Dnes se uskutečnil pohřeb Ladislava Smoljaka

11. 6. 2010 - 18:30 | Téma | red

Dnes se uskutečnil pohřeb Ladislava Smoljaka zdroj: tisková zpráva

Rodina, spolupracovníci i veřejnost se dnes rozloučili s režisérem, scenáristou a hercem Ladislavem Smoljakem, který v neděli zemřel ve věku 78 let. Stovky lidí se přišly poklonit jeho památce během dne do Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Šéf uměleckého provozu divadla Radim Jezdinský odhadl počet příchozích dokonce na 3500. Rodina a blízcí přátelé doprovodili zesnulého na jeho poslední cestě dopoledne na pražských Olšanských hřbitovech.

Ke zhruba čtyřiceti smutečním hostům v obřadní síni promluvil Smoljakův kolega a kamarád Zdeněk Svěrák, ze záznamu zazněl i Smoljakův hlas. Mezi přítomnými byli i exprezident Václav Havel, šéf Divadla Na tahu Andrej Krob a ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová, kde Smoljak hostoval jako režisér i autor. Květiny přinesl také filmař Jan Svěrák.

Při obřadu, který začal krátce před desátou, se ozvaly v živém podání i melodie ze hry Cimrman v říši hudby nazvaná České ručičky, zlaté ručičky. Zhruba půlhodinový akt pak ukončily dvě nahrávky písní Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra - Hluboká vráska a Nashledanou.

Veřejnost se mohla poklonit jednomu z duchovních otců populárního Cimrmana v Žižkovském divadle od 10:00. Mnozí před budovu přicházeli už před touto hodinou. Ve smutečně vyzdobeném divadle se lidé zastavovali v chodbě, kde na nástěnce visely Smoljakovy fotografie, kondolence od premiéra Jana Fischera a pražského arcibiskupa Dominika Duky a text posledního rozloučení od Svěráka.

Květiny se postupně vršily v předsálí hlediště u klavíru. Přinášeli je oddaní fanoušci cimrmanovského divadla, mladí i starší lidé. "Já jsem na 'cimrmanech' vyrostla, znám je hlavně z cédéček, ale cítila jsem jako svou povinnost, že se přijdu rozloučit tady do divadla," řekla mladá dívka.

Brzy se začala tvořila i fronta před kondolenčními knihami. Na fronty jsou ale fanoušci Cimrmana zvyklí. Koupit vstupenky na některé z představení znamenalo dát si budíka třeba na třetí hodinu ráno a stoupnout si před pokladnu. "S kamarádem jsme vystáli dvakrát frontu na lístky od čtyř hodin od rána," řekl ČTK třiatřicetiletý Jaroslav.

Během dne zněla v divadle hudba prokládaná dialogy vybranými z her, které Smoljak se Svěrákem napsali podle Cimrmanova odkazu. Někteří lidé si sedli do hlediště a poslouchali úryvky her. Není divu, že i v tak smutné chvíli se přítomní občas zasmáli. Ostatně Smoljak, který od minulého víkendu dlí podle Svěráka v Českém nebi, což je název poslední inscenace, by si to zřejmě ani jinak nepřál.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.