Clint Eastwood a další hvězdy bojují proti zrušení britské rady dotující filmy

11. 8. 2010 - 19:55 | Téma | red

Clint Eastwood a další hvězdy bojují proti zrušení britské rady dotující filmy zdroj: tisková zpráva

Hollywoodský herec a režisér Clint Eastwood vyzval britského ministra financí George Osbornea, aby znovu zvážil záměr zrušit Britskou filmovou radu (UKFC), která podporuje natáčení domácích filmů. Nová britská koaliční vláda oznámila její zrušení minulý měsíc v rámci rozpočtových škrtů. Napsala o tom agentura Reuters.

Dopis od několikanásobného držitele prestižního filmařského ocenění Oscar je nejnovější salvou v kampani filmařů a celebrit za zachování UKFC, která lobbuje za britský filmový průmysl a do lokálních filmových počinů ročně investuje 15 milionů liber (téměř 445 milionů korun).

Eastwood v dopise mimo jiné napsal, že díky informacím UKFC se mohl definitivně rozhodnout pro natáčení jednoho z jeho nejnovějších filmů, thrilleru Hereafter s Mattem Damonem ve Velké Británii. Bez její pomoci by prý "pravděpodobnost natáčení v Londýně byla podstatně nižší".

Podobnou výzvu s podpisem více než 50 herců včetně Jamese McAvoye nebo Emily Blunt minulý týden zveřejnil britský deník The Telegraph.

Britská filmová rada byla založena v roce 2000 na podporu britského filmového průmyslu. Od té doby rozdělila asi 160 milionů liber (4,8 miliardy korun) z Národní loterie mezi 900 filmů, které vydělaly kolem 700 milionů liber. Přispěla třeba na natočení filmů Blafuj jako Beckham, Poslední skotský král nebo Nepohodlný.

Ministr kultury Jeremy Hunt již dříve oznámil, že peníze na podporu filmu budou rozdělovány jiným, zatím neurčeným způsobem. Putovat by k filmařům mohly například přes Britský filmový ústav (BFI).

Rozhodnutí zrušit radu Hunt komentoval i v posledním vydání nedělníku The Observer. Upozornil mimo jiné na mzdy některých z 75 zaměstnanců UKFC, kde nejméně osm nejvyšších manažerů prý ročně bere více než 100.000 liber (takřka tři miliony korun). Nový premiér David Cameron se nedávno rozhodl si svůj plat snížit o pět procent na 142.500 liber. Financovat organizaci jako UKFC je podle Hunta "v dnešní době prostě nepřijatelné".

Rozhodnutí ministerstva na konci července kritizoval například režisér Mike Leigh, jehož filmy Vera Drake - žena dvou tváří a Happy-Go-Lucky dostaly podporu rady, nebo producent filmů jako Mona Lisa a Hra na pláč Stephen Woolley. Podle šéfa rušené rady Tima Bevana je vládní rozhodnutí "motivováno krátkodobým uvažováním a politickým prospěchem".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.