Do 13. ledna uvede Světozor digitalizované perly filmového plátna

27. 12. 2009 - 14:44 | Téma | red

Do 13. ledna uvede Světozor digitalizované perly filmového plátna zdroj: tisková zpráva

Americký film Kmotr Francise Forda Coppoly s Marlonem Brandem v hlavní roli z roku 1972 zahájil dnes v poledne v pražském kině Světozor sérii projekcí digitálně zrestaurovaných snímků klasiky světové kinematografie. Hned po něm následovala půl století stará hudební komedie amerického režiséra Billyho Wildera Někdo to rád horké.

Cyklus v tomto pražském kinosále potrvá až do 13. ledna a seznámí filmové fanoušky s výsledky několikaleté práce amerických studií, která digitalizují legendární tituly filmového plátna v nejvyšším rozlišení. V podvečer bude uveden snímek Život je krásný z poloviny 40. let režiséra Franka Capry a večer repríza Kmotra. Stejné tituly se na plátně objeví u během prvních dvou lednových týdnů.

Nápad zrestaurovat klasické 35 milimetrové filmy se zrodil v roce 2006. Tehdy technologie pokročila do stádia, kdy bylo možné zpracovávat obraz v takzvaném rozlišení 4K, označovaném jako ekvivalent běžného filmu. Za asistence Stevena Spielberga a Francise Forda Copolly byl nastartován několikaletý proces složitého restaurování filmových kopií.

"Například u filmu Kmotr byla jedinou známou a zachovalou kopií, která byla restaurátorům k dispozici, ta s italskými titulky. Originální negativ z archivu studia Paramount Pictures byl zčásti zničen, takže jen získat kvalitní podklad pro digitalizaci nebylo vůbec jednoduché," uvedl dramaturg kina Světozor Ivo Andrle.

Následná digitalizace byla zdlouhavá - bylo nutné doslova scanovat filmové políčko po políčku. A těch má film v jedné vteřině 24. Kmotr, Někdo to rád horké a Život je krásný se řadí mezi první tituly, které se na plátně ve zdigitalizované podobě objeví. V následujících měsících se budou moci diváci těšit na další.

Projekce digitalizovaných filmů by v tomto pražském kinosálu nebyla možná bez projektoru standardu DCI Sony CineAlta 4K SRX-R220, který byl zakoupen i díky podpoře fondu kinematografie a občanského sdružení Pro-DIGI, podporujícího digitalizaci kinematografického průmyslu v České republice.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.