Cena vstupenek do kin do roku 2016 vzroste na 160 Kč

30. 6. 2012 - 19:57 | Téma | red

Cena vstupenek do kin do roku 2016 vzroste na 160 Kč zdroj: tisková zpráva

Vstupné do kin letos kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent podraží v průměru o pět procent na 139 korun. Cena vstupenek do kin poroste i v následujících letech a v roce 2016 by měla činit v průměru 160 korun. Vyplývá to ze studie PwC Global Entertainment & Media Outlook.

"I když jsou Češi hodně citliví na cenu, růst cen vstupného do kina nezastavila ani krize. Důvodem, proč každý rok platíme více, nejsou jen rostoucí náklady provozovatelů kin, ale zejména pokročilejší technologie. Stále více diváků například usedá do křesla v kině nejen s popcornem, ale také s 3D brýlemi," sdělila dnes Olga Řehořková ze společnosti PwC ČR.

Na konci loňského roku průměrné vstupné do tuzemským kin včetně malých biografů podle oficiálních údajů Unie filmových distributorů činilo 112 korun a letos do května vzrostlo na 114 korun. V analýzách PwC mají ale větší váhu multikina, ve kterých je vstupné vyšší než v menších biografech.

Ze studie také vyplynulo, že prodej filmů na DVD či nosičích Blu-ray bude dál klesat a zároveň se sníží zájem o služby klasických videopůjčoven. Zatímco prodeje fyzických nosičů se budou v následujících pěti letech snižovat přibližně dvouprocentním tempem a půjčovné o 6,5 procenta, tak on-line distribuci filmů předpovídá PwC zhruba čtvrtinový nárůst každý rok.

"Tradiční půjčovny VHS a DVD jsou dávno překonány. Hnacím motorem filmového průmyslu jsou on-line distributoři. Stáhnout si legální film či hudbu je jednodušší a poplatky se v důsledku konkurence snižují," podotkla Řehořková.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.