Dějiny násilí

11. 11. 2005 - 15:02 | Téma | red

Dějiny násilí zdroj: tisková zpráva

Dějiny násilí jsou thrillerem, který říká, že zdánlivě jednoznačné věci jsou ve skutečnosti jiné, než se zdají být navenek

Dějiny násilí jsou thrillerem, který říká, že zdánlivě jednoznačné věci jsou ve skutečnosti jiné, než se zdají být navenek. Stejný rys platí i o filmu samotném: chvíli trvá, než pod jeho jednorozměrnými obrazy vykrystalizuje komplexní žánrová a tematická struktura. Nejednoznačností a zkoumáním věcí skrytých pod povrchem jsou Dějiny násilí typickým filmem režiséra Davida Cronenberga, který se „dívá pod kameny” už několik dekád.

Davida Cronenberga trvale fascinují zejména fyzické (Moucha) i psychické (Pavouk) proměny člověka a role médií ve světě (Videodrom, eXistenZ). Obojí v jeho pojetí nemá daleko k násilí a obojí se objevuje i v jeho nejnovějším filmu, který analyzuje mechanismy násilí v životě jedince i společnosti.

Tím jedincem je Tom Stall (Viggo Mortensen), hlava barvotiskově ideální rodiny z amerického Středozápadu. Tom má v městečku Millbrook malé bistro, jeho žena Edie (Maria Bello) pracuje jak právnička, syn Jack (debutující Ashton Holmes) chodí na střední školu a dcerka Sarah na základní. Jednoho dne Tom v bistru v sebeobraně zabije dva násilníky, stane se mediálním hrdinou a rodinná idyla je ta tam. Co hůř, Toma navštíví záhadný cizinec (Ed Harris, výhružný jako v Lidské skvrně) a začne dělat narážky, že tenhle táta od rodiny je ve skutečnosti bývalý zabiják z Filadelfie.

Přímočarost, okamžitá rozpoznatelnost žánrových stereotypů a úspornost, s jakou Cronenberg odvypráví natolik komplexní film za pouhou hodinu a půl, jsou zavádějící. V Dějinách násilí však pracuje natolik autorský režisér s tak ikonickým materiálem, že věci prostě nemůžou zůstat bez přesahu. V podstatě jde o spojení tří žánrů: televizního seriálu z amerického maloměsta, psychologického dramatu o rodině vystavené nečekaným podmínkám a gangsterky. Tyto žánry se navzájem nemíchají, ale jsou sjednocené charakterovou studií člověka se dvěma životy a hitchcockovským motivem muže, jenž se vinou záměny identit dostal do světa na odvrácené straně zákona. Zároveň se jedná o komiksovou adaptaci. „Je na tom něco klasického, a přesto člověk nemá dojem, že to vlastně už všechno zná,” popisuje kombinovanou povahu svého filmu Cronenberg.

Díky pevné žánrové půdě jsou Dějiny násilí v první rovině divácky velmi vstřícné, ale tomu, kdo chce spolu s režisérem vidět věcem pod kůži, nabízejí i velmi otevřené interpretace. Nejednoznačnost začíná už u originálního názvu: History of Violence lze vedle celospolečensky vyznívajících Dějin násilí přeložit i jako individuální Příběh násilí. Obojí platí. Kolem nevšedního, ale realistického Tomova osudu se totiž rýsují poukazy na to, jak násilí vzniká, jak na mnoha úrovních prorůstá naše životy a společnost a jak zásadní součást lidského jednání i kultury tvoří. Motivy školní šikany (Jack), domácích sporů (Tom a Edie), násilí anonymního a náhodného (vrazi v motelu) i „podepsaného“ a cíleného (gangsteři) či vztahu mezi institucemi a násilím (škola, šerif, média) vytvářejí poměrně vyčerpávají studii, jejíž myšlenkové předivo se ještě násobí dalšími spojitostmi (gang je jen jiný způsob rodiny).

Cronenbergův oblíbený motiv proměny se zde projevuje v psychologické vrstvě. Zatímco hlavní hrdina je oproti režisérově tradici již „proměněný“ (z gangstera na milujícího otce) a musí se bolestně rozpomínat na svou předchozí formu, jeho manželka i syn v sobě pod vlivem událostí netušené hlubiny teprve nacházejí. Dispozice k násilí i jeho vazby na sexualitu, které tam odhalí, jsou pak zcela v tradici Cronenbergovy fascinace animální pudovostí v lidském jednání. Zobrazování samotného násilí ve filmu odporuje dnešní tarantinovské a matrixovské tradici stylizace či estetizace a je zneklidňující, ošklivé, fascinující a skutečné - asi jako železniční neštěstí. Herecky Dějiny násilí disponující jednou z nejsilnějších sestav v poslední době, přičemž každý z hlavních představitelů dokáže zahrát jak zavádějící „slupku“, tak i temnější nitro své role. Také zásluhou herců příběh končí dráždivě ambivalentně.

A aby byl portrét tohoto neobyčejně mnohostranného filmu kompletní, je třeba dodat, že Dějiny násilí jsou vedle své myšlenkové hloubky a autorské bravury ještě nepokrytě zábavné - a to v mainstreamovém smyslu slova. Kolik režisérů dnes tohle umí?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.