Do 13. ledna uvede Světozor digitalizované perly filmového plátna

27. 12. 2009 - 14:44 | Téma | red

Do 13. ledna uvede Světozor digitalizované perly filmového plátna zdroj: tisková zpráva

Americký film Kmotr Francise Forda Coppoly s Marlonem Brandem v hlavní roli z roku 1972 zahájil dnes v poledne v pražském kině Světozor sérii projekcí digitálně zrestaurovaných snímků klasiky světové kinematografie. Hned po něm následovala půl století stará hudební komedie amerického režiséra Billyho Wildera Někdo to rád horké.

Cyklus v tomto pražském kinosále potrvá až do 13. ledna a seznámí filmové fanoušky s výsledky několikaleté práce amerických studií, která digitalizují legendární tituly filmového plátna v nejvyšším rozlišení. V podvečer bude uveden snímek Život je krásný z poloviny 40. let režiséra Franka Capry a večer repríza Kmotra. Stejné tituly se na plátně objeví u během prvních dvou lednových týdnů.

Nápad zrestaurovat klasické 35 milimetrové filmy se zrodil v roce 2006. Tehdy technologie pokročila do stádia, kdy bylo možné zpracovávat obraz v takzvaném rozlišení 4K, označovaném jako ekvivalent běžného filmu. Za asistence Stevena Spielberga a Francise Forda Copolly byl nastartován několikaletý proces složitého restaurování filmových kopií.

"Například u filmu Kmotr byla jedinou známou a zachovalou kopií, která byla restaurátorům k dispozici, ta s italskými titulky. Originální negativ z archivu studia Paramount Pictures byl zčásti zničen, takže jen získat kvalitní podklad pro digitalizaci nebylo vůbec jednoduché," uvedl dramaturg kina Světozor Ivo Andrle.

Následná digitalizace byla zdlouhavá - bylo nutné doslova scanovat filmové políčko po políčku. A těch má film v jedné vteřině 24. Kmotr, Někdo to rád horké a Život je krásný se řadí mezi první tituly, které se na plátně ve zdigitalizované podobě objeví. V následujících měsících se budou moci diváci těšit na další.

Projekce digitalizovaných filmů by v tomto pražském kinosálu nebyla možná bez projektoru standardu DCI Sony CineAlta 4K SRX-R220, který byl zakoupen i díky podpoře fondu kinematografie a občanského sdružení Pro-DIGI, podporujícího digitalizaci kinematografického průmyslu v České republice.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.