Důvěrní cizinci (Intimate Strangers/ Confidences trop intimes)

19. 2. 2004 - 3:24 | Téma | red

Důvěrní cizinci (Intimate Strangers/ Confidences trop intimes) zdroj: tisková zpráva

Berlinale 2004- soutěž: Anna si splete daňového poradce s psychologem a zadělá si na neobyčejně zvláštní vztah. Ostrý vtip Patrice Leconta a šarm Sandrine Bonnaire. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. + Fotogalerie Patrice Leconte (Poloviční šance (Un chance sur deux), Mounsieur Hire) byl do berlínské soutěže vybrán již počtvrté

Patrice Leconte (Poloviční šance (Un chance sur deux), Mounsieur Hire) byl do berlínské soutěže vybrán již počtvrté. S komorním sentimentálním thrillerem Intimate Strangers (Confidences trop intimes) sice nemá šance největší, ale rozhodně slušné. Poprvé se totiž v sále ozval potlesk a dostal i velmi slušné známky od mezinárodní kritiky.

Pan Faber (Fabrice Luchini) je daňový poradce. Živnost, sekretářku i byt s kanceláří zdědil po otci. Chodí obleku s kravatou a co se vztahů týče, rozhodně není žádný odvaha.
Jednoho odpoledne mu na dveře zaklepe Anna (Sandrine Bonnaire). Skrze její zmatečné jednání zjistíme, že si Fabera spletla s psychologem Dr. Monnierem (Michel Duchaussoy), který sídlí ve druhém křídle chodby ponurého činžáku.
Faber ale nemá šanci energickou ženu zastavit. A navíc se do ní zamiluje. Omyl vyjde zanedlouho najevo, nicméně Anna k Faberovi dochází dál. Vypovídává se mu ze svých problémů s manželem, který už s ní nespí, protože spí s chlápky a chce, aby si i ona někoho našla, a mezi hlavní dvojicí vzniká svým způsobem velmi erotický vztah.
Faberovo pozadí tvoří schůzky s bývalou přítelkyní a setkání s jejím novým chlápkem z posilovny. Sbor vedlejších postav pak doplňuje Faberová tichá, ale suverénní asistentka.

Intimate Strangers Film se z velké většiny odehrává v kanceláři, kterou sice kameraman Eduardo Serra pochystává vynalézavě, ale i tak stojí Intimate Strangers především na výkonu obou herců. Bonnaire je nepřekonatelná. Ovládá nejdrobnější výrazové nuance a dává naplno vyniknout Annině potenciálu. Anna je mnohem propracovanější, než Faber a připomíná Isabelle z Bertolucciho Snílků.
Faber je na můj vkus až příliš uťápnutý, což působí nedůvěryhodně zejména v momentech, kdy je tak říkajíc všechno na talíři.
Scénář zdobí vynikající postřehy, vtipy a typická francouzská ironie v dialozích.

Ke konci Leconte trošičku ztrácí glanc, když nechá Annu odjet, načež ji Faber odjede hledat a neomylně najde.
Na druhou stranu je třeba přiznat, že ohromný režisérský šarm, emoce hrané v hlubších a nižších tónech, šerosvitná kameru a decentní hudba dělají z „Důvěrných cizinců“ nepříliš častý zážitek.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.