Danny Elfman: Charlie and the Chocolate Factory – soundtrack

25. 1. 2008 - 13:41 | Téma | red

Danny Elfman: Charlie and the Chocolate Factory – soundtrack zdroj: tisková zpráva

Hned z kraje je třeba poznamenat, že soundtrack k novému projektu Tima Burtona a Dannyho Elfmana vyvolává velké rozpaky, a to především kvůli úvodní pětici písniček z Elfmanova pera i hlasu, při jejichž poslechu jsem si připadáte jako na nákupu ve vánočním hračkářství

Hned z kraje je třeba poznamenat, že soundtrack k novému projektu Tima Burtona a Dannyho Elfmana vyvolává velké rozpaky, a to především kvůli úvodní pětici písniček z Elfmanova pera i hlasu, při jejichž poslechu jsem si připadáte jako na nákupu ve vánočním hračkářství. Představte si zástup roztomile se pitvořících hlasů (ovšem ve chvíli, kdy si uvědomíte, že většina z nich patří zrzatému ďáblu Elfmanovi, začne to na vás působit lehce perverzním dojmem) smíchaných buďto s velice infantilní instrumentací nebo naopak velice hravou pop/jazz/groovy orchestrací, která upomene Elfmanovo působení v rockových kapelách... Jedná se o velice těžko stravitelný materiál, zvláště v momentě, kdy se začínáte obávat, zda-li celý soundtrack nezní takto...

Jak už ale bylo řečeno výše, naštěstí nezní a od šesté skladby Main Titles se vám dostane porce kvalitní Elfmanovy hudby s tou tolik typickou, kouzelnou, mrazivou a zároveň strašidelnou atmosférou, díky které je každý Elfmanův soundtrack k Burtonovu filmu tolik očekávaný.

Bylo by asi úplně nejjednodušší napsat, že můžete očekávat něco mezi Nightmare Before Christmas, Ospalou dírou a Střihorukým Edwardem. To by koneckonců bylo asi nejpřesnější, protože Charlie má v sobě hodně děsuplných a mohutných chorálových pasáží (Wonka´s First Shop), spousty jemných objevitelských momentů, kdy se z temných a strašidelných ploch vše vyjasní v krásně srdceryvné pointě, jako když Winona Ryderová v tajuplném domě na kopci poprvé najde rozcuchaného střihorukého Edwarda (Charlie´s Birthday Bar). No a pochopitelně nechybí ani ty typické démonické/hračičkovské skladby, které už téměř před dvaceti o Elfmanovi jasně řekly, že ten chlapík je hodně výjimečný autor (např. Main Titles).

Co je tentokrát na celém soundtracku zcela nového, je množství etnických pasáží, spousty strunných nástrojů, exotických vokálů, bong a dalších perkusí, kterými Elfman dobarvuje skladby jako The Indian Palace, Loompa Land, Boat Arrives či River.

Verdikt: Teto soundtrack vůbec není takový, jak by se zpočátku mohl zdát. Jen si na něj musíte dávat pozor a nenechat se napálit.

Hodnocení: 80%

Seznam skladeb:
01. Wonka´s Welcome Song (1:01)
02. Augustus Gloop (3:10)
03. Violet Beauregarde (2:08)
04. Veruca Salt (2:13)
05. Mike Teavee (1:32)
06. Main Titles (5:00)
07. Wonka´s First Shop (1:42)
08. The Indian Palace (3:16)
09. Wheels in Motion (3:17)
10. Charlie´s Birthday Bar (1:53)
11. The Golden Ticket Factory (3:03)
12. Chocolate Explorers (2:14)
13. Loompa Land (1:42)
14. The Boat Arrives (1:15)
15. The River Cruise (1:54)
16. First Candy (1:21)
17. Up And Out (3:11)
18. The River Cruise Part 2 (1:57)
19. Charlie Declines (1:32)
20. Finale (3:46)
21. End Credit Suite (7:01)

Celkový čas: 54:08

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.