Dejte mi pokoj! - recenze nové francouzské komedie

9. 5. 2015 12:00 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Dejte mi pokoj! - recenze nové francouzské komedie

Komedii o tom, jak si jeden týpek chce v klidu poslechnout obyčejnou gramodesku a není mu to lidmi z jeho okolí dopřáno, nepochopí každý. Christian Clavier ve filmu Dejte mi pokoj! režiséra Patrice Leconteho oživuje to nejlepší z francouzských konverzačních komedií a předvádí to na zájmu hudebně založeného člověka, který prostě stále dost lidí nechápe.

Tak tedy poslechnout si v křesle oblíbenou nahrávku není nic divného. Sám mám období, kdy si doma zhasnu, vytáhnu si svoji oblíbenou desku, či SACD disk a dám si klidně dvě hodiny dobré muziky. Někdy sedím, jindy ležím a pozor, občas také chodím. A jen poslouchám. Je to koníček člověka, který má rád dobrou muziku a je úplně normální. Jakmile si pořídíte manželku, parterku, děti a blbé přátele, muzikálně poslechové okamžiky se smrsknou na pár chvil v roce. Tak to prostě je. pak si jen dokupujete nahrávky a doufáte, že ti všichni kolem zmizí a vy budete mít čas.

Úvodní odstavec jsem prostě musel napsat, protože zápletka z komedie Dejte mi pokoj! je krutě realistická, pravdivá a většinou naprosto neřešitelná. Michel Leproux (Clavier) objeví na blešáku vzácnou vinylovou gramodesku. Odnese si ji domu a chce si ji pustit. Má sbírku desek, parádní gramec, dobrou audio sestavu a tlupu idiotů kolem sebe. Manželka si chce zrovna dneska popovídat o tom, jak mu kdysi byla nevěrná. Jeho zcela ubohý syn chce do jeho bytu nastěhovat tlupu nelegálů (aby projevil své multi-kulti srdéčko), uklízečka s nosem jak od Dalího musí zrovna ten den dělat randál, instalatér také... A do toho ještě milenka, co chce jeho ženě prozradit, že je milenkou.

Jasně, je to poněkud zbytečně velký šrumec, když si uvědomíme, že je to všechno ve filmu jen proto, aby režisér ukázal bezmoc chlapíka, co má prostě rád jen dobrou muziku. Tak to ale někdy bývá a absurdní humor, třeskuté dialogy a naprosto nepochopitelné situace mávají někdy našimi životy hodně krutě. V den, kdy si chcete jen přehrát dobrou desku, se musí všechno "potentočkovat". To bylo oblíbené slovo mé babičky a musím uznat, že Michelovi se ten den potentočkuje opravdu hodně věcí v životě.

dejte01

Dejte mi pokoj! není kdovíjakým dílem k zapamatování, ale to kdysi Blbec k večeři také nebyl. Je to solidně převedená divadelní hra na filmové plátno, která všechny české řachandy převyšuje nejen díky solidnímu scénáři, ale i díky dobrému filmařskému řemeslu jako jsou střih a kamera.

Jasně, ten šťouchanec nebyl nutný, ale přesně tohle mi napadlo. Kdy jsem viděl naposledy českou komedii "o ničem", co by bavila a divák si u ní nepřipadal jako blb. Posledních dvacet let určitě ne.

Dejte mi pokoj! potěší každého, kdo chce vypnout a jen se smát. Je určena všem, kdo ještě humor vnímají jako nástroj patřící do úst a vtipy pramenící z dialogů jej nenudí.

Hodnocení: 80 %

 

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chris Pratt a Tom Holland se ve Frčíme vydají na výlet s polovinou otce

Chris Pratt a Tom Holland se ve Frčíme vydají na výlet s polovinou otce

14. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Nová pixarovka se sice v češtině jmenuje Frčíme, ale klidně by se jí mohlo přezdívat „fantasy z předměstí“. Dva bratři z úplně běžného, na pohled nudného předměstí se totiž vydají na dobrodružství, jenže vtip je v tom, že tohle předměstí je úplně obyčejné zcela jinak.
Recenze: Blíženec – dva Smithové a technologická revoluce?

Recenze: Blíženec – dva Smithové a technologická revoluce?

11. 10. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Will Smith bojuje proti svému mladšímu klonu a Ang Lee se pokouší naznačit, jak by mohly filmy vypadat v blízké budoucnosti.
Klony útočí: před Willem Smithem se se svým mladším já rval Schwarzenegger i Eddie Murphy

Klony útočí: před Willem Smithem se se svým mladším já rval Schwarzenegger i Eddie Murphy

10. 10. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

V akčním thrilleru Blíženec se Will Smith musí porvat se svým mladším klonem. A není jedinou hereckou hvězdou, která měla v kinech podobný problém.
John Wick s ženskou hrdinkou? Spin-off prý chystá Len Wiseman

John Wick s ženskou hrdinkou? Spin-off prý chystá Len Wiseman

9. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Železo se musí kout dokut je žhavé, a proto se začne už brzy natáčet první spin-off k Johnu Wickovi.