Další žaloba kvůli filmu Báthory se projedná u soudu v listopadu

23. 9. 2010 8:00 - Téma | Autor: red

Další žaloba kvůli filmu Báthory se projedná u soudu v listopadu

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes odročil projednávání další ze žalob společnosti Jakubisko film manželů Juraje a Deany Jakubiskových na Českou spořitelnu a.s., od které si půjčili peníze na natočení snímku Bathory. Společnosti se nelíbí, že by měla platit deset procent z veškerých výnosů filmu, a domáhá se neplatnosti úvěrové smlouvy. Kauzu soud bude projednávat až v listopadu.

Jakubiskovi v žalobě uvádějí, že film Bathory vydělal jen v České republice více než 85 milionů korun a společně s výdělky ze Slovenské republiky za dobu přibližně pěti měsíců od premiéry je to asi 6,5 milionu eur (přibližně 160 milionů korun). Manželé Jakubiskovi by tak museli podle smlouvy bance zaplatit za toto období 16 milionů korun.

Podle žaloby však Česká spořitelna neupřesnila, co si pod pojmem veškeré výnosy představuje, a neposkytla za svůj požadavek žádnou protihodnotu. Za úvěr Jakubiskovi platí běžné úroky.

Bathory, Deana Horváthová - Jakubisková, Anna Friel

Právní zástupce Jakubiskových Gabriel Brenka žalobu odůvodňuje tím, že zákon o bankách neumožňuje, aby při poskytování úvěrů sjednávaly "jak standardní úrokový mechanismus, tak i pohyblivou část odměny podle úspěšnosti podnikání klienta".  Manželé Jakubiskovi vedou s Českou spořitelnou podle jejich právního zástupce Brenky osm soudních sporů, z toho jeden na Slovensku.

Už v květnu soud jednu ze žalob Jakubiskových na banku pravomocně zamítl. Počátkem září pak pražský městský soud rozhodl, že společnost musí bance zaplatit směnku na 54 milionů korun. Rozsudek není pravomocný a Jakubiskovi zvažují odvolání.

Bathory, Anna Friel

Snímek Juraje Jakubiska Bathory se s rozpočtem 13,3 milionu eur (zhruba 328 milionů korun) zařadil k nejnákladnějším filmům ve střední Evropě. Vznikl v koprodukci Česka, Slovenska, Maďarska a Británie. Podle Jakubiskové usnadnila jeho natočení Česká televize, která poskytla 35 milionů korun, a slovenské ministerstvo kultury příspěvkem jednoho milionu eur (zhruba 25 milionů korun). Evropský fond Eurimages filmu přidělil 650.000 eur (16 milionů korun) a Fond české kinematografie přispěl sedmi miliony korun.

Zpracování legendy o čachtické paní vyneslo Jakubiskovi Českého lva za nejlepší výtvarný počin, snímek se také stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 2008. Na Českého lva byl nominován i v kategoriích kamera a herecký výkon v hlavní ženské roli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.