Celovečerní 3D film se Spejblem a Hurvínkem v přípravě

- Téma autor: red

Jubilující Divadlo Spejbla a Hurvínka, které si připomíná 80 let profesionální činnosti, rozšíří působení i do kinosálů. V přípravách je totiž celovečerní 3D film s jeho dřevěnými protagonisty kombinovaný s animací, díky níž Spejbl poprvé ukáže zuby. Před dokončením je záznam divadelního představení Hurvínkův Mikuláš. I ten vznikl v technologii 3D, premiéru bude mít 1. června na zlínském festivalu.

"Natáčel se přímo v divadle dvěma digitálními kamerami, od 3. června se objeví v digitálních kinech. Těch jednosálových je kromě multiplexů zatím kolem šedesáti," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze Jan Buriánek z koprodukční společnosti AV Media.

Producent Martin Kotík z firmy Rolling Pictures řekl, že na mnohem náročnější celovečerní snímek bude potřebovat 175 milionů korun a je právě ve stavu "námluv" se studii v zahraničí, kde by animované pasáže měly vznikat. Základem scénáře ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka Heleny Štáchové byla inscenace Jak pan Spejbl prášil, inspirovaná příhodami legendárního mluvky.

"Bude to v mezinárodní koprodukci vyrobený rodinný animovaný snímek, vznikne během dvou let. Vím, že budeme vystaveni tvrdé konkurenci; uspět bychom chtěli nejen tam, kam tato populární pražská scéna vyjíždí, ale i v dalších teritoriích včetně USA a Japonska," vysvětlil Kotík. Už teď je prý velký zájem z německy mluvících zemí. Tam by se měl snímek objevit s autentickým dabingem Heleny Štáchové a Martina Kláska, zatímco v dalších zemích tvůrci zřejmě využijí rodilých mluvčích, i když loutky jejich ústy na zahraničních zájezdech promluvily dvěma desítkami jazyků. Tím jubilejním bude čínština, když Spejbl spolu s Hurvínkem budou moderátory českého programu výstavy Expo v Šanghaji. Učit se budou vietnamsky, neboť na podzim mají vystoupit v Hanoji."

Spejbl a Hurvinek

Jsem ráda, že se prostřednictvím filmového záznamu s divadlem dostaneme k mimopražskému publiku," řekla Štáchová, která dříve nápady dostat loutky na filmové plátno odmítala. "Jsem zvědavá, jak se na třírozměrný záznam divadelního představení podaří přenést jejich nehybné tváře včetně vodicích nití. A v tom chystaném filmu dostanou navíc i mimiku," dodala s tím, že animace loutkám dovolí to, co na jevišti nemohou.

"V záznamu jsme představení rozdělili do osmi částí, přidali efekty, například padající sníh, a některé předměty dokreslili," uvedl režisér David Havel. Podle Kotíka bude projekt Hurvínek ve filmu počítačově animovaným 3D dobrodružným rodinným snímkem, který začne s loutkami a přejde do animace. "Budou tam i další postavy, vedlejší i hlavní, pobaví spoustou akčních scén," vysvětlil. Štáchová však upozornila, že ani v animaci by postavičky neměly ztratit to, čím jsou typické jako marionety.

Divadlo Spejbla a Hurvínka vstoupilo do jubilejního roku 1. dubna na rekonstruované scéně v Dejvicích. Tento rok navíc uplyne 65 let od chvíle, kdy se přestěhovalo z Plzně do Prahy. Nejprve na Vinohrady a před 15 lety do Dejvic. V polovině dubna bude mít Hurvínkova kamarádka Mánička a pes Žeryk "na nitích" už 80 křížků. Spejbl oslaví na podzim devadesátiny.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.