Čínská kina by měla promítat především filmy domácí výroby

29. 1. 2010 - 20:30 | Téma | red

Čínská kina by měla promítat především filmy domácí výroby zdroj: tisková zpráva

Provozovatele čínských kin by podle vlády měli dodržovat doporučenou kvótu, která stanovuje, že by dvě třetiny promítaných filmů měly být domácí výroby. Vláda tím chce podpořit místní filmový průmysl.

Mezi Číňany jsou však zahaniční především americké, snímky velmi oblíbené. Dokazuje to např. úspěch Cameronova sci-fi Avatar, který se stal komerčně nejúspěšnějším filmem v dosavadní historii země. Vydělal tam již více než 103 milionů dolarů (asi 1,9 miliardy korun). Napsala to agentura AP.

V minulém roce byly v Číně kromě Avataru vysílány také další filmové hity, jako např. katastrofický snímek 2012 nebo pokračování akční scifi režiséra Michaela Baye Transformers, z podtitulem Pomsta poražených, kterému se podařilo překonat 11 let starý rekord velkofilmu Titanic.

Čína podporuje domácí filmovou produkci a každoročně povoluje promítání jen dvaceti zahraničních komerčních snímků. To však nemá vliv na oblibu hollywoodských filmů mezi Číňany.

Světová obchodní organizace (WTO) však taková omezení importu filmů podle AP kritizuje a vyzvala Peking, aby zrušil kvóty omezující distribuování děl zábavního průmyslu.

V současné době však v Číně stoupá zájem i o domácí produkci. Čínský propagandistický film nazvaný v překladu Vznik republiky nezůstal s celkovým ziskem 61 milionů dolarů (asi 1,15 miliardy korun) příliš pozadu za úspěšnými filmy 2012 a Transformers: Pomsta poražených.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.