Chraň nás od zlého - recenze zbrusu nového hororu

3. 7. 2014 7:00 - Recenze | Autor: František Fuka

Chraň nás od zlého - recenze zbrusu nového hororu

Eric Bana hraje policajta Ralpha Sarchieho, který začne vyšetřovat podivná úmrtí a postupně zjistí, že má co do činění s posedlostí ďáblem. Naštěstí je ale nablízku supersexy kněz (Édgar Ramírez), který mu v boji s démony pomůže. A je to inspirováno skutečnými událostmi, respektive autobiografickou Sarchieho knihou!

Tento film nemá jiný důvod existence, než vyždímání pár dolarů z důvěřivých fanoušků té policejně-nadpřirozené knihy. A to ještě dost podvodným způsobem - viz dále.

Jeho námět je zcela dementní a postrádající jakoukoliv zajímavost. Prostě policajt zjišťuje, že všichni ti lidé spolu měli něco společného (našli v Iráku satanistický oltář) a všichni byli posedlí ďáblem - a umřeli. Nakonec najde posledního živého z nich a toho ďábla z něj hodlá vymítit - protože v rámci posedlosti ten vrah někde drží jeho manželku a dceru jako rukojmí (což je jedna z mnoha věcí, která se NIKDY NESTALA - viz dále).

Přestože film režíroval Scott Derrickson, který má jisté zkušenosti s hororovými filmy, jedná se o film vzácně nepodařený, který nejenže nefunguje jako plíživá hrůza, ale dokonce ani jako přehlídka klasických lekaček a/nebo digitálních triků. Nefunguje dokonce ani jako přehlídka razantního střihu a bizarních kamerových efektů. Ne. Nefunguje vůbec, a na několika místech je nechtěně směšný. Ale ne dost.

A má neuvěřitelné dvě hodiny.

Jediným zdrojem mírné zábavy pro mě při filmu bylo přemýšlení o tom, jak se asi ve skutečném životě stalo to, co na plátně vidíme v "dramatické nadsázce". Tedy například když hlavní hrdina objeví mrtvolu, ze které začne vylétávat strašidelné hejno hmyzu a k tomu se ozývají strašidelné zvuky, představoval jsem si, že ve skutečnosti Sarchie našel normální mrtvolu a ve vedlejším sklepě zrovna náhodou běžela pračka. A tak podobně...

Ale chyba lávky! Jak jsem dodatečně zjistil, Sarchieho kniha (přečtěte si tu úžasnou anotaci) nemá ZHOLA NIC SPOLEČNÉHO s dějem tohoto filmu - s výjimkou toho, že se hlavní hrdina stejně jmenuje a že se v ději vyskytují nějací démoni. Kniha popisuje několik samostatných "nadpřirozených" policejních případů. Film popisuje jeden případ, který se točí kolem démonického oltáře, objeveného americkými vojáky za války v Iráku v roce 2010. Kniha je z roku 2001. Stačí?

Vzpomínáte na polodebilní policejně-satanistický horor Konec světa? Tento 15 let starý film s Arnoldem je ve srovnání s Chraň nás od zlého geniálním, sofitistikovaným a strašidelným veledílem.

Hodnocení: 30 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

13. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Harry Potter? Avengers? Bondovky? Ani náhodou, největší filmový fenomén všech dob jsou Star Wars.
Akira nedorazí za dva roky

Akira nedorazí za dva roky

12. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros. nás moc nepotěšilo a zároveň mám udělalo radost. Nejdřív ale ta horší zpráva, která je už částečně obsažená v titulku. Akira jen tak nebude.
Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

11. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Guillermo del Toro se vrací, byť tentokrát z pozice producenta. O režii slibně vypadajícího hororu Antlers se postaral Scott Cooper a vypadá to, že si ho del Toro hezky pohlídal.
Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

10. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Netflix má hodně zajímavý konec roku. Na jedné straně bojuje s cenově levnou a obsahově bohatou nabídkou konkurenčního Disney+ (u nás snad příští rok), zatímco na druhé straně tahá z rukávu jednu pecku za druhou.