Dětské filmy jsou často zaměřené i na dospělé diváky

23. 12. 2009 - 8:46 | Téma | red

Dětské filmy jsou často zaměřené i na dospělé diváky zdroj: tisková zpráva

V současnosti stoupá trend vytvářet filmy se dvěma rovinami textů, které pobaví jak děti tak také jejich rodiče. Dětské filmy nebyly nikdy výhradně určeny pouze dětem. V letošním roce výrazně uspěly rodinné filmy jako Vzhůru do oblak a Where the Wild Things Are, které oslovily děti i dospělé. Napsal to server BBC.

Význam některých pasáží z dětských filmů,  děti patrně nedocení. Například v pohádce Lví král zaznívají citace z Hamleta, ve film Obrázek zdroj: tisková zpráva u Vzhůru do oblak vypadá starý muž jako americký herec Spencer Tracy a v úspěšném snímku Hledá se Nemo autoři upozorňují pomoci scény s racky na Hitchcockův thriller Ptáci.

Proč? Každý, kdo někdy přišel na sobotní odpolední představení pro děti, jistě zažil neustálé dětské švitoření, chroupání popcornu a otázky typu: "Mami, jak to, že ten lišák kamarádí s králíčkem?"

"Kdyby v těchto filmech narážky určené pro dospělé chyběly, museli by rodiče poslouchat jen chroupání popcornu, srkání nápojů a na dětské filmy by do kina šli spíše z donucení," konstatoval Tony Earnshaw z mediálního muzea. V Hollywoodu však usilují o publikum každého věku. Navíc pokud dospělí zjistí, že i v dětském pořadu je ukryto něco pro ně, mohou být ochotnější nakupovat svým potomkům tematické hračky a další výrobky.

V minulých letech tento trend vedl k přesycení "dětských" filmů vtipy a narážkami pro dospělé. Zlomovým bodem byl bezesporu film Shrek z roku 2 Obrázek zdroj: tisková zpráva 001. Můžeme v něm sledovat text pro děti i podtext pro dospělé diváky," uvedl Justin Johnson z Britského filmového institutu. Shrek nebyl prvním snímkem pro děti, který obsahoval narážky i pro dospělé diváky, ale z řady vystoupil tím, že autoři tento záměr prezentovali zcela otevřeně.

Proč vůbec existuje předpoklad, že animovaná díla jsou hlavně pro děti? Například animovaný seriál Simpsonovi (a později i celovečerní film Simpsonovi ve filmu) byl určený pro dospělé od samého začátku, konstatoval Johnson.

Základem dobrého filmu však je, byl a vždy bude především dobrý příběh.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.