Dětské filmy jsou často zaměřené i na dospělé diváky

23. 12. 2009 - 8:46 | Téma | red

Dětské filmy jsou často zaměřené i na dospělé diváky zdroj: tisková zpráva

V současnosti stoupá trend vytvářet filmy se dvěma rovinami textů, které pobaví jak děti tak také jejich rodiče. Dětské filmy nebyly nikdy výhradně určeny pouze dětem. V letošním roce výrazně uspěly rodinné filmy jako Vzhůru do oblak a Where the Wild Things Are, které oslovily děti i dospělé. Napsal to server BBC.

Význam některých pasáží z dětských filmů,  děti patrně nedocení. Například v pohádce Lví král zaznívají citace z Hamleta, ve film Obrázek zdroj: tisková zpráva u Vzhůru do oblak vypadá starý muž jako americký herec Spencer Tracy a v úspěšném snímku Hledá se Nemo autoři upozorňují pomoci scény s racky na Hitchcockův thriller Ptáci.

Proč? Každý, kdo někdy přišel na sobotní odpolední představení pro děti, jistě zažil neustálé dětské švitoření, chroupání popcornu a otázky typu: "Mami, jak to, že ten lišák kamarádí s králíčkem?"

"Kdyby v těchto filmech narážky určené pro dospělé chyběly, museli by rodiče poslouchat jen chroupání popcornu, srkání nápojů a na dětské filmy by do kina šli spíše z donucení," konstatoval Tony Earnshaw z mediálního muzea. V Hollywoodu však usilují o publikum každého věku. Navíc pokud dospělí zjistí, že i v dětském pořadu je ukryto něco pro ně, mohou být ochotnější nakupovat svým potomkům tematické hračky a další výrobky.

V minulých letech tento trend vedl k přesycení "dětských" filmů vtipy a narážkami pro dospělé. Zlomovým bodem byl bezesporu film Shrek z roku 2 Obrázek zdroj: tisková zpráva 001. Můžeme v něm sledovat text pro děti i podtext pro dospělé diváky," uvedl Justin Johnson z Britského filmového institutu. Shrek nebyl prvním snímkem pro děti, který obsahoval narážky i pro dospělé diváky, ale z řady vystoupil tím, že autoři tento záměr prezentovali zcela otevřeně.

Proč vůbec existuje předpoklad, že animovaná díla jsou hlavně pro děti? Například animovaný seriál Simpsonovi (a později i celovečerní film Simpsonovi ve filmu) byl určený pro dospělé od samého začátku, konstatoval Johnson.

Základem dobrého filmu však je, byl a vždy bude především dobrý příběh.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.