Bourneovo ultimátum

30. 8. 2007 - 8:22 | Recenze | red

Bourneovo ultimátum zdroj: tisková zpráva

Jason Bourne ( Matt Damon) je už tři roky na útěku. Všichni, na kterých mu záleželo, jsou po smrti

Jason Bourne (Matt Damon) je už tři roky na útěku. Všichni, na kterých mu záleželo, jsou po smrti. Všechno, co kdysi chtěl, zmizelo. Neumí zapomenout a paradoxně si ani nedokáže vzpomenout, proč se stal trénovaným zabijákem a co se mu vlastně stalo, že se nakonec se ocitl v téhle situaci. Na chvíli se zdá, že se mu dostane pomoci. Novinář Simon Ross (Paddy Considine) z The Guardianu se začal zajímat o jeho situaci – a něco našel. Bourne se s ním pokusí sejít v londýnské stanici Waterloo. Přes veškerou opatrnost je Ross zastřelen dřív, než mu může něco podstaného říci. Ale zanechal svoje poznámky, v nich jsou stopy. Jeho smrt potvrdila, že pro CIA je Jason Bourne stále nebezpečný a jeho smrt je „nutná“.

Bourne začne hledat Danielse, jehož jméno našel v poznámkách, a o kterém ví, že pracuje na americké ambasádě v Madridu jako agent CIA. I Daniels je ale zabit. V jeho bytě pak Bourna napadnou dva další zabijáci, on je omráčí a nechá si pomoci od krásné kolegyně-agentky Nicky Parsonsové (Julia Stilesová). S tou se rozloučí v Tangeru, když už je její pomoc prozrazena a ona za ni téměř zaplatila životem. A vydá se po stopách dál – vedou do New Yorku. Tam zatím Pamela Landyová (Joan Allenová) začíná mít pochybnosti o celé akci proti Bourneovi. Od okamžiku, kdy zástupce ředitele CIA Noah Vosen (David Strathairn) s klidem rozhodl, že i Nicky Parsonsová bude zabita. Bourne najde Dr. Alberta Hirsche (Albert Finney) z fotografie s Danielsem, a snad i část své vlastní minulosti.

V kostce je to cesta jednoho muže za minulostí, plná honiček. Víc v příběhu není. Ale jde o technologii filmu, o užití rychlého obrazu, rozostřování a zaostřování, střihu, montáži a hraní si s elektronikou na nejvyšším stupni. Dlouhé honičky sestříhané z mnoha úhlů, prostřihy na kanceláře CIA, sledování agentů a „cílů“ (tak říkají lidem, kteří mají zemřít) na obrazovkách počítačů, v telefonech; také rvačky v temnotě a útěky. Honička v ulicích Mediny je složitá z pohledu logistického sloučení obrazu a akce a všech osob, střech, schodů, chodeb a bočních uliček.

Automobilová honička v New Yorku v Port Authority (to je obrovské, mohaposchoďové autobusové nádraží) je neméně technicky náročná. Škoda, že celá ta akčnost je vlastně stále opakovaná a odtažitě technická. Opravdu dobře jsou udělané sekvence, která ukazují, jak je náš život všude a vždy sledován kamerami. Jak jsme se, abychom zabránili terorismu, ochotně ocitli v Orwellowském 1984: jsme stále sledováni a říkáme tomu svoboda a demokracie.

Pokud se s potěšením díváte na technologické zázraky a technické úniky, je to váš film. Pokud byste chtěli více, pak toho v tomto dobrodružství najdete opravdu málo.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na co koukat v prosinci: Druhý Avatar, naštvaný Santa a návrat Benoita Blanca

Na co koukat v prosinci: Druhý Avatar, naštvaný Santa a návrat Benoita Blanca

2. 12. 2022 | Téma | Matěj Svoboda

Konec roku bude v kinech velkolepý, vrací se totiž James Cameron se svým Avatarem. A nuda nebude ani na streamu, je libo pokračování detektivky Na nože?
První trailer na pátého Indiana Jonese je tady

První trailer na pátého Indiana Jonese je tady

2. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak a je to tady! Po letech čekání a nespočtu odkladů je pátý Indy konečně natočený a my se můžeme pokochat první ukázkou.
Medvěd na koksu bude jedním z těch filmů, které často nevznikají

Medvěd na koksu bude jedním z těch filmů, které často nevznikají

1. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

Pokud se váš film jmenuje Medvěd na koksu (v originále Cocaine Bear), budí jistá očekávání. A novinka Elizabeth Bank svému názvu skutečně dostává.
Antonio Banderas se blýskne po boku Harrisona Forda v Indiana Jones 5

Antonio Banderas se blýskne po boku Harrisona Forda v Indiana Jones 5

30. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Legendární španělský herec nepolevuje a objeví se i v nadcházejícím a netrpělivě očekávaném pátém Indiana Jonesovi. Nicméně on sám uvádí věci na pravou míru.