Dětský festival ve Zlíně uvede Buñuela, Děti noci, Vampýra...

12. 6. 2009 - 13:02 | Téma | red

Dětský festival ve Zlíně uvede Buñuela, Děti noci, Vampýra... zdroj: tisková zpráva

Vstup na odpolední a večerní program bude poprvé zpoplatněn. Praha 26. května (ČTK/Tiscali) – Pestré zastoupení filmových tvůrců nabídne 49. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, který představí 473 snímků ze 44 zemí

Praha 26. května (ČTK/Tiscali) Pestré zastoupení filmových tvůrců nabídne 49. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, který představí 473 snímků ze 44 zemí. Dominantou akce, která se uskuteční ve dnech 31. května až 7. června, budou podle uměleckého ředitele festivalu Petra Kolihy Dny evropské kinematografie věnované španělské filmové tvorbě a kultuře. Vstup na večerní přehlídky bude poprvé za dobu konání festivalu zpoplatněn. "Přivítáme řadu zajímavých hostů, mezi nimiž je syn španělského režiséra Luise Buñuela, který uvede filmy svého slavného otce i dokument o něm. Soustředíme se i na řadu začínajících herců a hereček." řekl Koliha.

Do soutěžní sekce hraných filmů pro děti se letos probojovala i dvojice českých filmů; pohádka Peklo s princeznou režiséra Miroslava Šmídmajera a snímek Kdopak by se vlka bál Marii Procházkové, který zaujal na letošním Berlinale. Mezi další zajímavé snímky patří podle pořadatelů francouzský film Kouzelný život nebo indický příspěvek Splněný sen ze současné bollywoodské produkce. V soutěži evropských debutů je český film Proměny Tomáše Řehořka. V přehlídce zemí Visegrádu pak Děti noci a Anglické jahody. Další čeští zástupci jsou v soutěži animovaných krátkých filmů pro děti, která má 65 snímků ze 20 zemí. Nejvíce zástupců je v této kategorii tradičně z Ruska. Zastoupena je i tvorba z USA, Kanady, Íránu nebo Taiwanu. Součástí přehlídky je také festival reklamy Duhová kulička, který se uskuteční 3. až 4. června. Nabídne odbornou konferenci o mediální výchově a etice v reklamě.

Mezi významnými osobnostmi budou podle pořadatelů festivalu mimo jiné španělská herečka Clara Lagoová nebo mladá americká hollywoodská hvězda Anna Sophia Robbová. Do festivalového Zlína zavítá také známý americký režisér maďarského původu Gábor Csupó, který zasedne v hlavní porotě a představí také svůj celovečerní film Kletba Měsíčního údolí. Hvězdou filmové přehlídky má být také anglický herec Tim Curry, který v tomto filmu hraje jednu z vedlejších rolí. Mezi dalšími hosty budou úspěšný mladý ruský herec Alexej Bardukov, známý z filmu Anglické jahody, španělský režisér Imanolo Uribe nebo kanadský režisér, scenárista a kameraman Vico Sarina.

Dny španělské kinematografie uvedou nové filmy, které budou zařazeny do soutěže, ale také starší snímky. Uvedeno bude přes třicet děl mapujících dějiny kinematografie. Na programu budou snímky jako Sídliště, který je označován jako provokativní, nebo kultovní film Vampír.

Kvůli lepší koordinaci se pořadatelé festivalu rozhodli zpoplatnit vstup na odpolední a večerní program. Za vstup na odpolední představení tak návštěvníci zaplatí 20 korun. Filmy pro malé děti budou i nadále zadarmo. Mimo filmové tvorby se zájemci budou moci seznámit také se španělskou gastronomií nebo technikou flamenka. Připraveny jsou také workshopy a semináře o tvorbě pro děti. Známá herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová představí své výtvarné práce.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.