Deset českých filmů přijde do kin v 1. čtvrtletí roku 2010

16. 12. 2009 - 11:45 | Téma | red

Deset českých filmů přijde do kin v 1. čtvrtletí roku 2010 zdroj: tisková zpráva

Nové filmy domácích režisérů se v kinech objeví už v prvních měsících roku 2010. Unie filmových distributorů počítá pro první čtvrtletí s desítkou premiér včetně Hřebejkovy Kawasakiho růže. Ta se bude promítat sice již od 21. prosince, ale pouze ve třech kinech.

V kinech se objeví i dva dokumenty: Katka Heleny Třeštíkové koncem února a 25. března Český mír autorů Českého snu Víta Klusáka a Filipa Remundy. Součástí snímku, který podle nich popisuje "český boj o radar", bude i americká cesta s Mirkem Topolánkem a setkání s Georgem Bushem. Tři celovečerní hra Obrázek zdroj: tisková zpráva né projekty producenti přesunuli na pozdější termíny. Jde o snímky Zrcadlo, Fotbalová jedenáctka a Pouta, které měly být v kinech uvedeny v prvních pěti týdnech roku.

Letos se na plátnech kin objevilo třiatřicet celovečerních hraných snímků a třináct dokumentů. Z nich budou vybírat členové České filmové a televizní akademie kandidáty na ceny Český lev. Nominační večer se uskuteční 6. února v pražském kině Lucerna. Prestižní křišťálové sošky převezmou laureáti 6. března tradičně ve Velkém sále Lucerny.

Výhled na příští rok zatím slibuje premiérová uvedení čtyřiadvaceti hraných novinek. Z nich například Trojanův Občanský průkaz, který vzniká na základě stejnojmenné novely Petra Šabacha, podle níž napsal scénář Petr Jarchovský, má ohlášenou premiéru na 21. října. Dlouho dopředu avizovaný Kajínek se vydá za diváky koncem září 2010, Vorlíčkova Saxana koncem dubna a těsně před tím i novinka Alice Nellis s názvem Mamas&Papas.

Nízkorozpočtový projekt Jana Svěráka, který letos vznikal takřka v utajení pod názvem Kuky se vrací, bude mít podle Unie filmových distributorů premiéru 20. května.

Kromě Kawasakiho růže se v lednu objeví na plátnech kin také slovensko-česká koprodukce Nebe, peklo...zem režisérky Laury Sivákové, v níž si zahráli například Zuzana Kanóczová, Jiří Korn, Lukáš Latinák a Dagmar Bláhová. V polovině února bude mít premiéru pohádka Milana Cieslara Dešťová víla s Jakubem Gottwaldem, Miroslavem Donutilem, Simonou Stašovou, Jaromírem Dulavou a Jitkou Sedláčkovou. Na konec měsíce je ohlášena premiéra komedie Zdeňka Trošky Doktor od Jezera hrochů.

Začátkem března bude následovat upravený snímek z roku 1982 Jarmareční bouda, který tehdy získal ceny na festivalech nezávislého filmu. Krátce poté byl zakázán a promítal se jen po filmových klubech a také v zahraničí. Scenárista a režisér Pavel Dražan se ho rozhodl s několika úpravami realizovat znovu. Před kamerou Diviše Marka měl například Jaroslava Duška, Pavla Lišku a Dana Bártu. Obrázek zdroj: tisková zpráva

Do konce března se v kinech z celovečerních hraných projektů objeví ještě Habermanův mlýn Juraje Herze, film Ženy v pokušení, do kterého režisér Jiří Vejdělek obsadil Elišku Balzerovou, Lenku Vlasákovou, Veroniku Kubařovou, Jiřího Macháčka a Romana Zacha, a zřejmě i nezávislý historický černobílý snímek s názvem Babička aneb Jak to bylo doopravdy. V čele amatérského štábu byli režisér, scenárista a kameraman Petr Vaněk a producent Martin Procházka.

"Jiří Macháček, Jaroslav Dušek, Aňa Geislerová, Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Miroslav Donutil, Eva Holubová ani Emílie Vášáryová v tomto filmu nehrají," vzkazují divákům tvůrci na internetových stránkách www.babickafilm.cz. "Není to parodie, chtěli jsme to natočit vážně, ale vymklo se nám to z ruky," komentuje to Procházka, který nakonec ztvárnil titulní roli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.