DIE ANOTHER DAY (Dnes neumírej) - soundtrack

25. 1. 2008 - 16:25 | Téma | red

DIE ANOTHER DAY (Dnes neumírej) - soundtrack Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Hudba - David Arnold James Bond vstoupil do nového tisíciletí a s ním přišla i jistá modernizace. A to nejen v samotném filmu, ale i v hudbě

Sound007
James Bond vstoupil do nového tisíciletí a s ním přišla i jistá modernizace. A to nejen v samotném filmu, ale i v hudbě. David Arnold (Hvězdná brána, Den nezávislosti) složil hudbu již k třetí bondovce v pořadí a stál před nepříjemným úkolem. Jak dosáhnout alespoň mírné originality, „nevykrádat“ sám sebe a zároveň zachovat klasické bondovské hudební motivy, které nesmějí v žádném snímku z nejslavnější filmové série chybět.

Již úvodní (jediná) písnička od Maddony dává tušit, v jakém stylu se celý soundtrack bude odvíjet. Modernizace je tu cítit z každé skladby. Autor hudby David Arnold se sice sám vyjadřuje k absolutně „nebondovské“ písni Die Another Day velmi nelichotivě, nicméně i on sám se ubírá započatou "techno" cestou. Zatímco jeho hudba k minulým dvěma bondovkám Tomorrow Never Dies (Zítřek nikdy neumírá) a The World Is Not Enough (Jeden svět nestačí) se nesla v klasičtějším duchu, v Die Another Day je zcela podřízena modernímu ladění celého filmu, kterým série vkročila do nového tisíciletí. Hned druhá skladba rozvíjející klasické bondovské téma, je vyložená "elektronická lahůdka". Na 55 minutovém soundtracku nás čeká celá řada hudebních parafrází na hlavní bondovský motiv, z nichž většina je především o „hře s elektronikou“, kterou Arnold zručně mísí se symfonickým orchestrem, na jehož základě je i nadále jeho hudba postavena.

Lehké zpestření od typicky akční elektronické hudby přijde až v šesté skladbě s názvem Welcome to Cuba, která jak název napovídá, v sobě nese typickou kubánskou salsu s příjemnými zvuky trubek a bubnů. Počínaje touto a následující skladbou se zároveň zklidňuje i Arnold a nabízí nám poklidné tóny fléten a houslí, v nichž bychom dosavadní smršť hodící se na techno party hledali marně. I následující akční sekvence se zčásti nesou v duchu Arnoldovy klasické hudby, kterou tak dobře známe ze Dne nezávislosti nebo předešlých bondovek. Nebojí se použít orchestr a lehce experimentovat se skloubením dvou zdánlivě neslučitelných hudebních těles, jakým orchestr a syntezátory jsou. A nutno říci, že se mu to daří celkem dobře. Nelze samozřejmě očekávat výrazné melodické skladby, jde většinou o „nadupanou“ akční hudbu bez hudebního motivu (pokud pomineme ten ústřední bondovský), který by si posluchač mohl zapamatovat.

Nejsme ale ochuzeni ani o notnou dávku monumentálnosti, kterou zastupuje bezmála dvanáctiminutová skladba Antonov, jedna z nejvýraznějších na celém soundtracku. Spojuje v sobě bondovské motivy, orchestrální "exhibice" i se sborovými zpěvy, ale nejsou v ní opomenuty ani elektronické bicí. Je to jakýsi "mišmaš" ve kterém se prolínají všechny styly, které Arnold na soundtracku použil, přesto ale skladba drží pohromadě a je velkolepým zážitkem.

David Arnold patří momentálně k neúspěšnějším autorům filmové hudby a jako jeden z mála se věnuje především moderní elektronické hudbě, bez toho aby opomíjel orchestr. Jeho styl si buď zamilujete, nebo jej budete z duše nenávidět. Tak jako u jeho ostatní tvorby, i Dnes neumírej si od posluchačů žádá notnou dávku tolerance. Pokud vám moderní háv v jakém je nová bondovka zahalena (nejen její hudební složka) nevyhovuje, těžko si vás tento soundtrack podmaní. Ovšem pravdou zůstává, že Arnold se posunul vpřed a vnesl do svého posledního díla značné osvěžení, které se dokonale hodí do filmu i pro samostatný poslech.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.