Do 13. ledna uvede Světozor digitalizované perly filmového plátna

- Téma autor: red

Americký film Kmotr Francise Forda Coppoly s Marlonem Brandem v hlavní roli z roku 1972 zahájil dnes v poledne v pražském kině Světozor sérii projekcí digitálně zrestaurovaných snímků klasiky světové kinematografie. Hned po něm následovala půl století stará hudební komedie amerického režiséra Billyho Wildera Někdo to rád horké.

Cyklus v tomto pražském kinosále potrvá až do 13. ledna a seznámí filmové fanoušky s výsledky několikaleté práce amerických studií, která digitalizují legendární tituly filmového plátna v nejvyšším rozlišení. V podvečer bude uveden snímek Život je krásný z poloviny 40. let režiséra Franka Capry a večer repríza Kmotra. Stejné tituly se na plátně objeví u během prvních dvou lednových týdnů.

Nápad zrestaurovat klasické 35 milimetrové filmy se zrodil v roce 2006. Tehdy technologie pokročila do stádia, kdy bylo možné zpracovávat obraz v takzvaném rozlišení 4K, označovaném jako ekvivalent běžného filmu. Za asistence Stevena Spielberga a Francise Forda Copolly byl nastartován několikaletý proces složitého restaurování filmových kopií.

"Například u filmu Kmotr byla jedinou známou a zachovalou kopií, která byla restaurátorům k dispozici, ta s italskými titulky. Originální negativ z archivu studia Paramount Pictures byl zčásti zničen, takže jen získat kvalitní podklad pro digitalizaci nebylo vůbec jednoduché," uvedl dramaturg kina Světozor Ivo Andrle.

Následná digitalizace byla zdlouhavá - bylo nutné doslova scanovat filmové políčko po políčku. A těch má film v jedné vteřině 24. Kmotr, Někdo to rád horké a Život je krásný se řadí mezi první tituly, které se na plátně ve zdigitalizované podobě objeví. V následujících měsících se budou moci diváci těšit na další.

Projekce digitalizovaných filmů by v tomto pražském kinosálu nebyla možná bez projektoru standardu DCI Sony CineAlta 4K SRX-R220, který byl zakoupen i díky podpoře fondu kinematografie a občanského sdružení Pro-DIGI, podporujícího digitalizaci kinematografického průmyslu v České republice.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.