Detektiv Down - recenze sympatické komedie

19. 4. 2014 - 11:56 | Recenze | Vojtěch Karlík

Detektiv Down - recenze sympatické komedie zdroj: tisková zpráva

Režisér Bård Breien natočil před lety Kurz negativního myšlení a pro někoho se stal kultovním režisérem. Proč ne, ten film nebyl vůbec špatný. Nyní se norský filmař vrací s detektivním příběhem, který má opět zdánlivě šokující pozadí vzniku. Ve skutečnosti však je Detektiv Down průměrnou detektivkou, ale velmi vydařenou komedií, u níž hlavní představitel soukromého očka trpí Downovým syndromem.

Prosím vás, kdo čeká nějaký nekorektní humor, nechť rovnou na film zapomene. Byť jsem někde četl, že vznikem filmu byl opravdu jeden ostřejší vtípek, výsledkem je velmi citlivé, avšak také docela předvídatelné dílo. Zábava v Breienově filmu je bizarní, místy dokonce trochu dada, ale rozhodně ne nekorektní.

Breien se prostě rozhodl natočit film o detektivovi, který má Downův syndrom a učinil tak s velkým citem, ale současně i sympatickým humorem. Robert (Svein Andre Hofsø) je soukromé očko, které se prostě nějak objevilo v dnešním světě a jeho jedinou překážkou k výkonu profese je jeho postižení. Vlastně se nikdy nepustil do vyšetřování nějakého opravdového případu. Až teprve nyní! Zmizel totiž legendární bruslař a jeho příbuzní si vybrali jako soukromé očko právě Roberta. Chtějí totiž jen uklidnit pomocí neschopného detektiva babičku a vlastně počítají s tím, že nic nevyřeší. Jenže se šeredně spletli. Robert je nejen citlivý detektiv, ale jeho schopností je vcítit se do života zmizelého sportovce. Zjistí tak velmi rychle, že bruslař Olaf neměl doma zrovna na růžích ustláno.

down01 zdroj: tisková zpráva

Systém Robertova vyšetřování je bizarní a jeho postižení nabízí celou škálu vtipů pramenících z nedorozumění a nechápání lidí s Downovým syndromem. Upřímně řečeno, jestli někdo dokázal popsat vztah společnosti k lidem s tímto postižením, pak je to právě Breien ve svém novém filmu. Detektivem Downem strčil do kapsy všechny ty dokumentární filmy, kterých vznikla už celá řada.

Problémem jeho filmu je fakt, že tvůrci jaksi pozapomněli na detektivní žánr a vlastní zápletka je tak průzračně předvídatelná, až to bolí. A bohužel také nudí. Herec s Downovým syndromem hrající detektiva se stejným postižením je jistě zajímavým zjevem ve filmu, ale sám snímek utáhnout nedokáže.

zdroj: Archiv

Pokud si řeknete, že takový film je mnohem větším holdem postiženým lidem, pak samozřejmě máte pravdu. I z jednoho cynického vtipu, pokud máte srdce, může vzejít celkem zajímavý počin plný laskavého i bizarního humoru.
Velká škoda, že detektivka není víc detektivkou, protože pak by i hodnocení bylo určitě vyšší.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.