Bourneovo ultimátum

30. 8. 2007 8:22 - Recenze | Autor: red

Bourneovo ultimátum

Jason Bourne ( Matt Damon) je už tři roky na útěku. Všichni, na kterých mu záleželo, jsou po smrti

Jason Bourne (Matt Damon) je už tři roky na útěku. Všichni, na kterých mu záleželo, jsou po smrti. Všechno, co kdysi chtěl, zmizelo. Neumí zapomenout a paradoxně si ani nedokáže vzpomenout, proč se stal trénovaným zabijákem a co se mu vlastně stalo, že se nakonec se ocitl v téhle situaci. Na chvíli se zdá, že se mu dostane pomoci. Novinář Simon Ross (Paddy Considine) z The Guardianu se začal zajímat o jeho situaci – a něco našel. Bourne se s ním pokusí sejít v londýnské stanici Waterloo. Přes veškerou opatrnost je Ross zastřelen dřív, než mu může něco podstaného říci. Ale zanechal svoje poznámky, v nich jsou stopy. Jeho smrt potvrdila, že pro CIA je Jason Bourne stále nebezpečný a jeho smrt je „nutná“.

Bourne začne hledat Danielse, jehož jméno našel v poznámkách, a o kterém ví, že pracuje na americké ambasádě v Madridu jako agent CIA. I Daniels je ale zabit. V jeho bytě pak Bourna napadnou dva další zabijáci, on je omráčí a nechá si pomoci od krásné kolegyně-agentky Nicky Parsonsové (Julia Stilesová). S tou se rozloučí v Tangeru, když už je její pomoc prozrazena a ona za ni téměř zaplatila životem. A vydá se po stopách dál – vedou do New Yorku. Tam zatím Pamela Landyová (Joan Allenová) začíná mít pochybnosti o celé akci proti Bourneovi. Od okamžiku, kdy zástupce ředitele CIA Noah Vosen (David Strathairn) s klidem rozhodl, že i Nicky Parsonsová bude zabita. Bourne najde Dr. Alberta Hirsche (Albert Finney) z fotografie s Danielsem, a snad i část své vlastní minulosti.

V kostce je to cesta jednoho muže za minulostí, plná honiček. Víc v příběhu není. Ale jde o technologii filmu, o užití rychlého obrazu, rozostřování a zaostřování, střihu, montáži a hraní si s elektronikou na nejvyšším stupni. Dlouhé honičky sestříhané z mnoha úhlů, prostřihy na kanceláře CIA, sledování agentů a „cílů“ (tak říkají lidem, kteří mají zemřít) na obrazovkách počítačů, v telefonech; také rvačky v temnotě a útěky. Honička v ulicích Mediny je složitá z pohledu logistického sloučení obrazu a akce a všech osob, střech, schodů, chodeb a bočních uliček.

Automobilová honička v New Yorku v Port Authority (to je obrovské, mohaposchoďové autobusové nádraží) je neméně technicky náročná. Škoda, že celá ta akčnost je vlastně stále opakovaná a odtažitě technická. Opravdu dobře jsou udělané sekvence, která ukazují, jak je náš život všude a vždy sledován kamerami. Jak jsme se, abychom zabránili terorismu, ochotně ocitli v Orwellowském 1984: jsme stále sledováni a říkáme tomu svoboda a demokracie.

Pokud se s potěšením díváte na technologické zázraky a technické úniky, je to váš film. Pokud byste chtěli více, pak toho v tomto dobrodružství najdete opravdu málo.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.
Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

15. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Robert Downey Jr. si v Dolittle povídá se zvířátky a studio Universal doufá, že na to přijde hromada lidí.
Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

14. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Piráti z karibiku tak trochu ztrácí dech a vlastně už dlouho žádná nebyli. A než jim Disney přichystá restart, zkusí to s adaptací jiné atrakce z Disneylandu: Jungle Cruise (v češtině Expedice: Džungle).