Dětské filmy jsou často zaměřené i na dospělé diváky

23. 12. 2009 - 8:46 | Téma | red

Dětské filmy jsou často zaměřené i na dospělé diváky zdroj: tisková zpráva

V současnosti stoupá trend vytvářet filmy se dvěma rovinami textů, které pobaví jak děti tak také jejich rodiče. Dětské filmy nebyly nikdy výhradně určeny pouze dětem. V letošním roce výrazně uspěly rodinné filmy jako Vzhůru do oblak a Where the Wild Things Are, které oslovily děti i dospělé. Napsal to server BBC.

Význam některých pasáží z dětských filmů,  děti patrně nedocení. Například v pohádce Lví král zaznívají citace z Hamleta, ve film Obrázek zdroj: tisková zpráva u Vzhůru do oblak vypadá starý muž jako americký herec Spencer Tracy a v úspěšném snímku Hledá se Nemo autoři upozorňují pomoci scény s racky na Hitchcockův thriller Ptáci.

Proč? Každý, kdo někdy přišel na sobotní odpolední představení pro děti, jistě zažil neustálé dětské švitoření, chroupání popcornu a otázky typu: "Mami, jak to, že ten lišák kamarádí s králíčkem?"

"Kdyby v těchto filmech narážky určené pro dospělé chyběly, museli by rodiče poslouchat jen chroupání popcornu, srkání nápojů a na dětské filmy by do kina šli spíše z donucení," konstatoval Tony Earnshaw z mediálního muzea. V Hollywoodu však usilují o publikum každého věku. Navíc pokud dospělí zjistí, že i v dětském pořadu je ukryto něco pro ně, mohou být ochotnější nakupovat svým potomkům tematické hračky a další výrobky.

V minulých letech tento trend vedl k přesycení "dětských" filmů vtipy a narážkami pro dospělé. Zlomovým bodem byl bezesporu film Shrek z roku 2 Obrázek zdroj: tisková zpráva 001. Můžeme v něm sledovat text pro děti i podtext pro dospělé diváky," uvedl Justin Johnson z Britského filmového institutu. Shrek nebyl prvním snímkem pro děti, který obsahoval narážky i pro dospělé diváky, ale z řady vystoupil tím, že autoři tento záměr prezentovali zcela otevřeně.

Proč vůbec existuje předpoklad, že animovaná díla jsou hlavně pro děti? Například animovaný seriál Simpsonovi (a později i celovečerní film Simpsonovi ve filmu) byl určený pro dospělé od samého začátku, konstatoval Johnson.

Základem dobrého filmu však je, byl a vždy bude především dobrý příběh.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na nože 2 rozšíří i bývalý představitel Hulka Edward Norton

Na nože 2 rozšíří i bývalý představitel Hulka Edward Norton

13. 5. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nedávno jsme tu měli zprávu o castingu Davea Bautisty a teď víme, že se do Na nože 2 přidává další zvučné jméno: Edward Norton.
Matt Damon se v dramatu Stillwater vydá zachránit dceru do Francie

Matt Damon se v dramatu Stillwater vydá zachránit dceru do Francie

12. 5. 2021 | Trailery | Adam Homola

Režisér Spotlightu Tom McCarthy se vrací do hry, tentokrát s Mattem Damonem v čele.
Rychle a zběsile 9 představuje silné ženské hrdinky

Rychle a zběsile 9 představuje silné ženské hrdinky

12. 5. 2021 | Trailery | Adam Homola

Co si budeme povídat: série Rychle a zběsile cílila vždycky spíše na pánské publikum, zatímco pro dámy tam toho moc nebylo.
V Na nože 2 se znovu střetnou Daniel Craig a Dave Bautista

V Na nože 2 se znovu střetnou Daniel Craig a Dave Bautista

11. 5. 2021 | Novinky | Adam Homola

Připravovaná detektivka Na nože ulovila další velkou hvězdu, akčního borce Davea Bautistu.