Blbý a ještě blbější: jak Harry potkal Lloyda

27. 8. 2008 - 10:38 | Téma | red

Blbý a ještě blbější: jak Harry potkal Lloyda zdroj: tisková zpráva

Blbý a blbější byla dost zábavná komedie s Jimem Carreym a Jeffem Danielsem, která odstartovala dráhu bratří Farrellyových (dále nepříklad Něco na té Mary je)

Blbý a blbější byla dost zábavná komedie s Jimem Carreym a Jeffem Danielsem, která odstartovala dráhu bratří Farrellyových (dále nepříklad Něco na té Mary je). Na Carreyho se tehdy dalo ještě koukat (což v souvislosti s Božským Brucem říct nelze) a pár vtipů se vešlo mezi ty povedenější. Skoro deset let poté (to to letí) někdo blbý (a možná ještě blbější) přišel s myšlenkou uplácat takzvaný prequel, což je jen další z blbých a ještě blbějších způsobů jak z lidí třískat prachy a ruinovat kdysi dobré – nebo aspoň slušné – nápady, když už v úvahu nepřipadá obyčejné pokračování. (Nejnovějším trendem v této linii je udělat samostatný film některé vedlejší postavě – viz Král Škorpion.) Carrey s Danielsem se k podobné pitomosti zřejmě propůjčit nehodlali nebo byli na "obyčejný" sequel moc staří a vážní, a tak scenáristé vyrukovali se střední školou a rokem 1986: osmdesátá léta jsou ostatně kolébkou všech těch teenagerovských komedií, které dnes zažívají tak překvapivý revival.

Blbý a ještě blbější A tak se tentokrát dozvíme, že retardovaný Harry (Derek Richardson) až do svých bůhvíkolika let (vypadá na člověka, který se v pětadvaceti snaží vypadat na patnáct) procházel domácí výukou své matky, která ho teď nicméně nemilosrdně vysílá do obyčejné školy, aby si mezi vrstevníky našel kamarády. Harry se dá dohromady s neméně retardovaným Lloydem (Eric Christian Olsen), synem školníka (Luis Guzmán, který to opravdu neměl zapotřebí). Škole vládne chamtivý ředitel Collins (Eugene Levy s tváří kteréhosi z bratří Marxů), jenž z jejích zdrojů hodlá zpronevěřit co nejvíc prostředků pro pohodlný život v náručí své milenky, svačinářky Hellerové (Cheri Oteri). A protože nadace přispívají zejména na programy pro zvláštní studenty, rozhodne se Collins zřídit na škole fingovanou speciální třídu. Jako první v ní pochopitelně skončí Harry s Lloydem a následně do ní zatáhnou celou řadu flinků a ulejváků, kterým obyčejné studium nevoní. Podobné praktiky však připadají podezřelé epesní reportérce školních novin Jessice (Rachel Nichols). Takový scénář napíšete za jedno posezení na záchodě.

Doupě rozkoší A vypadá to, že stejným způsobem tenhle scénář skutečně vznikl, protože fekální humor se jím vine jako červená nit. Ne, že by to bylo nějak překvapující: spíš naopak. Teď vám schválně prozradím jeden z největších "gagů" celého filmu - a udělám to s naprosto čistým svědomím, protože jestli na Blbý a ještě blbější po přečtení téhle recenze půjdete, tak jsem něco musel udělat opravdu špatně. To se takhle Harry octne na rande s Jessicou, a aby nepřišel s prázdnou, koupí jí čokoládu. Jenomže je nervózní až za ušima, a tak s čokoládou v kapse prosedí nekonečně dlouhou dobu na topení (po tom, proč má Jessica v létě puštěné topení nebo proč si na něj Harry sedá, nepátrejte). A když si Harry odskočí na záchod, zjistí, že má plné kalhoty něčeho hnědého mazlavého. Bingo! Celou koupelnu zaneřádí hnědou kaší - a když to pak zjistí Jessičin otec, huláká na celou ulici objevné věty jako "I na okně jsou hovna!". Divácká chvilka par excellence - ale kdo jen můžou být ti diváci? (Jessičin otec se pro velký úspěch vrátí ještě v samotném závěru. Čokoládu vystřídá bahno, koupelnu nablýskaný bourák a příslušná hláška zní "Všude jsou hovna!")

Abyste si nemysleli, dojde i na další oblíbené "postupy" jako cintání čehokoliv z otevřených úst, proskakování zdmi nebo padání. Že já se tu o tom vůbec rozepisuju - vždyť ona i ta pointa v epilogu je do mrtě obšlehnutá z původního Blbý a blbější, ale zároveň úplně zmršená. Jako tady úplně všechno. A i ten jediný motiv, který vypadal alespoň vzdáleně slibně, to jest ona skupinka lenochů a vyvrženců, kteří se místo učení radši vydávají za pitomce, ale přitom jsou schopní táhnout za jeden provaz, vyšumí úplně do prázdna.

Tohle že jde do kin v šestnácti kopiích?! Smutný dobový obrázek. Nohy na ramena!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.