Britští filmaři kritizují zrušení Britské filmové rady dotující filmy

1. 8. 2010 - 18:30 | Téma | red

Britští filmaři kritizují zrušení Britské filmové rady dotující filmy zdroj: tisková zpráva

Řada britských filmařů dnes kritizovala zrušení Britské filmové rady, která podporuje natáčení domácích filmů. Ministerstvo kultury oznámilo zrušení rady v rámci rozpočtových škrtů, které prosazuje nová koaliční vláda.

"Je to opravdu šokující a mimořádně znepokojivé," řekl známý režisér Mike Leigh, jehož filmy Vera Drake - žena dvou tváří a Happy-Go-Lucky dostaly podporu rady. Britská filmová rada byla založena v roce 2000, aby podporovala britský filmový průmysl. Od té doby rozdělila asi 160 milionů liber (4,8 miliardy korun) z Národní loterie mezi 900 filmů, které vydělaly kolem 700 milionů liber. Má 75 zaměstnanců.

Ministr kultury Jeremy Hunt oznámil, že peníze na podporu filmu budou rozdělovány jiným, zatím neurčeným způsobem. Chce také zavést "přímější a méně byrokratický vztah" mezi Britským filmovým ústavem (BFI) a filmaři. Podle kritiků však BFI, který spravuje největší filmový archiv na světě, nemá expertizu pro to, aby filmové dotace mohl rozdělovat.

Šéf rušené rady a filmový producent Tim Bevan prohlásil, že jde o "špatné rozhodnutí..., které je motivováno krátkodobým uvažováním a politickým prospěchem".

Filmová rada přispěla na natočení řady umělecky či divácky úspěšných filmů jako Blafuj jako Beckham, Poslední skotský král, Nepohodlný, Muž na laně nebo Gosford Park. Nevyhnula se však ani propadákům jako komedii Sex Lives of the Potato Men. Podporuje také přechod britských kin na digitální promítání.

Za "směšné a krátkozraké rozhodnutí" označil zrušení rady Stephen Woolley, producent filmů jako Mona Lisa a Hra na pláč. Podle něj to způsobí problémy především začínajícím filmařům.

Šéf britské Asociace filmových distributorů a producent oscarového filmu Ohnivé vozy David Puttnam označil radu za "strategický nástroj, který spojoval všechny složky britského filmového průmyslu a bude scházet především proto, že je rušen v době přechodu na digitální kina".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.