Čestnou cenu na festivalu v Curychu převezme za Douglas kolega DeVito

23. 8. 2010 - 8:30 | Téma | red

Čestnou cenu na festivalu v Curychu převezme za Douglas kolega DeVito zdroj: tisková zpráva

Americký herec Michael Douglas dostane na podzimním filmovém festivalu ve švýcarském Curychu čestné ocenění Golden Icon (Zlatá ikona) za celoživotní dílo. Za hollywoodskou hvězdu cenu kvůli nemoci převezme počátkem října přítel a herecký kolega Danny DeVito, uvedli dnes organizátoři festivalu, který se uskuteční od 23. září do 3. října.

Douglas a DeVito žili za dob svých studií ve společném pokoji a od té doby jsou blízkými přáteli. Douglas se pod DeVittem jako režisérem zaskvěl v dramatu Válka Roseových (1989). V polovině 80. let se oba objevili před kamerou v dobrodružných filmech Honba za diamantem a Honba za klenotem Nilu.

Douglas v roce 1988 získal Oscara za hlavní mužskou hereckou roli ve snímku Wall Street.
Naopak jednu z prvních hereckých rolí DeVito získal v oscarovém filmu< Přelet nad kukaččím hnízdem (1975), který Douglas produkoval a režíroval ho Miloš Forman, jenž letos v Curychu rovněž převezme ocenění za celoživotní dílo. Festival v největším švýcarském městě rovněž čáslavskému rodákovi věnuje retrospektivu.

Pětašedesátiletý Douglas je podruhé ženatý, jeho manželkou je herecká kolegyně Catherine Zeta-Jones, s níž má dvě děti. Lékaři Douglasovi našli zhoubný nádor v hrtanu, ale doufají v jeho úplné uzdravení.

V loňském roce měl čestnou cenu za celoživotní dílo v Curychu převzít i režisér polského původu Roman Polanski. Nemohl si však ocenění osobně převzít, protože hned po příletu byl zatčen na základě amerického zatykače. Americká justice Polanského viní z toho, že měl v 70. letech v USA sex s nezletilou dívkou. Švýcarsko režiséra Spojeným státům nakonec nevydalo a po mnohaměsíčním domácím vězení na horské chatě v Gstaadu jej v červenci pustilo na svobodu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.