Čínská kina by měla promítat především filmy domácí výroby

- Téma autor: red

Provozovatele čínských kin by podle vlády měli dodržovat doporučenou kvótu, která stanovuje, že by dvě třetiny promítaných filmů měly být domácí výroby. Vláda tím chce podpořit místní filmový průmysl.

Mezi Číňany jsou však zahaniční především americké, snímky velmi oblíbené. Dokazuje to např. úspěch Cameronova sci-fi Avatar, který se stal komerčně nejúspěšnějším filmem v dosavadní historii země. Vydělal tam již více než 103 milionů dolarů (asi 1,9 miliardy korun). Napsala to agentura AP.

V minulém roce byly v Číně kromě Avataru vysílány také další filmové hity, jako např. katastrofický snímek 2012 nebo pokračování akční scifi režiséra Michaela Baye Transformers, z podtitulem Pomsta poražených, kterému se podařilo překonat 11 let starý rekord velkofilmu Titanic.

Čína podporuje domácí filmovou produkci a každoročně povoluje promítání jen dvaceti zahraničních komerčních snímků. To však nemá vliv na oblibu hollywoodských filmů mezi Číňany.

Světová obchodní organizace (WTO) však taková omezení importu filmů podle AP kritizuje a vyzvala Peking, aby zrušil kvóty omezující distribuování děl zábavního průmyslu.

V současné době však v Číně stoupá zájem i o domácí produkci. Čínský propagandistický film nazvaný v překladu Vznik republiky nezůstal s celkovým ziskem 61 milionů dolarů (asi 1,15 miliardy korun) příliš pozadu za úspěšnými filmy 2012 a Transformers: Pomsta poražených.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.