Detektiv Down - recenze sympatické komedie

19. 4. 2014 11:56 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Detektiv Down - recenze sympatické komedie zdroj: Archiv

Režisér Bård Breien natočil před lety Kurz negativního myšlení a pro někoho se stal kultovním režisérem. Proč ne, ten film nebyl vůbec špatný. Nyní se norský filmař vrací s detektivním příběhem, který má opět zdánlivě šokující pozadí vzniku. Ve skutečnosti však je Detektiv Down průměrnou detektivkou, ale velmi vydařenou komedií, u níž hlavní představitel soukromého očka trpí Downovým syndromem.

Prosím vás, kdo čeká nějaký nekorektní humor, nechť rovnou na film zapomene. Byť jsem někde četl, že vznikem filmu byl opravdu jeden ostřejší vtípek, výsledkem je velmi citlivé, avšak také docela předvídatelné dílo. Zábava v Breienově filmu je bizarní, místy dokonce trochu dada, ale rozhodně ne nekorektní.

Breien se prostě rozhodl natočit film o detektivovi, který má Downův syndrom a učinil tak s velkým citem, ale současně i sympatickým humorem. Robert (Svein Andre Hofsø) je soukromé očko, které se prostě nějak objevilo v dnešním světě a jeho jedinou překážkou k výkonu profese je jeho postižení. Vlastně se nikdy nepustil do vyšetřování nějakého opravdového případu. Až teprve nyní! Zmizel totiž legendární bruslař a jeho příbuzní si vybrali jako soukromé očko právě Roberta. Chtějí totiž jen uklidnit pomocí neschopného detektiva babičku a vlastně počítají s tím, že nic nevyřeší. Jenže se šeredně spletli. Robert je nejen citlivý detektiv, ale jeho schopností je vcítit se do života zmizelého sportovce. Zjistí tak velmi rychle, že bruslař Olaf neměl doma zrovna na růžích ustláno.

down01 zdroj: Archiv

Systém Robertova vyšetřování je bizarní a jeho postižení nabízí celou škálu vtipů pramenících z nedorozumění a nechápání lidí s Downovým syndromem. Upřímně řečeno, jestli někdo dokázal popsat vztah společnosti k lidem s tímto postižením, pak je to právě Breien ve svém novém filmu. Detektivem Downem strčil do kapsy všechny ty dokumentární filmy, kterých vznikla už celá řada.

Problémem jeho filmu je fakt, že tvůrci jaksi pozapomněli na detektivní žánr a vlastní zápletka je tak průzračně předvídatelná, až to bolí. A bohužel také nudí. Herec s Downovým syndromem hrající detektiva se stejným postižením je jistě zajímavým zjevem ve filmu, ale sám snímek utáhnout nedokáže.

zdroj: Archiv

Pokud si řeknete, že takový film je mnohem větším holdem postiženým lidem, pak samozřejmě máte pravdu. I z jednoho cynického vtipu, pokud máte srdce, může vzejít celkem zajímavý počin plný laskavého i bizarního humoru.
Velká škoda, že detektivka není víc detektivkou, protože pak by i hodnocení bylo určitě vyšší.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.