České lvy s přehledem vyhrál film Ve stínu režiséra Ondříčka

- Téma autor: Michal Burkoň

České lvy s přehledem vyhrál film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka; uspěl v devíti kategoriích - za hlavní mužskou roli byl oceněn Ivan Trojan. Tento nejlepší český film roku 2012 byl oceněn i za režii, scénář, kameru, hudbu, střih, zvuk a výtvarné řešení. Vítěze v jednotlivých kategoriích oznámila Česká filmová a televizní akademie ve Velkém sále pražské Lucerny. Snímek Ve stínu je temnou detektivkou s politickým nádechem z období před měnovou reformou v roce 1953, proměnil devět z 11 nominací.

Ve stínu - Český lev

Ve stínu - Český lev,zdroj: Archiv

Akademici udělili celkem 15 Českých lvů. Žádný další film už ale nezískal více než jedno ocenění. Po jednom lvu si odnesly snímky Čtyři slunceOdpad město smrt a Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka. Za mimořádný přínos české kinematografii dostal Českého lva architekt a výtvarník Karel Černý, držitel Oscara za Amadea režiséra Miloše Formana.

Českého lva za nejlepší dokument převzal David Vondráček za film Láska v hrobě. Na slavnostním večeru, který vysílala Česká televize, byla další křišťálová soška předána tvůrcům divácky nejúspěšnějšího českého filmu roku 2012 Líbáš jako ďábel; za první dva měsíce ho zhlédlo 368.889 diváků.

Snímek Čtyři slunce Bohdana Slámy měl nejvíce nominací, celkem 12. Cenu ale získal jen jednu, za výkon ve vedlejší roli si ji odnesla herečka Klára Melíšková. Film o rodinné krizi a hodnotě rodinných vztahů byl před rokem vybrán i do soutěžní sekce na prestižním festivalu Sundance v Utahu, ocenění ale nezískal.

Ve stínu

Humorný příběh Okresní přebor režiséra Jana Prušinovského je o člověku, který pro fotbal žije a neváhal by pro něj i zemřít. Do finále šel s devíti nominacemi, za výkon ve vedlejší roli byl oceněn Ondřej Vetchý. Českého lva za nejlepší ženský výkon v hlavní roli dostala Gabriela Míčová, která si zahrála prostitutku Romi ve filmu Odpad město smrt. Režisér Jan Hřebejk v něm na filmové plátno převedl stejnojmennou divadelní hru, kterou s Míčovou v hlavní roli uvádělo pražské Divadlo Komedie a v anketě Divadelních novin za loňský rok získala titul inscenace roku.

Jasného vítěze klání - film Ve stínu vyslala loni v září filmová akademie i do souboje o amerického Oscara. Snímek podle scénáře Marka EpsteinaDavida Ondříčka a Mishi Votruby ale do užšího seznamu nominací americké filmové akademie se nevešel. Vše si tak vynahradil na domácím bojišti. Za nejlepší kameru si sošku odnesl Adam Sikora, byl oceněn i střih Michala Lánského a zvuk, který měli na starosti Jakub Čech a Pavel Rejholec. Lev patří i autorům výtvarného řešení snímku Janu Vlasákovi, Jarmile Dittrichové-Konečné a Lukáši Královi, za hudbu byli oceněni Jan P. Muchow a Michal Novinski. Stal se nejlepším filmem i v Cenách české filmové kritiky.

Soňa Norisová a Ivan Trojan ve filmu Ve stínu

Letošní ročník Českých lvů byl dvacátý, moderátor Jan Budař ho zahájil připomínkou tohoto jubilea. Potlesk publika vyvolala připomínka, že politici konečně schválili novelu zákona o kinematografii. Za 20 let bylo natočeno 543 českých filmů a uděleno 316 Českých lvů. Za mimořádný umělecký přínos bylo oceněno 19 osobností, první byl František Vláčil.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.