Cena vstupenek do kin do roku 2016 vzroste na 160 Kč

30. 6. 2012 19:57 - Téma | Autor: red

Cena vstupenek do kin do roku 2016 vzroste na 160 Kč zdroj: Archiv

Vstupné do kin letos kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent podraží v průměru o pět procent na 139 korun. Cena vstupenek do kin poroste i v následujících letech a v roce 2016 by měla činit v průměru 160 korun. Vyplývá to ze studie PwC Global Entertainment & Media Outlook.

"I když jsou Češi hodně citliví na cenu, růst cen vstupného do kina nezastavila ani krize. Důvodem, proč každý rok platíme více, nejsou jen rostoucí náklady provozovatelů kin, ale zejména pokročilejší technologie. Stále více diváků například usedá do křesla v kině nejen s popcornem, ale také s 3D brýlemi," sdělila dnes Olga Řehořková ze společnosti PwC ČR.

Na konci loňského roku průměrné vstupné do tuzemským kin včetně malých biografů podle oficiálních údajů Unie filmových distributorů činilo 112 korun a letos do května vzrostlo na 114 korun. V analýzách PwC mají ale větší váhu multikina, ve kterých je vstupné vyšší než v menších biografech.

Ze studie také vyplynulo, že prodej filmů na DVD či nosičích Blu-ray bude dál klesat a zároveň se sníží zájem o služby klasických videopůjčoven. Zatímco prodeje fyzických nosičů se budou v následujících pěti letech snižovat přibližně dvouprocentním tempem a půjčovné o 6,5 procenta, tak on-line distribuci filmů předpovídá PwC zhruba čtvrtinový nárůst každý rok.

"Tradiční půjčovny VHS a DVD jsou dávno překonány. Hnacím motorem filmového průmyslu jsou on-line distributoři. Stáhnout si legální film či hudbu je jednodušší a poplatky se v důsledku konkurence snižují," podotkla Řehořková.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

26. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Producent Frank Marhsall stál na pozadí obrovské řady legendárních filmů, a to včetně série Indiana Jones. Aktuálně se chystá pětka a Marshall prozradil hned několik zajímavých novinek.
Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

26. 5. 2020 | Trailery | Adam Homola

Mel Gibson má 64 let, ale pořád se nám snaží dokázat, že do starého železa prostě nepatří. Znovu se o to pokusí i v akční novince Force of Nature.
Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

22. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Novinka Christophera Nolana míří do kin. Navzdory koronaviru, navzdory zavřeným sálům téměř po celém světě…
Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

21. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Nová verze Ligy Spravedlnosti, kterou si sestříhá a nově dokončí sám režisér Zack Snyder, vyjde příští rok na nové streamovací službě HBO Max.