Detektiv Down - recenze sympatické komedie

19. 4. 2014 11:56 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Detektiv Down - recenze sympatické komedie

Režisér Bård Breien natočil před lety Kurz negativního myšlení a pro někoho se stal kultovním režisérem. Proč ne, ten film nebyl vůbec špatný. Nyní se norský filmař vrací s detektivním příběhem, který má opět zdánlivě šokující pozadí vzniku. Ve skutečnosti však je Detektiv Down průměrnou detektivkou, ale velmi vydařenou komedií, u níž hlavní představitel soukromého očka trpí Downovým syndromem.

Prosím vás, kdo čeká nějaký nekorektní humor, nechť rovnou na film zapomene. Byť jsem někde četl, že vznikem filmu byl opravdu jeden ostřejší vtípek, výsledkem je velmi citlivé, avšak také docela předvídatelné dílo. Zábava v Breienově filmu je bizarní, místy dokonce trochu dada, ale rozhodně ne nekorektní.

Breien se prostě rozhodl natočit film o detektivovi, který má Downův syndrom a učinil tak s velkým citem, ale současně i sympatickým humorem. Robert (Svein Andre Hofsø) je soukromé očko, které se prostě nějak objevilo v dnešním světě a jeho jedinou překážkou k výkonu profese je jeho postižení. Vlastně se nikdy nepustil do vyšetřování nějakého opravdového případu. Až teprve nyní! Zmizel totiž legendární bruslař a jeho příbuzní si vybrali jako soukromé očko právě Roberta. Chtějí totiž jen uklidnit pomocí neschopného detektiva babičku a vlastně počítají s tím, že nic nevyřeší. Jenže se šeredně spletli. Robert je nejen citlivý detektiv, ale jeho schopností je vcítit se do života zmizelého sportovce. Zjistí tak velmi rychle, že bruslař Olaf neměl doma zrovna na růžích ustláno.

down01

Systém Robertova vyšetřování je bizarní a jeho postižení nabízí celou škálu vtipů pramenících z nedorozumění a nechápání lidí s Downovým syndromem. Upřímně řečeno, jestli někdo dokázal popsat vztah společnosti k lidem s tímto postižením, pak je to právě Breien ve svém novém filmu. Detektivem Downem strčil do kapsy všechny ty dokumentární filmy, kterých vznikla už celá řada.

Problémem jeho filmu je fakt, že tvůrci jaksi pozapomněli na detektivní žánr a vlastní zápletka je tak průzračně předvídatelná, až to bolí. A bohužel také nudí. Herec s Downovým syndromem hrající detektiva se stejným postižením je jistě zajímavým zjevem ve filmu, ale sám snímek utáhnout nedokáže.

Pokud si řeknete, že takový film je mnohem větším holdem postiženým lidem, pak samozřejmě máte pravdu. I z jednoho cynického vtipu, pokud máte srdce, může vzejít celkem zajímavý počin plný laskavého i bizarního humoru.
Velká škoda, že detektivka není víc detektivkou, protože pak by i hodnocení bylo určitě vyšší.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.