Celovečerní 3D film se Spejblem a Hurvínkem v přípravě

14. 4. 2010 - 18:00 | Téma | red

Celovečerní 3D film se Spejblem a Hurvínkem v přípravě zdroj: tisková zpráva

Jubilující Divadlo Spejbla a Hurvínka, které si připomíná 80 let profesionální činnosti, rozšíří působení i do kinosálů. V přípravách je totiž celovečerní 3D film s jeho dřevěnými protagonisty kombinovaný s animací, díky níž Spejbl poprvé ukáže zuby. Před dokončením je záznam divadelního představení Hurvínkův Mikuláš. I ten vznikl v technologii 3D, premiéru bude mít 1. června na zlínském festivalu.

"Natáčel se přímo v divadle dvěma digitálními kamerami, od 3. června se objeví v digitálních kinech. Těch jednosálových je kromě multiplexů zatím kolem šedesáti," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze Jan Buriánek z koprodukční společnosti AV Media.

Producent Martin Kotík z firmy Rolling Pictures řekl, že na mnohem náročnější celovečerní snímek bude potřebovat 175 milionů korun a je právě ve stavu "námluv" se studii v zahraničí, kde by animované pasáže měly vznikat. Základem scénáře ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka Heleny Štáchové byla inscenace Jak pan Spejbl prášil, inspirovaná příhodami legendárního mluvky.

"Bude to v mezinárodní koprodukci vyrobený rodinný animovaný snímek, vznikne během dvou let. Vím, že budeme vystaveni tvrdé konkurenci; uspět bychom chtěli nejen tam, kam tato populární pražská scéna vyjíždí, ale i v dalších teritoriích včetně USA a Japonska," vysvětlil Kotík. Už teď je prý velký zájem z německy mluvících zemí. Tam by se měl snímek objevit s autentickým dabingem Heleny Štáchové a Martina Kláska, zatímco v dalších zemích tvůrci zřejmě využijí rodilých mluvčích, i když loutky jejich ústy na zahraničních zájezdech promluvily dvěma desítkami jazyků. Tím jubilejním bude čínština, když Spejbl spolu s Hurvínkem budou moderátory českého programu výstavy Expo v Šanghaji. Učit se budou vietnamsky, neboť na podzim mají vystoupit v Hanoji."

Spejbl a Hurvinek zdroj: tisková zpráva

Jsem ráda, že se prostřednictvím filmového záznamu s divadlem dostaneme k mimopražskému publiku," řekla Štáchová, která dříve nápady dostat loutky na filmové plátno odmítala. "Jsem zvědavá, jak se na třírozměrný záznam divadelního představení podaří přenést jejich nehybné tváře včetně vodicích nití. A v tom chystaném filmu dostanou navíc i mimiku," dodala s tím, že animace loutkám dovolí to, co na jevišti nemohou.

"V záznamu jsme představení rozdělili do osmi částí, přidali efekty, například padající sníh, a některé předměty dokreslili," uvedl režisér David Havel. Podle Kotíka bude projekt Hurvínek ve filmu počítačově animovaným 3D dobrodružným rodinným snímkem, který začne s loutkami a přejde do animace. "Budou tam i další postavy, vedlejší i hlavní, pobaví spoustou akčních scén," vysvětlil. Štáchová však upozornila, že ani v animaci by postavičky neměly ztratit to, čím jsou typické jako marionety.

Divadlo Spejbla a Hurvínka vstoupilo do jubilejního roku 1. dubna na rekonstruované scéně v Dejvicích. Tento rok navíc uplyne 65 let od chvíle, kdy se přestěhovalo z Plzně do Prahy. Nejprve na Vinohrady a před 15 lety do Dejvic. V polovině dubna bude mít Hurvínkova kamarádka Mánička a pes Žeryk "na nitích" už 80 křížků. Spejbl oslaví na podzim devadesátiny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.