Bohové Egypta - recenze epické fantasy akce

4. 3. 2016 15:00 - Recenze | Autor: František Fuka

Bohové Egypta - recenze epické fantasy akce Zdroj: Archiv

Mohli byste si myslet, že film, nazvaný "Bohové Egypta", se bude odehrávat v Egyptě a bude o bozích. Ale to byste se mýlili. Tento film se odehrává v psychedelické snové fantastické videoherní zemi, kde spolu žijí lidé čtyřmetroví nadlidé, přepravující se na obrovských broucích, na ještě větších hadech, nebo na vlastních křídlech, a oblékající si exoskeletony, do kterých si montují power-upy, aby si mohli dávat po držce, a pak z nich teče zlato...

Režisér a producent Alex Proyas (mimochodem Egypťan, čímž se liší od většiny herců v tomto filmu) natočil jen pár celovečerních filmů a většina z nich mi připadala rozhodně zajímavá: Vrána, Dark City, Já, Robot, Proroctví). Přestože tyto filmy měly třeba dementní scénář a v hlavní roli Nicolase Cagea nebo mrtvolu, vyznačují se přinejmenším zajímavou atmosféru, dovolovaly si netradiční věci a leckteré z nich jsou dnes kultovní.

Nevím, jestli Bohové Egypta někdy budou kultovní, ale přestože trvají přes dvě hodiny a mají ultradementní scénář, nejednou jsem při jejich sledování uznale pokýval hlavou a skoro vůbec jsem se nenudil!

Především, opravdu nestojí za to vysvětlovat, o čem film je. Jsou v něm prostě nějaké hodné a zlé bytosti a nadbytosti, dávají si většinu času přes držku a řeší různé videoherní fetch questy. Gerard Butler je zlý, většina ostatních je hodná a nemá to naprosto nic společného s historickou nebo fyzikální realitou. A to by o ději asi stačilo.

Ve filmu je naprosté minimum netrikových záběrů. Ve většině scén jsou digitální pozadí, digitální postavy a digitální kaskadérské scény. Občas jsou triky naprosto špičkové (digitální interakce "normálních" humanoidů s dvojnásob velkými), občas vypadají jako videohra (akční scény s kompletně CGI postavami), ale není to nějak moc na závadu, neboť celý film vypadá jako série akčních a dialogových cutscén třeba z "God of War III" (s lepší grafikou a promyšlenější choreografií). Většina scén má úžasnou výtvarnou podobu, nezatíženou jakoukoliv realitou.

Gods-of-Egypt-2 Zdroj: Archiv

Takhle nějak měl vypadat remake Souboje iitánů. Něco podobného (přinejmenším) jsem očekával od Jupiter vychází.

Je jedno, o čem to je, protože hudba (netradičně goldsmithovský Marco Beltrami) pořád hřímá, scenérie se mění, kamera dělá prostocviky, akční scény jsou konzistentně přehledné a než se začnete nudit, přijedou dvě polonahé ženy na stometrových hadech, zjeví se sto naklonovaných vtipných černochů, nebo plešatý Geoffrey Rush začne střílet lasery do kilometrového červa. Nebo někdo udělá nějaký vulgární, naprosto nehistorický vtip (které jsou bohužel v českém dabingu překládány nesmyslně slušňácky, včetně slov "řiť" a "kálet", což jsou takové málo používané eufemismy pro "prdel" a "srát").

Přiznám se: Vážně uvažuji, že na tuhle hovadinu půjdu ještě jednou za peníze do kina, bez 3D (které je zhola zbytečné a v tmavých scénách nepříjemné) a bez dabingu.

P.S: Dal bych cokoliv za to, aby se ve filmu objevil taky křesťanský Bůh a dal si s ostatními přes držku.

Hodnocení: 70%

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.
Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

21. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Netflix ulovil další zajímavou tvůrčí dvojici a výsledek uvidíme už brzy. Peter Berg a Mark Wahlberg spolu rozhodně netočí poprvé, jenže zatímco jejich předchozí filmy byly spíše vážnější, Spravedlnost podle Spensera vypadá poněkud odlehčeně.