Colin Firth prý v roli Jiřího VI. předvedl nejlepší výkon kariéry

27. 10. 2010 - 11:00 | Téma | red

Colin Firth prý v roli Jiřího VI. předvedl nejlepší výkon kariéry zdroj: tisková zpráva

Britský herec Colin Firth si říká o Oscara za roli zadrhávajícího krále Jiřího VI. ve snímku King's Speech (Králova řeč). Shoduje se na tom řada kritiků po evropské premiéře snímku na Londýnském filmovém festivalu.

Padesátiletý Firth byl nominován na Oscara už loni za úlohu homosexuálního profesora ve filmovém debutu návrháře Toma Forda Single Man. Tentokrát hraje otce nynější britské královny Alžběty II., který se ještě jako vévoda z Yorku potýká se svým koktáním. Nejhorší je při veřejných vystoupeních a život mu navíc ztrpčuje příchod rozhlasu, který jeho vadu přenáší do celého světa.

Po katastrofálním rozhlasovém vystoupení ve Wembley v roce 1925 na výstavě britského impéria, kterým film začíná, mu jeho manželka (Helena Bonham Carter) najde australského logopeda Lionela Loguea (Geoffrey Rush). Neformální Australan se snaží upjatého a nervózního vévodu z Yorku především uvolnit a říká mu Bertie.

King's Speech ale není jen příběhem koktavého prince. Odehrává se na pozadí krize, kdy jeho bratr, král Edward VIII. (Guy Pearce) v roce 1936 abdikuje, aby si mohl vzít rozvedenou Američanku Wallis Simpsonovou. Vévoda z Yorku se tak stane králem Jiřím VI. v době, kdy je země na prahu války s Hitlerem a potřebuje sjednocující hlas. Film vrcholí klíčovým rozhlasovým projevem k národu poté, co Británie vstoupila do války.

Colin Firth na tiskové konferenci v Londýně před premiérou snímku připustil, že způsob, jakým hraje vadu řeči svého hrdiny, nemusí přesně odpovídat realitě. "Museli jsme kvůli příběhu začít tak, aby na tom byl při projevu ve Wembley opravdu špatně, aby se to mohlo na konci aspoň trochu zlepšit, protože se nikdy zcela nevyléčil," řekl Firth. "Ale jisté je, že to pro něj bylo velmi, velmi vyčerpávající."

King's Speech zdroj: tisková zpráva

Potvrzuje to i fakt, že manželka Jiřího VI., pozdější královna matka, byla proti tomu, aby o jejím muži byl natočen film - přestože právě ona mu našla Loguea, který mu pomohl a s nímž se pak přátelil celý život.

Scenárista Martin Seidler chtěl napsat film o Jiřím VI. už počátkem 80. let a napsal královně matce, jestli jí takový projekt nebude vadit.

"Řekla prý 'Dokud jsem naživu, tak prosím ne. Vzpomínky na ty události jsou stále příliš bolestivé'," uvedl Seidler. "Jako dobrý Brit jsem souhlasil s tím, že počkám. Říkal jsem si, jak dlouho to může trvat? No, opustila nás až za 28 let," uvedl Seidler v souvislosti s tím, že královna matka zemřela v roce 2002 ve věku 101 let. Seidler, který sám v mládí koktal, pak začal scénář psát v roce 2005.

Čekání se ale na každý pád vyplatilo a snímek, který natočil britský režisér Tom Hooper (Prokletý klub), sklízí ceny a skvělé kritiky. Vyhrál hlavní cenu na festivalu v Torontu a v Londýně jej jinak cyničtí filmoví novináři odměnili netypickým dlouhým potleskem.

"Ohromně zábavný a skvěle natočený film...se bude líbit širokému spektru diváků. Zpočátku vypadá jako konvenční britské dobové drama o královské rodině, ale ve skutečnosti poskytuje vtipný a elegantní nový pohled na krizi kolem abdikace," napsal The Guardian.

Kritici se shodují, že je ještě brzy odhadovat šance na Oscara pro nejlepší film, ale počítají přinejmenším s další nominací pro Colina Firtha. "Loni nominovaný Colin Firth má velmi dobrou šanci získat Oscara pro nejlepšího herce za roli muže, který se stal králem proti své vůli," napsal americký list The Los Angeles Times.

"Colin Firth předvedl nejlepší výkon kariéry...film potvrzuje oscarovou horečku, která ho obklopuje," uvedl London Evening Standard.

Firth se ale snaží oscarové předpovědi nepřeceňovat. "Je to doklad pozitivní reakce diváků a to člověka neuvěřitelně uspokojuje, protože to potvrzuje naši tvrdou práci a dobrý pocit, který jsem z filmu měl. Ale dobrý pocit jsem už měl mnohokrát a pak po vás hází shnilá rajčata. Není v tom naprosto žádná spravedlnost," řekl v Londýně.

Film půjde do britských kin 7. ledna. Z komerčního hlediska mu nepochybně pomůže, že britské úřady jej zpřístupnily dětem od 12 let. Dosud byl nepřístupný do 15 let, protože budoucí král při terapii místy mluví sprostě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.
Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

11. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Disney+ přijde do Česka už 14. června, tedy zhruba za měsíc a teď se můžete do nové streamovací služby už předběžně zaregistrovat.