Clint Eastwood a další hvězdy bojují proti zrušení britské rady dotující filmy

11. 8. 2010 - 19:55 | Téma | red

Clint Eastwood a další hvězdy bojují proti zrušení britské rady dotující filmy zdroj: tisková zpráva

Hollywoodský herec a režisér Clint Eastwood vyzval britského ministra financí George Osbornea, aby znovu zvážil záměr zrušit Britskou filmovou radu (UKFC), která podporuje natáčení domácích filmů. Nová britská koaliční vláda oznámila její zrušení minulý měsíc v rámci rozpočtových škrtů. Napsala o tom agentura Reuters.

Dopis od několikanásobného držitele prestižního filmařského ocenění Oscar je nejnovější salvou v kampani filmařů a celebrit za zachování UKFC, která lobbuje za britský filmový průmysl a do lokálních filmových počinů ročně investuje 15 milionů liber (téměř 445 milionů korun).

Eastwood v dopise mimo jiné napsal, že díky informacím UKFC se mohl definitivně rozhodnout pro natáčení jednoho z jeho nejnovějších filmů, thrilleru Hereafter s Mattem Damonem ve Velké Británii. Bez její pomoci by prý "pravděpodobnost natáčení v Londýně byla podstatně nižší".

Podobnou výzvu s podpisem více než 50 herců včetně Jamese McAvoye nebo Emily Blunt minulý týden zveřejnil britský deník The Telegraph.

Britská filmová rada byla založena v roce 2000 na podporu britského filmového průmyslu. Od té doby rozdělila asi 160 milionů liber (4,8 miliardy korun) z Národní loterie mezi 900 filmů, které vydělaly kolem 700 milionů liber. Přispěla třeba na natočení filmů Blafuj jako Beckham, Poslední skotský král nebo Nepohodlný.

Ministr kultury Jeremy Hunt již dříve oznámil, že peníze na podporu filmu budou rozdělovány jiným, zatím neurčeným způsobem. Putovat by k filmařům mohly například přes Britský filmový ústav (BFI).

Rozhodnutí zrušit radu Hunt komentoval i v posledním vydání nedělníku The Observer. Upozornil mimo jiné na mzdy některých z 75 zaměstnanců UKFC, kde nejméně osm nejvyšších manažerů prý ročně bere více než 100.000 liber (takřka tři miliony korun). Nový premiér David Cameron se nedávno rozhodl si svůj plat snížit o pět procent na 142.500 liber. Financovat organizaci jako UKFC je podle Hunta "v dnešní době prostě nepřijatelné".

Rozhodnutí ministerstva na konci července kritizoval například režisér Mike Leigh, jehož filmy Vera Drake - žena dvou tváří a Happy-Go-Lucky dostaly podporu rady, nebo producent filmů jako Mona Lisa a Hra na pláč Stephen Woolley. Podle šéfa rušené rady Tima Bevana je vládní rozhodnutí "motivováno krátkodobým uvažováním a politickým prospěchem".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.