Depardieu si zajel do Abcházie, vysloužil si gruzínský protest

5. 7. 2013 - 9:00 | Téma | Michal Burkoň

Depardieu si zajel do Abcházie, vysloužil si gruzínský protest zdroj: tisková zpráva

Francouzský herec Gérard Depardieu, který se prý nejen díky čerstvému pasu stále víc cítí Rusem, má problém s gruzínskými úřady. Při nedávné návštěvě jihu Ruské federace navštívil Abcházii, což je gruzínská provincie, která s podporou Moskvy vyhlásila nezávislost. Pro Tbilisi je ale Abcházie stále součástí gruzínského území a k její návštěvě je zapotřebí souhlasu gruzínských úřadů. Ten Depardieu neměl.

Náměstek gruzínského ministra pro návrat okupovaných území Ketevan Cichelašvili na dálku Depardieua varoval, že jeho jednání je podle gruzínských zákonů trestné. Kriminál mu ale podle Cichelašviliho nehrozí. "Nejspíš ani nemá tušení, co se v Abcházii děje," řekl gruzínský politik novinářům.

Čtyřiašedesátiletý francouzský herec dostal letos v lednu ruské občanství na přímluvu prezidenta Vladimira Putina. Zájem o ruský pas projevil v souvislosti s vysokým zdaněním bohatých, které zavedla francouzská socialistická vláda. Milionářská daň ve Francii dosahuje 75 procent.

Samostatnost Abcházie, stejně jako nedaleké Jižní Osetie, drtivá většina států světa neuznává. Kromě Moskvy navázaly s oběma separatistickými provinciemi "diplomatické styky" Venezuela, Nikaragua a tichomořský ostrov Nauru. Jiný tichomořský ostrovní stát Vanuatu si v květnu své předchozí rozhodnutí rozmyslel a uznání Abcházie a Jižní Osetie odvolal.

Gérard Depardieu Gérard Depardieu ve filmu A Farewell to Fools | zdroj: tisková zpráva

Úměrně s tím, jak Depardieu zapouští kořeny v Rusku, klesá jeho popularita ve Francii. Opovržení v rodné zemi herec nedávno vyvolal svou návštěvou v severokavkazském Čečensku, kde se objímal s místním diktátorským prezidentem a Putinovým oblíbencem Ramzanem Kadyrovem. Jak napsala agentura Reuters, Depardieu se v poslední době dostává na stránky noviny spíš kvůli svému bizarnímu chování než díky filmovým rolím.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.