Dnes se uskutečnil pohřeb Ladislava Smoljaka

11. 6. 2010 - 18:30 | Téma | red

Dnes se uskutečnil pohřeb Ladislava Smoljaka zdroj: tisková zpráva

Rodina, spolupracovníci i veřejnost se dnes rozloučili s režisérem, scenáristou a hercem Ladislavem Smoljakem, který v neděli zemřel ve věku 78 let. Stovky lidí se přišly poklonit jeho památce během dne do Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Šéf uměleckého provozu divadla Radim Jezdinský odhadl počet příchozích dokonce na 3500. Rodina a blízcí přátelé doprovodili zesnulého na jeho poslední cestě dopoledne na pražských Olšanských hřbitovech.

Ke zhruba čtyřiceti smutečním hostům v obřadní síni promluvil Smoljakův kolega a kamarád Zdeněk Svěrák, ze záznamu zazněl i Smoljakův hlas. Mezi přítomnými byli i exprezident Václav Havel, šéf Divadla Na tahu Andrej Krob a ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová, kde Smoljak hostoval jako režisér i autor. Květiny přinesl také filmař Jan Svěrák.

Při obřadu, který začal krátce před desátou, se ozvaly v živém podání i melodie ze hry Cimrman v říši hudby nazvaná České ručičky, zlaté ručičky. Zhruba půlhodinový akt pak ukončily dvě nahrávky písní Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra - Hluboká vráska a Nashledanou.

Veřejnost se mohla poklonit jednomu z duchovních otců populárního Cimrmana v Žižkovském divadle od 10:00. Mnozí před budovu přicházeli už před touto hodinou. Ve smutečně vyzdobeném divadle se lidé zastavovali v chodbě, kde na nástěnce visely Smoljakovy fotografie, kondolence od premiéra Jana Fischera a pražského arcibiskupa Dominika Duky a text posledního rozloučení od Svěráka.

Květiny se postupně vršily v předsálí hlediště u klavíru. Přinášeli je oddaní fanoušci cimrmanovského divadla, mladí i starší lidé. "Já jsem na 'cimrmanech' vyrostla, znám je hlavně z cédéček, ale cítila jsem jako svou povinnost, že se přijdu rozloučit tady do divadla," řekla mladá dívka.

Brzy se začala tvořila i fronta před kondolenčními knihami. Na fronty jsou ale fanoušci Cimrmana zvyklí. Koupit vstupenky na některé z představení znamenalo dát si budíka třeba na třetí hodinu ráno a stoupnout si před pokladnu. "S kamarádem jsme vystáli dvakrát frontu na lístky od čtyř hodin od rána," řekl ČTK třiatřicetiletý Jaroslav.

Během dne zněla v divadle hudba prokládaná dialogy vybranými z her, které Smoljak se Svěrákem napsali podle Cimrmanova odkazu. Někteří lidé si sedli do hlediště a poslouchali úryvky her. Není divu, že i v tak smutné chvíli se přítomní občas zasmáli. Ostatně Smoljak, který od minulého víkendu dlí podle Svěráka v Českém nebi, což je název poslední inscenace, by si to zřejmě ani jinak nepřál.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.