Depardieu si zajel do Abcházie, vysloužil si gruzínský protest

5. 7. 2013 9:00 - Téma | Autor: Michal Burkoň

Depardieu si zajel do Abcházie, vysloužil si gruzínský protest

Francouzský herec Gérard Depardieu, který se prý nejen díky čerstvému pasu stále víc cítí Rusem, má problém s gruzínskými úřady. Při nedávné návštěvě jihu Ruské federace navštívil Abcházii, což je gruzínská provincie, která s podporou Moskvy vyhlásila nezávislost. Pro Tbilisi je ale Abcházie stále součástí gruzínského území a k její návštěvě je zapotřebí souhlasu gruzínských úřadů. Ten Depardieu neměl.

Náměstek gruzínského ministra pro návrat okupovaných území Ketevan Cichelašvili na dálku Depardieua varoval, že jeho jednání je podle gruzínských zákonů trestné. Kriminál mu ale podle Cichelašviliho nehrozí. "Nejspíš ani nemá tušení, co se v Abcházii děje," řekl gruzínský politik novinářům.

Čtyřiašedesátiletý francouzský herec dostal letos v lednu ruské občanství na přímluvu prezidenta Vladimira Putina. Zájem o ruský pas projevil v souvislosti s vysokým zdaněním bohatých, které zavedla francouzská socialistická vláda. Milionářská daň ve Francii dosahuje 75 procent.

Samostatnost Abcházie, stejně jako nedaleké Jižní Osetie, drtivá většina států světa neuznává. Kromě Moskvy navázaly s oběma separatistickými provinciemi "diplomatické styky" Venezuela, Nikaragua a tichomořský ostrov Nauru. Jiný tichomořský ostrovní stát Vanuatu si v květnu své předchozí rozhodnutí rozmyslel a uznání Abcházie a Jižní Osetie odvolal.

Gérard Depardieu

Úměrně s tím, jak Depardieu zapouští kořeny v Rusku, klesá jeho popularita ve Francii. Opovržení v rodné zemi herec nedávno vyvolal svou návštěvou v severokavkazském Čečensku, kde se objímal s místním diktátorským prezidentem a Putinovým oblíbencem Ramzanem Kadyrovem. Jak napsala agentura Reuters, Depardieu se v poslední době dostává na stránky noviny spíš kvůli svému bizarnímu chování než díky filmovým rolím.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

13. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Harry Potter? Avengers? Bondovky? Ani náhodou, největší filmový fenomén všech dob jsou Star Wars.
Akira nedorazí za dva roky

Akira nedorazí za dva roky

12. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros. nás moc nepotěšilo a zároveň mám udělalo radost. Nejdřív ale ta horší zpráva, která je už částečně obsažená v titulku. Akira jen tak nebude.
Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

11. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Guillermo del Toro se vrací, byť tentokrát z pozice producenta. O režii slibně vypadajícího hororu Antlers se postaral Scott Cooper a vypadá to, že si ho del Toro hezky pohlídal.
Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

10. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Netflix má hodně zajímavý konec roku. Na jedné straně bojuje s cenově levnou a obsahově bohatou nabídkou konkurenčního Disney+ (u nás snad příští rok), zatímco na druhé straně tahá z rukávu jednu pecku za druhou.