Dumont představil film, který nechtějí promítat muslimové

28. 3. 2010 - 19:55 | Téma | red

Dumont představil film, který nechtějí promítat muslimové zdroj: tisková zpráva

Fascinující studie následků, které mohou vzniknout z neomezené víry v boží lásku. Tak lze stručně charakterizovat kontroverzní film Hadewijch - mezi Kristem a Alláhem.

Snímek na pražském filmovém festivalu Febiofest představil jeho autor, francouzský scenárista a režisér Bruno Dumont

"Nápad natočit tento snímek jsem dostal při četbě textů vlámské mystičky ze 13. století Hadewijch z Anvers. Byl jsem nadšen jejími vizemi a uvědomil si blízkost filmu a mystiky," uvedl Dumont, který Febiofest navštívil už před třemi lety. S filmem projel spoustu festivalů a jeho přijetí se lišilo podle kultury dané země. 

"Ve Francii byl například chápán více z té sociální stránky. Pokud jde o muslimy, ti ho naopak nechtějí ve svých zemích promítat," dodal. Nemá přesné informace, proč byl jeho snímek vyloučen ze soutěže na festivalu v Benátkách; domnívá se, že se tak stalo z politických důvodů. Nakonec měl mezinárodní premiéru na festivalu v Torontu, odkud si odvezl cenu filmové kritiky FIPRESCI. 

Hrdinkou příběhu je novicka Céline. Představená kláštera je šokována její fanatickou vírou a pošle ji pryč, aby objevila sebe samu. Znovu se stává dcerou ministra francouzské vlády a po setkání s arabským mladíkem a jeho bratrem, fanatickým muslimem, se dostává na nebezpečnou cestu. 

Dumont v boha nevěří, každý fanatismus považuje za nebezpečný. "Fanatický muslim je stejně nebezpečný jako fanatický Japonec či kdokoliv jiný," míní režisér, který vždy pracoval s neherci a jeho nejnovější snímek nebyl výjimkou. 

Do hlavní role po roce marného hledání včetně církevních škol a klášterů nakonec obsadil Julii Sokolowskou, kterou už znal z dřívějška. "Znal jsem ji jako studentku, věřící nebyla a tedy nesplňovala moje původní představy. Neměla žádné základy týkající se náboženství, neuměla se ani modlit, byla v tomto ohledu nešikovná. Právě proto to bylo krásné. Skutečnost, že nevěří v boha a nechce být herečkou mě přesvědčila," vysvětlil svou volbu. Přišel prý totiž na to, že bude zajímavé natočit snímek o lásce k bohu s někým, kdo postavu založí na lásce k člověku. 

"Natáčení bylo krásné, ale přesto mi nedalo chuť k tomu, abych ve filmové práci pokračovala. Po několik měsíců jsem byla středem zájmu, obklopena spoustou lidí, což po posledním záběru násilně skončilo," prozradila Sokolowská. To, že na roli kývla, bylo po náhlém impulzu, kdy pobývala v zahraničí a s režisérem si dopisovala. "Pak jsem přijela domů a oni mě řekli, že začínám točit," dodala dívka. V budoucnu ale prý hodlá jít vlastní cestou a studovat knihovnickou školu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.