Chraň nás od zlého - recenze zbrusu nového hororu

3. 7. 2014 - 7:00 | Recenze | František Fuka

Chraň nás od zlého - recenze zbrusu nového hororu zdroj: tisková zpráva

Eric Bana hraje policajta Ralpha Sarchieho, který začne vyšetřovat podivná úmrtí a postupně zjistí, že má co do činění s posedlostí ďáblem. Naštěstí je ale nablízku supersexy kněz (Édgar Ramírez), který mu v boji s démony pomůže. A je to inspirováno skutečnými událostmi, respektive autobiografickou Sarchieho knihou!

Tento film nemá jiný důvod existence, než vyždímání pár dolarů z důvěřivých fanoušků té policejně-nadpřirozené knihy. A to ještě dost podvodným způsobem - viz dále.

Jeho námět je zcela dementní a postrádající jakoukoliv zajímavost. Prostě policajt zjišťuje, že všichni ti lidé spolu měli něco společného (našli v Iráku satanistický oltář) a všichni byli posedlí ďáblem - a umřeli. Nakonec najde posledního živého z nich a toho ďábla z něj hodlá vymítit - protože v rámci posedlosti ten vrah někde drží jeho manželku a dceru jako rukojmí (což je jedna z mnoha věcí, která se NIKDY NESTALA - viz dále).

zdroj: Archiv

Přestože film režíroval Scott Derrickson, který má jisté zkušenosti s hororovými filmy, jedná se o film vzácně nepodařený, který nejenže nefunguje jako plíživá hrůza, ale dokonce ani jako přehlídka klasických lekaček a/nebo digitálních triků. Nefunguje dokonce ani jako přehlídka razantního střihu a bizarních kamerových efektů. Ne. Nefunguje vůbec, a na několika místech je nechtěně směšný. Ale ne dost.

A má neuvěřitelné dvě hodiny.

Jediným zdrojem mírné zábavy pro mě při filmu bylo přemýšlení o tom, jak se asi ve skutečném životě stalo to, co na plátně vidíme v "dramatické nadsázce". Tedy například když hlavní hrdina objeví mrtvolu, ze které začne vylétávat strašidelné hejno hmyzu a k tomu se ozývají strašidelné zvuky, představoval jsem si, že ve skutečnosti Sarchie našel normální mrtvolu a ve vedlejším sklepě zrovna náhodou běžela pračka. A tak podobně...

Ale chyba lávky! Jak jsem dodatečně zjistil, Sarchieho kniha (přečtěte si tu úžasnou anotaci) nemá ZHOLA NIC SPOLEČNÉHO s dějem tohoto filmu - s výjimkou toho, že se hlavní hrdina stejně jmenuje a že se v ději vyskytují nějací démoni. Kniha popisuje několik samostatných "nadpřirozených" policejních případů. Film popisuje jeden případ, který se točí kolem démonického oltáře, objeveného americkými vojáky za války v Iráku v roce 2010. Kniha je z roku 2001. Stačí?

Vzpomínáte na polodebilní policejně-satanistický horor Konec světa? Tento 15 let starý film s Arnoldem je ve srovnání s Chraň nás od zlého geniálním, sofitistikovaným a strašidelným veledílem.

Hodnocení: 30 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.