Catch Me If You Can - soundtrack

25. 1. 2008 - 16:21 | Téma | red

Catch Me If You Can - soundtrack Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Když přijde do kin nový film Stevena Spielberga, je tu vždy jedna věc, kterou si můžeme být u jeho snímků jistí, a která je spojuje - hudba Johna Williamse. Ani v případě snímku Chyť mě, když to dokážeš nenastala žádná změna, Spielberg si opět (již podvacáté) zopakoval spolupráci s Williamsem, a my si můžeme vychutnávat líbivé orchestrálky jednoho z nejvýznamnějších skladatelů filmové hudby

Chyt_me_kdyz_to_dokazes_soundtrack
Ani v případě snímku Chyť mě, když to dokážeš nenastala žádná změna, Spielberg si opět (již podvacáté) zopakoval spolupráci s Williamsem, a my si můžeme vychutnávat líbivé orchestrálky jednoho z nejvýznamnějších skladatelů filmové hudby. Skladatel tentokrát ubral na intenzitě, co se týče velkého orchestru a vydal se spíše "jazzovým" směrem - s využitím menšího počtu nástrojů. Nečekají nás tedy velkolepé chóry a motivy, které by v nás vzbuzovali velké emoce. Catch Me If You Can je ve Williamsově tvorbě menším úkrokem jinam, osloví vás až po několikátém poslechu. I když v případě prvních dvou skladeb, ústředního tématu i následné skladby The "Float" vás zřejmě hudba upoutá hned jak ty veselé tóny uslyšíte poprvé.

Williamsova hudba k retro komedii Chyť mě, když to dokážeš se vyznačuje hlavně celkovou hravostí a stylem odpovídajícím 60. létům do kterých je snímek situován. Značná poklidnost navozuje velmi příjemné pocity i při samostatném poslechu. Tento soundtrack je v rámci Williamsových děl velmi výjimečný i díky tomu, že na něm nenajdeme pouze instrumentální hudbu (tzv. score), ale i několik dobových písní (celkem 5), Frankem Sinatrou počínaje, přes Judy Garland až k Dusty Springfield. Ortodoxním fanouškům instrumentální hudby může připadat takovéto mixování nevhodné, pravdou však zůstává, že v rámci dokreslení atmosféry filmu, jsou přítomné písně téměř nezbytné a jsou velmi příjemným zpestřením.

Přestože je ústřední motiv, jenž se opakuje i v několika dalších skladbách velmi nápaditý, mezi ostatními skladbami najdeme místy (jak už bývá „dobrým“ zvykem) obvyklou Williamsovu inspiraci jeho předchozími díly, což je znát především u sedmé skladby s názvem Learning the Ropes, při jejímž poslechu se nám ihned připomene Harry Potter nebo E.T. John Williams tentokrát dává přednost spíš jazzové hudbě. S ní jsou také spojeny nástroje, které celému soundtracku dominují – saxofon a piano a v neposlední řadě také harfa. Nechybí ale ani housle, které tvoří značnou část „smutnější“ třinácté skladby s názvem A Broken Home.

John Williams si za Catch Me If You Can vysloužil již svou 42. nominaci na Oscara v pořadí, což je velice úctyhodné číslo. Pravdou je, že právě jeho poslední dílo není určeno masovému posluchačstvu. Přestože jde „jen“ o filmovou hudbu, je na tomto albu hudba mnohem propracovanější, s čímž ale bývá většinou spojená i určitá náročnost, která je po posluchačích vyžadována. Nečekejte, že si některou ze skladeb alba hned zapamatujete a budete si ji pravidelně vybavovat. Tentokrát nejde o klasického Williamse v žádném směru. Toto album si jistě najde své příznivce, ovšem nejde určitě o vyloženě vynikající záležitost. Catch Me If You Can Johna Williamse má slabší momenty, ale i přesto je nabito emocemi, od hravých motivů, přes zajímavý výběr písní, až po tklivé a smutné tóny. I zde se sice dostane na orchestr, ale tyto momenty zabírají na albu jen opravdu malé procento, většinou jde o sóla jednotlivých nástrojů.

Seznam skladeb (64:26)


1. Catch Me If You Can
2. The "Float"
3. Come Fly With Me - Frank Sinatra
4. Recollections (The Father´s Theme)
5. The Airport Scene
6. The Girl from Ipanema - Stan Getz, Joao Gilberto, Antonio Carlos Jobim
7. Learning the Ropes
8. Father and Son
9. Embraceable You - Judy Garland
10. The Flash Comics Clue
11. Deadheading
12. The Christmas Song - Nat King Cole
13. A Broken Home
14. Doctor, Lawyer, Lutheran
15. The Look of Love - Dusty Springfield
16. Catch Me If You Can (Reprise and End Credits)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.