Brno Film Festival

3. 12. 2004 - 15:21 | Téma | red

Brno Film Festival zdroj: tisková zpráva

V poslední době se zdá, že v Čechách i na Moravě je doslova „přefestivalováno”. Pořadatelé léty prověřených filmových festivalů, specializovaných přehlídek či odborných seminářů si v ročním kalendáři rozdělili své termíny, a tak je velmi těžké najít nějakou skulinku, kam by bylo možné vtisknout další akci. Noví nadšenci se pak většinou musí snažit zaujmout diváky nějakým výrazným pojetím své akce.

Nevím, zda se právě toto podařilo i v případě I. ročníku nového filmového festivalu, který se ve dnech 18.-24. listopadu 2004 konal v brněnském multikině Velký Špalíček. Už samotný, a tak trochu univerzální a všeobjímající, název Brno Film Festival odráží snahu organizátorů vytvořit především významnou společenskou událost, která by se v budoucnu měla stát největším a snad i nejvýznamnějším filmovým festivalem v Brně. Jenže tady vyvstává otázka, zda k tomu postačí právě daná programová koncepce, kterou pořadatelé - Palace Cinemas a agentura Metropolis – zvolili. Nabízejí totiž festival, který není určen vymezenému, přísně intelektuálnímu publiku nebo divákům, kteří hledají specifické profily určitých tvůrců nebo kinematografií. Vsadili na jistotu a prověřené tituly a program festivalu tak představil celkem 49 snímků ve třech sekcích: Filmové novinky (předpremiéry do naší distribuce uváděných snímků), Vítězové festivalů (snímky, které vyhrály na prestižních světových festivalech v tomto či loňském roce) a Zlatá palma v Cannes. Právě poslední zmíněná sekce mohla zaujmout zejména filmové fajnšmekry, vždyť zahrnovala takové unikátní tituly jako Zázrak v Miláně (r. Vittorio De Sico) či Felliniho Sladký život. Nicméně právě diváci těchto filmů dávají před leskem multikin přednost spíše přítmí zaprášených klubových kin.

Zdá se, že pro mnohé návštěvníky byla hlavním lákadlem – spíše než samotné programové schéma – cena vstupenek. Ta činila 75,- Kč, což je v případě uvádění v distribuci aktuálně nasazených filmů hodnota téměř poloviční. Pak se není co divit, že mezi diváky (kteří se v rámci diváckého hlasování stali hlavními porotci festivalu) uspěly především takové komerční hity jako Pán prstenů: Návrat krále či novinka studia Pixar Úžasňákovi. Nic proti kvalitám těchto snímků, jejich uvedení ale není nijak výjimečné. Na straně druhé diváky zaujaly i náročnější, nicméně často v tisku zmiňované tituly jako Jaro, léto, podzim, zima …a jaro korejského režiséra Kim Ki-Duka či Život je zázrak (Emira Kusturici), který festival zahajoval. Tyto filmy jsme však v kině již mohli viděl, nebo v nejbližší době uvidíme a festival tak ztrácí určitý smysl výjimečnosti.

Celá akce by tak měla být nazvána spíše filmovou přehlídkou toho osvědčeného, co přivede nejširší spektrum diváků do kin. Většina konkurenčních festivalů – ať světových či tuzemských – se snaží nabídnout takovou programovou skladbu, která by zaujala svou jedinečností. Brno Film festival je ambiciózním projektem, kterému by slušela právě tato zajímavější a cílenější dramaturgie. Pořadatelé by se tak alespoň částečně mohli inspirovat – samozřejmě že ne tematicky – u prověřených brněnských „konkurentů“ – festivalů Mezipatra či Brněnská šestnáctka. To jsou sice specializovanější a úžeji zaměřené akce, nicméně nabízejí ve svém rámcovém pojetí neopakovatelný program a zároveň si dokázaly za několik let vytvořit specifickou, vlastní tvář a koncepci.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.