Casshern
13. 7. 2004 - 4:26 | Téma | red
Drama o vědci, který ze svého syna musí udělat robota, aby zachránil civilizaci. Vizuální hostina módního fotografa a režiséra videoklipů Kazuakiho Kiriyi a první japonský film natáčený jenom na blue/green screenu. + Fotogalerie. Jen pár týdnů po francouzském Immortelu měl letos premiéru japonský Casshern, další z filmů natáčený kompletně na blue/green screenu
Casshern je celovečerní variantou seriálu Jinzou Ningen Kiyashan, který v Japonsku běžel v letech 1973-4.
Na Zemi zuřila padesát let válka. Nyní armády Velké východní federace (evidentně ruské) poráží evropská vojska a dobývá celou Eurasii.
Pod vlajícími vlajkami se však skrývá Pyrrhovo vítězství. Země je zničená chemickými, nukleárními a biologickými zbraněmi. Dr.Azuma má naštěstí řešení, regenerační léčbu zvanou „neo-cell“.
Vláda sice odmítne dát na Azumův výzkum prostředky, objeví se ale jistá ochotná armádní frakce. Během experimentu naneštěstí dojde k nehodě a z laboratoří uniknou nebezpeční mutanti. Zoufalý profesor přenese vědomí svého syna Cassherna do robotího těla, čímž vytvoří mocného Neo-Roida, který jediný snad může zlé androidy zastavit.
Casshern je ambiciózním debutem uznávaného módního fotografa a režiséra videoklipů Kazuakiho Kiriyi, který stojí i za scénářem, střihem a kamerou. Právě vizuální podobou Casshern uchvacuje od prvního momentu.
Design se pohybuje ve stylu futuretro; od barokní přebujelosti a socrealistické pompéznosti po mrazivě chladné trosky někdejších paláců a hi-tech přístrojky zabalené do brazilovských dekorů. Kiriya pracuje jak se zrnem, tak s hloubkou barev. Perspektiva pozadí je někdy závratná, jindy končí za prvním stromem.
Atmosféru dotváří propracovaná panoramata, i když jsou velmi podobná Oshiiho vizi Innocence a mnoha japonským animé vůbec.
Tradičních japonských prvků využívá Casshern i v příběhu – alternativní historie, komploty mezi frakcemi, hrdinova transformace k obrazu svých nepřátel, aby je mohl přemoci atd. Kazuaki však podotýká, že hlavní inspirací mu byl Shakespeareův Hamlet a zejména otázka, proč se lidé neustále musí zabíjet; Casshern není žádná robotí vyvražďovačka.
Kromě Kiriyi se na designu Casshernu podílela řada známých japonských tvůrců: kostýmy navrhla Michiko Kitamura, jejíž styl je známý z Ichi the Killer. Na vizuální efekty dohlížel Toshiyuki Kimura (Dragonhead, Kruh/ Ring), storyboard akčních scén vymyslel Shinji Higuchi, (Evangelion).
O alespoň evropské distribuci Casshernu se zatím bohužel neuvažuje, minimálně na tematicky zaměřených festivalech by se však měl objevit.
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Plinko Česko: Proč by si čeští hráči měli zahrát tuto populární hru
21. 6. 2024 | Dokina.cz | Inzerce
Už za pár dní vstupuje do kin romantická komedie LÁSKA NA ZAKÁZKU
4. 6. 2024 | Komerční sdělení / PR | Inzerce
10 nejlepších kasinových filmů, které by měl vidět každý
1. 5. 2024 | Komerční sdělení / PR | Inzerce
Filmy podle skutečných událostí: Jak kinematografie odráží historii
1. 5. 2024 | Komerční sdělení / PR | Inzerce