prožili nějaké zásadní trauma, které bude zúročeno. Včetně pana ředitele a včetně hlavního hrdiny.

Následně pak poněkud ztrácí smysl celá složitá zápletka, protože od nikoho ve filmu nemůžeme očekávat logické jednání. A skutečně: Čím více překvapení tvůrci odhalují a čím více se snaží vše vysvětlit, tím trapněji, nudněji a nesmyslněji to celé působí.

Bohužel, film ani dostatečně nevyužívá atraktivní prostředí a přirozenou strašidelnost rozpadajícího se blázince na konci 19. století. Kamera, hudba, střih, kulisy, osvětlení... nic z toho není nijak zajímavé. S přibývajícími minutami mi všechny ty absurdní zvraty začaly připomínat hradní dovádění v Rocky Horror Picture Show, ale bez humoru a bez písniček.

Nejlepší nakonec na celém filmu jsou ty okamžiky, kdy nějaký dobrý herec může předvést "total 100% magora". Ale ani těch moc není.

Hodnocení: 40 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.