Další žaloba kvůli filmu Báthory se projedná u soudu v listopadu

23. 9. 2010 - 8:00 | Téma | red

Další žaloba kvůli filmu Báthory se projedná u soudu v listopadu zdroj: tisková zpráva

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes odročil projednávání další ze žalob společnosti Jakubisko film manželů Juraje a Deany Jakubiskových na Českou spořitelnu a.s., od které si půjčili peníze na natočení snímku Bathory. Společnosti se nelíbí, že by měla platit deset procent z veškerých výnosů filmu, a domáhá se neplatnosti úvěrové smlouvy. Kauzu soud bude projednávat až v listopadu.

Jakubiskovi v žalobě uvádějí, že film Bathory vydělal jen v České republice více než 85 milionů korun a společně s výdělky ze Slovenské republiky za dobu přibližně pěti měsíců od premiéry je to asi 6,5 milionu eur (přibližně 160 milionů korun). Manželé Jakubiskovi by tak museli podle smlouvy bance zaplatit za toto období 16 milionů korun.

Podle žaloby však Česká spořitelna neupřesnila, co si pod pojmem veškeré výnosy představuje, a neposkytla za svůj požadavek žádnou protihodnotu. Za úvěr Jakubiskovi platí běžné úroky.

Bathory, Deana Horváthová - Jakubisková, Anna Friel

Právní zástupce Jakubiskových Gabriel Brenka žalobu odůvodňuje tím, že zákon o bankách neumožňuje, aby při poskytování úvěrů sjednávaly "jak standardní úrokový mechanismus, tak i pohyblivou část odměny podle úspěšnosti podnikání klienta".  Manželé Jakubiskovi vedou s Českou spořitelnou podle jejich právního zástupce Brenky osm soudních sporů, z toho jeden na Slovensku.

Už v květnu soud jednu ze žalob Jakubiskových na banku pravomocně zamítl. Počátkem září pak pražský městský soud rozhodl, že společnost musí bance zaplatit směnku na 54 milionů korun. Rozsudek není pravomocný a Jakubiskovi zvažují odvolání.

Bathory, Anna Friel zdroj: tisková zpráva

Snímek Juraje Jakubiska Bathory se s rozpočtem 13,3 milionu eur (zhruba 328 milionů korun) zařadil k nejnákladnějším filmům ve střední Evropě. Vznikl v koprodukci Česka, Slovenska, Maďarska a Británie. Podle Jakubiskové usnadnila jeho natočení Česká televize, která poskytla 35 milionů korun, a slovenské ministerstvo kultury příspěvkem jednoho milionu eur (zhruba 25 milionů korun). Evropský fond Eurimages filmu přidělil 650.000 eur (16 milionů korun) a Fond české kinematografie přispěl sedmi miliony korun.

Zpracování legendy o čachtické paní vyneslo Jakubiskovi Českého lva za nejlepší výtvarný počin, snímek se také stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 2008. Na Českého lva byl nominován i v kategoriích kamera a herecký výkon v hlavní ženské roli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.