K natočení snímku prý režisérku motivovaly osobní pohnutky. "Fascinovala mě úžasná legenda o muži, který koncem 18. století sestavil létající stroj podle nějakých ztracených záznamů Leonarda da Vinciho. To téma mě nikdy neopustilo," řekla ČTK režisérka snímku.
Děj filmu se odehrává v Červeném klášteře, který dosud stojí v Pieninách u slovensko-polských hranic. Obývali jej mniši řádu kamaldulů, kteří přišli na Slovensko v roce 1720. Cyprián, který proslul jako mistr mnoha řemesel, lékař a bylinkář, tam podle legendy sestavil stroj, na němž dokázal vzlétnout.
Polomrtvého, postřeleného muže najdou mniši před branou kláštera. Vyléčí ho a přijmou mezi sebe. V místě, kde se zastavil čas, zraněný hledá úkryt a klid. Trápí jej však minulost poznamenaná zločinem a krutostí. Hledá nový smysl života a jeho společníkem se stává sirotek, s nimž pracuje na sestavení létajícího stroje. "Natáčení bylo velmi náročné. Točili jsme ve čtyřech etapách, na autentických místech v Červeném klášteře. Velmi nám záleželo na tom, abychom nezpronevěřili myšlenku, pro kterou mniši žili," řekla Solčanská.
Podle režisérky, která je také autorkou scénáře, příběh nemá reálný podklad. "Je to příběh o proměně jednoho člověka. Je velmi osobní a intimní," uvedla. Upozornila zároveň, že o existenci bratra Cypriána, který do kláštera přišel v 18. století, svědčí například herbář, který je uložený ve Slovenském národním muzeu. "Držela jsem ho v rukou. Byl to moment, když jsem měla pocit, že Cyprián skutečně existoval a že není vymyšlený. Jinak je to fantazie," uvedla.
Podle protagonisty hlavní role Marka Igondy jde o nadčasový snímek, jehož postavy vyzařují silnou energii. "Charakter, který jsem mohl ztvárnit, je velmi silný. Je tam přerod, změna. To je velká herecká výzva," řekl ČTK. Práce na filmu jej prý ovlivnila i osobně. "Je to silné téma, které se prolíná i do života. Nesl jsem si s sebou ten kříž celou dobu natáčení," řekl.
Silným nábojem pro práci bylo podle Igondy místo, kde se točilo. "Byla tam velká energie, určitá metafyzičnost. Točili jsme v místě, kde je ten člověk (Cyprián) pochovaný, i když nikdo neví kde," řekl. Ačkoli řeholní pravidla v 18. století prý vědeckou činnost mnichů zakazovala, měl Cyprián vzlétnout na stroji, který sám sestavil. O jeho dalším osudu však není nic známo.
Tvorba filmu trvala zhruba tři roky. Ve štábu se objevil dvorní kameraman Alice Nellis Ramunas Greičius, jednu z rolí ztvárnil Vladimír Javorský. Mimo českých a slovenských herců tam hraje ruská herecká hvězda Alexandr Domogarov, Polák Pawel Malaszyński či Maďar Lukács Bícskey.