Dnes se uskutečnil pohřeb Ladislava Smoljaka

11. 6. 2010 - 18:30 | Téma | red

Dnes se uskutečnil pohřeb Ladislava Smoljaka zdroj: tisková zpráva

Rodina, spolupracovníci i veřejnost se dnes rozloučili s režisérem, scenáristou a hercem Ladislavem Smoljakem, který v neděli zemřel ve věku 78 let. Stovky lidí se přišly poklonit jeho památce během dne do Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Šéf uměleckého provozu divadla Radim Jezdinský odhadl počet příchozích dokonce na 3500. Rodina a blízcí přátelé doprovodili zesnulého na jeho poslední cestě dopoledne na pražských Olšanských hřbitovech.

Ke zhruba čtyřiceti smutečním hostům v obřadní síni promluvil Smoljakův kolega a kamarád Zdeněk Svěrák, ze záznamu zazněl i Smoljakův hlas. Mezi přítomnými byli i exprezident Václav Havel, šéf Divadla Na tahu Andrej Krob a ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová, kde Smoljak hostoval jako režisér i autor. Květiny přinesl také filmař Jan Svěrák.

Při obřadu, který začal krátce před desátou, se ozvaly v živém podání i melodie ze hry Cimrman v říši hudby nazvaná České ručičky, zlaté ručičky. Zhruba půlhodinový akt pak ukončily dvě nahrávky písní Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra - Hluboká vráska a Nashledanou.

Veřejnost se mohla poklonit jednomu z duchovních otců populárního Cimrmana v Žižkovském divadle od 10:00. Mnozí před budovu přicházeli už před touto hodinou. Ve smutečně vyzdobeném divadle se lidé zastavovali v chodbě, kde na nástěnce visely Smoljakovy fotografie, kondolence od premiéra Jana Fischera a pražského arcibiskupa Dominika Duky a text posledního rozloučení od Svěráka.

Květiny se postupně vršily v předsálí hlediště u klavíru. Přinášeli je oddaní fanoušci cimrmanovského divadla, mladí i starší lidé. "Já jsem na 'cimrmanech' vyrostla, znám je hlavně z cédéček, ale cítila jsem jako svou povinnost, že se přijdu rozloučit tady do divadla," řekla mladá dívka.

Brzy se začala tvořila i fronta před kondolenčními knihami. Na fronty jsou ale fanoušci Cimrmana zvyklí. Koupit vstupenky na některé z představení znamenalo dát si budíka třeba na třetí hodinu ráno a stoupnout si před pokladnu. "S kamarádem jsme vystáli dvakrát frontu na lístky od čtyř hodin od rána," řekl ČTK třiatřicetiletý Jaroslav.

Během dne zněla v divadle hudba prokládaná dialogy vybranými z her, které Smoljak se Svěrákem napsali podle Cimrmanova odkazu. Někteří lidé si sedli do hlediště a poslouchali úryvky her. Není divu, že i v tak smutné chvíli se přítomní občas zasmáli. Ostatně Smoljak, který od minulého víkendu dlí podle Svěráka v Českém nebi, což je název poslední inscenace, by si to zřejmě ani jinak nepřál.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.