Depardieu si zajel do Abcházie, vysloužil si gruzínský protest

5. 7. 2013 - 9:00 | Téma | Michal Burkoň

Depardieu si zajel do Abcházie, vysloužil si gruzínský protest zdroj: tisková zpráva

Francouzský herec Gérard Depardieu, který se prý nejen díky čerstvému pasu stále víc cítí Rusem, má problém s gruzínskými úřady. Při nedávné návštěvě jihu Ruské federace navštívil Abcházii, což je gruzínská provincie, která s podporou Moskvy vyhlásila nezávislost. Pro Tbilisi je ale Abcházie stále součástí gruzínského území a k její návštěvě je zapotřebí souhlasu gruzínských úřadů. Ten Depardieu neměl.

Náměstek gruzínského ministra pro návrat okupovaných území Ketevan Cichelašvili na dálku Depardieua varoval, že jeho jednání je podle gruzínských zákonů trestné. Kriminál mu ale podle Cichelašviliho nehrozí. "Nejspíš ani nemá tušení, co se v Abcházii děje," řekl gruzínský politik novinářům.

Čtyřiašedesátiletý francouzský herec dostal letos v lednu ruské občanství na přímluvu prezidenta Vladimira Putina. Zájem o ruský pas projevil v souvislosti s vysokým zdaněním bohatých, které zavedla francouzská socialistická vláda. Milionářská daň ve Francii dosahuje 75 procent.

Samostatnost Abcházie, stejně jako nedaleké Jižní Osetie, drtivá většina států světa neuznává. Kromě Moskvy navázaly s oběma separatistickými provinciemi "diplomatické styky" Venezuela, Nikaragua a tichomořský ostrov Nauru. Jiný tichomořský ostrovní stát Vanuatu si v květnu své předchozí rozhodnutí rozmyslel a uznání Abcházie a Jižní Osetie odvolal.

Gérard Depardieu Gérard Depardieu ve filmu A Farewell to Fools | zdroj: tisková zpráva

Úměrně s tím, jak Depardieu zapouští kořeny v Rusku, klesá jeho popularita ve Francii. Opovržení v rodné zemi herec nedávno vyvolal svou návštěvou v severokavkazském Čečensku, kde se objímal s místním diktátorským prezidentem a Putinovým oblíbencem Ramzanem Kadyrovem. Jak napsala agentura Reuters, Depardieu se v poslední době dostává na stránky noviny spíš kvůli svému bizarnímu chování než díky filmovým rolím.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.