Dětský festival ve Zlíně uvede Buñuela, Děti noci, Vampýra...

12. 6. 2009 - 13:02 | Téma | red

Dětský festival ve Zlíně uvede Buñuela, Děti noci, Vampýra... zdroj: tisková zpráva

Vstup na odpolední a večerní program bude poprvé zpoplatněn. Praha 26. května (ČTK/Tiscali) – Pestré zastoupení filmových tvůrců nabídne 49. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, který představí 473 snímků ze 44 zemí

Praha 26. května (ČTK/Tiscali) Pestré zastoupení filmových tvůrců nabídne 49. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, který představí 473 snímků ze 44 zemí. Dominantou akce, která se uskuteční ve dnech 31. května až 7. června, budou podle uměleckého ředitele festivalu Petra Kolihy Dny evropské kinematografie věnované španělské filmové tvorbě a kultuře. Vstup na večerní přehlídky bude poprvé za dobu konání festivalu zpoplatněn. "Přivítáme řadu zajímavých hostů, mezi nimiž je syn španělského režiséra Luise Buñuela, který uvede filmy svého slavného otce i dokument o něm. Soustředíme se i na řadu začínajících herců a hereček." řekl Koliha.

Do soutěžní sekce hraných filmů pro děti se letos probojovala i dvojice českých filmů; pohádka Peklo s princeznou režiséra Miroslava Šmídmajera a snímek Kdopak by se vlka bál Marii Procházkové, který zaujal na letošním Berlinale. Mezi další zajímavé snímky patří podle pořadatelů francouzský film Kouzelný život nebo indický příspěvek Splněný sen ze současné bollywoodské produkce. V soutěži evropských debutů je český film Proměny Tomáše Řehořka. V přehlídce zemí Visegrádu pak Děti noci a Anglické jahody. Další čeští zástupci jsou v soutěži animovaných krátkých filmů pro děti, která má 65 snímků ze 20 zemí. Nejvíce zástupců je v této kategorii tradičně z Ruska. Zastoupena je i tvorba z USA, Kanady, Íránu nebo Taiwanu. Součástí přehlídky je také festival reklamy Duhová kulička, který se uskuteční 3. až 4. června. Nabídne odbornou konferenci o mediální výchově a etice v reklamě.

Mezi významnými osobnostmi budou podle pořadatelů festivalu mimo jiné španělská herečka Clara Lagoová nebo mladá americká hollywoodská hvězda Anna Sophia Robbová. Do festivalového Zlína zavítá také známý americký režisér maďarského původu Gábor Csupó, který zasedne v hlavní porotě a představí také svůj celovečerní film Kletba Měsíčního údolí. Hvězdou filmové přehlídky má být také anglický herec Tim Curry, který v tomto filmu hraje jednu z vedlejších rolí. Mezi dalšími hosty budou úspěšný mladý ruský herec Alexej Bardukov, známý z filmu Anglické jahody, španělský režisér Imanolo Uribe nebo kanadský režisér, scenárista a kameraman Vico Sarina.

Dny španělské kinematografie uvedou nové filmy, které budou zařazeny do soutěže, ale také starší snímky. Uvedeno bude přes třicet děl mapujících dějiny kinematografie. Na programu budou snímky jako Sídliště, který je označován jako provokativní, nebo kultovní film Vampír.

Kvůli lepší koordinaci se pořadatelé festivalu rozhodli zpoplatnit vstup na odpolední a večerní program. Za vstup na odpolední představení tak návštěvníci zaplatí 20 korun. Filmy pro malé děti budou i nadále zadarmo. Mimo filmové tvorby se zájemci budou moci seznámit také se španělskou gastronomií nebo technikou flamenka. Připraveny jsou také workshopy a semináře o tvorbě pro děti. Známá herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová představí své výtvarné práce.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.